Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Estonia > Tallin

Tallin

Wysunięty daleko na północ, na wysokości Sztokholmu czy Oslo, Tallin w niczym nie przypomina odległej prowincjonalnej stolicy. Swe podobieństwo do Helsinek, które znajdują się w odległości 80 km na północ, miasto zawdzięcza silnym wpływom nordyckim, zaś spora grupa Rosjan wnosi nie tylko napięcie, ale także sporą dawkę witalności do politycznych debat i kawiarnianych dyskusji. Rodzimi Estończycy i turyści z całego świata tworzą specyficzną mozaikę kulturową. Panująca dzisiaj kosmopolityczna atmosfera miasta stanowi doskonałe uzupełnienie jego zabytkowej architektury i ujmującego spokoju. Urok Tallina podkreśla dodatkowo jego północne położenie. Pod czystym, letnim niebem słońce zachodzi tylko na dwie godziny, barwiąc niebo jaskrawym różem od wieczora do rana.

Tallin zabytki
Tallin zabytki

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Vanalinn, czyli Stare Miasto, otoczone jest czterema głównymi ulicami — Poja puiestee, Mere puiestee, Parnu maantee i Toom puiestee. Narva mat. biegnie na wschód od skrzyżowania Mera pst. i Parnu mot. do hotelu Viru, który jest głównym punktem orientacyjnym Tallina. Nad Starym Miastem na skale Toompea góruje forteca, której XIII-wieczne ulice znajdują się na poziomie kościelnych wież All-linn (Dolnego Miasta). Aby rozpocząć zwiedzanie należy dojść do Starego Miasta od przystani promu, należy iść około 15 min spacerkiem wzdłuż Sadama od Pohja pst., następnie udać się w kierunku południowym na Pikk pomiędzy kamiennymi wieżami. Z dworca kolejowego należy przejść na drugą stronę Toom pst. i iść prosto przez park wzdłuż Nunne, a następnie, po znajdujących się po prawej stronie schodkach, w górę Patkuli trepp — dojdziesz w ten sposób do Toompea. Raekoja plats (Plac Ratuszowy) to malownicze centrum Dolnego Miasta.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top