Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Włochy > Wenecja

Wenecja

NOCLEG I KEMPING
Na noclegi w Wenecji trzeba przeznaczyć nieco więcej niż w innych miejscach Włoch. Rezerwacja, zwłaszcza dokonana z miesięcznym wyprzedzeniem, zapewni spokój ducha w letnie miesiące. Chcąc uniknąć tłoku i wydatków, warto zdecydować się na nocowanie w jednym z pobliskich miast (Padwa i Treviso są oddalone od Wenecji o 30 min jazdy i w obu bez trudu można znaleźć pokój) i na zwiedzanie Wenecji w czasie całodniowych wypadów. Noclegi w salach zbiorowych są w Wenecji dostępne zawsze, nawet w lipcu i sierpniu, bez rezerwacji. Lokale oferujące noclegi tego typu pracują w bardzo różnych okresach, toteż zawsze trzeba upewnić się w biurze turystycznym, który z nich jest w tej chwili otwarty. Nocując w pensioni trzeba uważać na wliczone w cenę śniadania i inne formy powiększania rachunku. Zawsze trzeba dokładnie uzgodnić, za co się płaci (czy chce się śniadanie itd.), zanim zaniesie się do pokoju swoje bagaże lub zostawi w recepcji paszport.

Wenecja noclegi
Wenecja noclegi

GASTRONOMIA
Bardzo trudno znaleźć w Wenecji takie miejsce, w którym jedząc pełny posiłek na siedząco, nie trzeba by znacznie opróżnić swego portfela. By uniknąć utraty fortuny, trzeba się stołować w lokalach noszących nazwy bar lub osteria, gdzie można najeść się do syta rożnego rodzaju wypiekami z mięsnym i surowym nadzieniem, kęsami przysmaków morskich, ryżem i mięsem oraz tramezzini trójkątnymi plastrami delikatnego białego chleba podawanego z najrozmaitszymi dodatkami. (Wenecjanie od bardzo dawna kultywują tradycję tego typu przekąsek jedzonych między posiłkami nazywanych cicchietto i zawsze popijanych un’ombra, szklanką miejscowego wina). Niedrogie zestawy menus znaleźć można w dużym wyborze przy szerokiej Via Garibaldi, oddalonej od San Marco o 15 min cudownego spaceru wzdłuż kanału. Miejscowa specjalność to potrawy z ryb i owoców morza. Seppie in nero to smakowite, delikatne kałamarnice podawane w swym własnym atramencie w towarzystwie polenty, bezsmakowej mieszanki mącznej. Fegato alla veneziana to proste, ale bardzo wykwintnie podawane danie z wątróbki i cebuli.
W Wenecji odbywa się kilka targów ulicznych. Najsłynniejszy z nich, mieszczący się w okolicy Rialto (po stronie San Polo) kontynuuje tradycję tego miejsca które za czasów Republiki Weneckiej stanowiło centrum handlowe. Kramy z owocami stoją wzdłuz Ruga degli Orefici. Miejscowi mieszkańcy robią zakupy przy bocznych uliczkach w pobliżu Campo Beccarie w San Polo w pobliżu Rialto. Mniejszą frajdę ale i mniejsze kłopoty sprawiają zakupy w alimentari. W STANDA, znajdującej się w Cannaregio przy Strada Nova 3660, w pobliżu Campo S. Felice sklep spożywczy mieści się z tyłu. W pobliżu San Marco, w Castello znajduje się Su. Ve., 5816, przy Calle del Mondo Novo, w bok od Campo Santa Maria Formosa.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top