Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Włochy > Wenecja

Wenecja

Mieszkańcy Wenecji nazywają swe miasto Serenissima – „Najspokojniejsza” – i mają do tego mocne podstawy. Wenecja budzi się każdego ranka w pobudzającej ciszy wynikającej z braku pędzących samochodów i warkoczących motocykli, których pełno jest w innych włoskich miastach. Mieszkańcy chodzą piechotą lub poruszają się szlakami wodnymi wiodącymi przez labirynt wąskich uliczek i krętych kanałów. Dopiero stosunkowo niedawno spokój miasta został zburzony przez rzesze turystów zbierających się na campi (placach) i alejach miasta i podziwiających bogactwa tutejszych muzeów i słynnych zabytków. Ci turyści zazwyczaj nie zauważają prawdziwej Wenecji ukrytej w romantycznych zaułkach i dzielnicach mieszkaniowych. Miasto nic nie może poradzić na to, że nieustannie przyciąga nowych gości, chcących poznać jego wspaniałą architekturę i cały majestat „królowej Adriatyku”.

Włochy Wenecja
Włochy Wenecja

ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wenecja leżąca na północnym krańcu Morza Adriatyckiego jest połączona liniami promowymi z Grecją i Bliskim Wschodem i koleją z największymi miastami całej Europy. Dworzec kolejowy Santa Lucia znajduje się na północno—zachodnim krańcu miasta, zaś garaże, biura wynajmu samochodów i dworzec autobusowy położone są po drugiej stronie Grand Canal przy pobliskim Piazzale Roma. Na Piaza San Marco (gdzie znajduje się też centralne biuro turystyczne) najszybciej dojechać można vaporetto (tramwaj wodny) z dworca lub z Piazzale Roma. Chcąc po drodze obejrzeć palazzi stojące wzdłuż brzegów Canale Grande, trzeba wsiąść w tramwaj wodny lub wybrać się na czterdziestominutowy spacer z dworca do San Marco (trzeba iść za znakami). Miasto to prawdziwy labirynt. Najważniejsza część Wenecji podzielona jest na sestieri (dystrykty): San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Santa Elena, Cannaregio i Dorsoduro. W ramach każdego dystryktu ulice nie mają swej odrębnej numeracji, a poszczególne domy są oznaczone kolejnymi numerami tworzącymi długie ciągi liczb (prawie 6000 na jedną sestiere), które wiją się chaotycznie po całych dzielnicach. Każdy budynek znajduje się też przy jakiejś „ulicy” – fondamenta, salizzada, calle, campi, canale, rio, ponte i rio terri. Trzeba bardzo uważać, by nie pomylić nazwy dzielnicy, gdyż zdarza się tak, że ulice o tych samych nazwach znajdują się w różnych dystryktach, których grancice na dodatek nigdzie nie są zaznaczone. Żółte znaki rozmieszczone w całym mieście wskazują drogę na Piazza San Marco i z powrotem (granica między San Marco a Castello), do Mostu Rialto (łączy San Marco i San Polo), dworca kolejowego (w Cannareggio), na Piazzale Roma (w Santa Croce) i do Accademia (w Dorsoduro).

Tagi: Wenecja ciekawostki

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top