Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Albania > Tirana

Tirana

TIRANA – CO WARTO ZOBACZYĆ
Została stolicą kraju w r. 1920, gdy na centrum miasta składało się kilka chatek i niewiele więcej brukowanych dróg. Tirana po dziś dzień boryka się z kłopotami, usiłując sprostać wymaganiom miasta stołecznego i ośrodka turystycznego.
Z kruszącymi się fasadami domów i potłuczonym szkłem na ulicach, miasto w pewnym sensie przypomina teren budowy. Problemy te potęgują trudności ekonomiczne. Jednak Tirana, chociaż toporna, jest miastem interesującym; przy pewnej dozie cierpliwości i odrobinie szczęścia potrafi wynagrodzić upartego wędrowca. W centrum stolicy zachowało się wiele śladów długiej i burzliwej historii kraju. Najbliższa okolica nie została w ogóle dotknięta niszczącym wpływem turystyki.

Tajemnica wielkiego Skanderbega rozwiązana
Będąc w Albanii, wszędzie napotkasz plac Skanderbega, ulicę Skanderbega lub bulwar Skanderbega. Choć nie był on postacią znaną w światowej kulturze, dla Albańczyków jest największym narodowym bohaterem. Począwszy od 1388 r. Turcy osmańscy usiłowali podbić kraj, lecz dopiero w XV w. Skanderbeg (urodzony jako Gjergj Kastrioti) zdołał zjednoczyć opozycję i wyzwolić ojczyznę. Z siłą i determinacją, której mógłby mu pozazdrościć słynny szkocki przywódca Braveheart (postać odtwarzana przez Mela Gibsona w filmie pod tym samym tytułem), odparł przynajmniej 25 ataków tureckich. Niestety jego śmierć spowodowała załamanie oporu Albańczyków. Pomimo to Skanderbeg zdołał rozbudzić świadomość narodową swoich rodaków. Jego imię do dziś inspiruje albańskich nacjonalistów oraz różnych urzędników odpowiedzialnych za nadawanie nazw ulicom.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Ogólnie rzecz biorąc, Albańczycy nie wysilają się specjalnie przy wymyślaniu nazw ulic, ich oznakowaniu i numeracji. Chcąc zorientować się w terenie, należy ustawić się na Sheshi Skanderbeg (pl. Skanderbega) w kierunku południowym: gmach Opery oraz Muzeum Historyczne mieszczą się odpowiednio po lewej i po prawej stronie. Naprzeciw stoi konny posąg Skanderbega. Na południowo-wschodnim krańcu znajduje się meczet, zaś na południowo-zachodnim – Banka E Shqiperise (Bank Albański). Przez plac przebiega Bulevardi Deshmoret e Kombit, główna trasa przelotowa miasta, która biegnie na południe w kierunku uniwersytetu, a na północ do dworca kolejowego. Idąc z centrum miasta na północ Rr. Durresit, mijamy Muzeum Historyczne, po czym dochodzimy do nowej ulicy Rr. Mine Peza.

GASTRONOMIA
W lecie uliczni sprzedawcy oferują owoce i warzywa, które mogą być smaczną i bezpieczną przekąską pod warunkiem, że zostaną starannie umyte i obrane. Bogaty wybór świeżych warzyw i owoców oferuje targ usytuowany przy rondzie na Rr. Luigj Gurakuqi, zaraz obok Quendra Stefan.

Tirana - Dworzec autobusowyZWIEDZANIE I ROZRYWKI
Upiory komunizmu nie zniknęły jeszcze całkowicie z placu Skanderbega. Niezgrabna architektura straszy pozbawionymi wyrazu fasadami domów, a socjalistyczny napis „Albania” zdobi mury Narodowego Muzeum Historycznego. Muzeum oferuje błyskawiczny kurs albańskiej historii. W centrum placu znajdował się jeszcze bardziej znaczący symbol tamtych czasów, pomnik Envera Hodży, zburzony w 1991 r. To ponure niegdyś miejsce zostało przekształcone w plac zabaw, na którym szaleją dzieci w minisamochodzikach. Obok ocalałego pomnika Skanderbega stoi XVIII-wieczny meczet. Od strony handlowej Tirana najokazalej prezentuje się na Rr. Kvajes. Na Blvd. Desmohret e Kombit, po lewej stronie, znajduje się Narodowa Galeria Sztuki, prezentująca malarstwo współczesne, anonimowe prace z epoki renesansu oraz kolekcję popiersia malowideł przedstawiających wszechobecnego Skanderbega. W następnej kolejności stajemy przed ogromną piramidą Centrum Kulturalnego. W Centrum organizowane są różne wystawy, warto tam zajrzeć chociażby po to, aby podziwiać wnętrze wspaniałej budowli. Parku i Madh (Wielki Park) jest oazą bujnej zieleni oraz tłem dla czułych scenek rodzajowych. Pośrodku stoi nowoczesna cerkiew prawosławna. Liczne kafejki usytuowane wzdłuż „rzeki” oraz w parku, który zaczyna się od skrzyżowania Deshmore e Kombit z Myslym Shyri, mogłyby pomieścić całą ludność Tirany. Spora jej część gromadzi się na pl. Skanderbega wieczorem, zwykle między 19.00-21.00, by posmakować gyro (pieczona baranina serwowana z pitą) i wziąć udział w pochodzie zwanym gyro (oznacza ruch kołowy) tak, jak to praktykuje się w Durres. Gmach opery zaprasza na wieczorne spektakle. Do jednej z najpopularniejszych rozrywek w weekendy należy piłka nożna.

Tagi: Tirana zabytki, Zwiedzanie, Albania

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top