Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Polska południowa > Wieliczka

Wieliczka

TRASA TURYSTYNA
Wyrobiska górnicze, udostępnione do zwiedzania nie są najstarsze. Większość z nich powstała w XVII w., a niektóre później. Niemal wszystkie wszakże zostały wydrążone mozolną pracą ręczną, bez maszyn i bez materiałów wybuchowych.
Trasa turystyczna i muzeum mieszczą się w górnym zespole geologicznym, gdzie sól występuje niemal wyłącznie w postaci brył. Oglądane komory – to właśnie wydrążone od wewnątrz owe bryły solne. Eksploatując je, górnicy zostawiali zawsze wokół wydrążonej jamy mocną otokę z soli, aby chroniła powstałą komorę przed zgnieceniem jej przez otaczające ją iły i piaski. Jeśli mimo to strop nie wytrzymywał nacisku i pękał, wyrobisko zabezpieczano kasztami (sągi z pni drzew szpilkowych), względnie pionowymi wspornicami z potężnych bierwion i belek. Na przestrzeni wieków kopalnia pochłonęła niezmierzone puszcze. Na szczęście drewno w kopalni soli nie próchnieje, lecz nasycone solą może przetrwać wieki.


Ale górnicy wieliccy nie tylko kopali sól i chronili swoją kopalnię przed ogniem, wodą i ciśnieniem górotworu; byli bowiem między nimi i tacy, którzy potrafili i lubili rzeźbić w soli. Umiejętność ta jest nadal kultywowano. W ciągu minionego 40-lecia nad wystrojem estetycznym trasy turystycznej pracowali rzeźbiarze Antoni Wyrodek, Mieczysław Kluzek, Władysław Hapek i Stefan Kozik, a pomagali im Władysław Janowski, Piotr Cholewa, Tadeusz Jarczyński i inni. Rolę ich mecenasa pełnił mgr inż. Aleksander Batko, któremu to głównie trasa turystyczna zawdzięcza swój obecny stan techniczny i estetyczny.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top