Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Włochy > Wenecja

Wenecja

ZABYTKI
W kościołach weneckich obowiązuje strój „przyzwoity” – żadnych szortów, koszulek na ramiączkach czy miniówek
San Marco i okolice Centrum miasta stanowi Piazza San Marco. Wznoszenie bazyliki San Marco rozpoczęto w IX wieku, kiedy to dwóch kupców weneckich wykradło z Aleksandrii relikwie św. Marka. Najważniejszym skarbem bazyliki jest Pala d’Oro, wenecko-bizantyjska płaskorzeźba ze złota inkrustowana drogimi kamieniami. Bilet wstępu pozwalający na jej obejrzenie uprawnia również do zwiedzenia niewielkiego skarbca pełnego złota i relikwii przywiezionych z czwartej krucjaty. W Galleria della Basilica obejrzeć można niedawno odnowione Konie Św. Marka. Torre dell’Orologio (wieża zegarowa) stojąca na lewo od San Marco jest aż zbyt bogato zdobionym połączeniem rzeźb i zegarów słonecznych. Dwa pokryte śniedzią posążki z brązu nadal wybijają godziny. By sfotografować piękną panoramę miasta, można wspiąć się na szczyt stojącej przed San Marco Campamle ale bardziej malowniczy widok, tańsze bilety wstępu i mniejsze kolejki znaleźć można w Campanile di San Giorgio.

Wenecja zabytki
Wenecja zabytki

Sąsiadujący z San Marco Palazzo Ducale (Pałac Dożów) stoi naprzeciw ozdobnego budynku Libreria zaprojektowanego przez Sansovina. Można tu podziwiać wspaniałe dzieła Tycjana, Veronese i Tintoretto (zwłaszcza Raj tego ostatniego), zbiory broni i groźnie wyglądający Ponte dei Sospira (Most Westchnien) wiodący do więzienia.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top