Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Węgry: Kultura

Węgry: Kultura

Pierwszy teatr na Węgrzech założono w 1769 r. w Sopran, następny w 1774 r. w Budapeszcie. Dziś w całym kraju czynne są 34 teatry.
Jednym z najistotniejszych problemów współczesnych Węgier jest sprawa upowszechnienia nauki i kultury. W okresie powojennym dwukrotnie wzrosła ilość szkół średnich. Z 74 uniwersytetów i szkół wyższych większość znajduje się w stolicy, prócz tego w Debreczynie, Peczu, Szegecizie.
W dziedzinie wydawniczej mogą się Węgrzy poszczycić pięknymi osiągnięciami. Roczne nakłady książek sięgają 85 mln tomów. Największa biblioteka Szechenyi w Budapeszcie ma księgozbiór liczący 4 mln tomów. Na Węgrzech pracuje prawie 10 tys. bibliotek publicznych i wypożyczalni książek.


W całym kraju czynnych jest 4 tys. kin, a produkcja filmowa wyraża się liczbą ponad 300 filmów rocznie (długo i krótkometrażowych). Węgierskie filmy naukowe, oświatowe i kulturalne zdobywają wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.
Węgierskie muzea, przede wszystkim zaś Niemzeti Muzeum w Budapeszcie gromadzą cenne kolekcje sztuki rodzimej, jak również sztuki europejskiej. Muzeum etnograficzne należy do najciekawszych w Środkowej Europie, dysponując wspaniałymi zbiorami sztuki Afryki i Oceanii.
Wiele robi się w dziedzinie konserwacji zabytków. Rekonstruuje się dawny zamek i kompleks pałacowy w Budapeszcie oraz Visegrad i stare miasto w Sopron. Ochronie podlegają również zabytki architektury ludowej.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top