Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Włochy > Wenecja

Wenecja

Galerie sztuki, kościoły i laguna. Najlepsze przykłady malarstwa weneckiego obejrzeć można w znajdującej się w Dorsoduro Accademia. W tej cieszącej się swiatową sławą kolekcji znajdują się tak wspaniałe dzieła jak Pala di San Giobbe Belliniego tajemnicza Burza Giorgiona i ostatnie dzieło Tycjana pełna zadumy Pieta. By nie zmarnować pieniędzy na oglądanie cudzych pleców, najlepiej przyjsc tu wcześnie. Zupełnie inne dzieła sztuki zobaczyć można w Colezione Peggy Guggenheim Dorsoduro 701, mieszczącym się w należącym niegdys do pani Guggenheim Palazzo Venier dei Leoni w pobliżu krańca Dorsoduro. Można tu podziwiac wiszące we wspaniałym otoczeniu dzieła wszystkich wielkich artystów wspołczesności. Wiele dzieł sztuki znaleźć można też w okolicy Basilica dei Frari w San Polo. W bazylice tej znajdują się: ruchomy posąg św. Jana wykonany przez Donatella, obraz Bellmiego Madonna i święci oraz dramatyczne tycjanowskie Wniebowzięcie. Weneckie scuole będące połączeniem bractw religijnych i rzemieślniczych gildii wznosiły w całym mieście ozdobne domy klubowe. Najbogatszą scuola była Scuola Grande di San Rocco (naprzeciw campo na końcu Frari), która szczyci się posiadaniem 56 dzieł Tintoretta. By zobaczyć te obrazy w porządku chronologicznym trzeba zacząć zwiedzanie od znajdującej się na drugim piętrze Sala dell Albergo i schodzić w dół.


Po drugiej stronie kanału Giudecca, na wyspie o tej samej nazwie, widnieją dwa kościoły zaprojektowane przez wielkiego późnorenesansowego architekta Andrea Palladio: San Giorgio Maggiore na Isola San Giorgio i Chiesa del Redentore, na samej wyspie Giudecca, zbudowany po jednej z wielu epidemii, które nawiedzały miasto. Z campanilii kościoła San Giorgio rozciąga się wspaniały widok na wyspy.
Na północ od Wenecji rozciąga się laguna. Posiadając bilet na vaporetto można zwiedzić wyspę Murano, słynną z wytwarzanego tu od roku 1292 szkła, rybacką wioskę Burano i Torcello, wyspę z czarującą katedrą bizantyńską mieszczącą jedną z najwspanialszych mozaik w całych Włoszech. Wenecka laguna oddzielona jest od Adriatyku przez Lido. To właśnie na znajdującej się tu długiej, piaszczystej plaży rozgrywały się wypadki opisane przez Tomasza Manna w śmierci w Wenecji.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top