Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Włochy > Wenecja

Wenecja

Grand Canal, centralną arterię Wenecji, przejść można piechotą tylko przez ponti (mosty) Scalzi, Rialto i Accademia. Tam, gdzie nie ma mostów, do przeprawy przez kanał wykorzystywane są traghetti (podobne do gondol promy). Przypływy (zazwyczaj od listopada do kwietnia) powodują acque alte, okresowe powodzie zalewające poszczególne części miasta, zwłaszcza San Marco, które pokrywa warstwą wody sięgającej nawet 1 metra.

Autobusy: ACTV to lokalna kompania zajmująca się komunikacją autobusową i wodną mieszcząca się na P. Roma. Przez dwa ostatnie tygodnie sierpnia nieczynne. ATP to kompania prowadząca przejazdy na dłuższe trasy. Autobusy tej firmy jadą co około 30 min do will na Riviera del Brenta, do Padwy, Mestre, Treviso.
Komunikacja miejska: Zamiast chodzić na piechotę można pojechać vaporetti (tramwajami wodnymi), kursującymi po szlakach wodnych miasta. Łodzie pływające po najważniejszych szlakach kursują przez całą dobę, jednak większość kończy pracę o 23.00. Ważny całą dobę biglietto turistico, dostępny w każdym biurze turystycznym, pozwała na nieograniczone podróżowanie wszystkimi łodziami. Można też kupić ważny trzy dni bilet. Ani jeden, ani drugi bilet nie jest wart kupowania, jeśli nie planuje się bardzo licznych podróży. Biuro ACTV oferuje specjalne bilety trzydniowe dla posiadaczy legitymacji Rolling Venice. Nie na wszystkich przystankach można o każdej porze kupić bilety, toteż lepiej kupić kilka na zapas. Trzeba jednak upewnić się, że zakupiony bilet można skasówać w kasownikach znajdujących się na każdym przystanku. Bilety można kupić w budkach znajdujących się przy każdym przystanku vaporetto oraz w różnego rodzaju automatach, a także u konduktora po wejściu na pokład.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top