Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Zakole Dunaju

Zakole Dunaju

Do najczęściej odwiedzanych miejscowości położonych niedaleko Budapesztu, znanych z historycznych i architektonicznych zabytków, należą Visegrad i Esztergom.
Można się tu łatwo dostać autobusem lub statkiem wzdłuż brzegów Dunaju. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Węgier — Wielki Przełom Dunaju.
Na północ od stolicy Dunaj zakreśla olbrzymi łuk, dwukrotnie przecinając Masyw Centralny i oddzielając górę Pilis od wzgórz Borzsony. Jest to potocznie zwane „wielkie kolano Dunaju”, najbliższe i najbardziej uczęszczane miejsce turystyczne w rejonie Budapesztu. Najwyższym punktem jest góra Csóvanyos (939 m n.p.m.) w masywie Barzsany. Strome i spadziste skały o bajkowych kształtach składają się na fantastyczny pejzaż, a liczne gospody jak np. malownicza Nagyhideghegy, pozwalają turystom na odpoczynek. Najwspanialszy widok na cały Wielki Przełom Dunaju rozciąga się ze szczytu Dobogóko (700 m. n.p.m.) w Pilis. Powstało tam jedno z najnowocześniej urządzonych miejsc wypoczynkowych, połączone ze stolicą wygodną linią autobusową. Strome spadziste skały na północy Dobogóko przyciągają liczne rzesze alpinistów.

ESZTERGOM — to dawna warownia państwa Franków. Na wzgórzu wzniósł swój pałac (dziś w ruinie) król węgierski Bela III (1172-1196). Była to pierwsza węgierska kamienna forteca. Prowadzone tu obecnie wykopaliska archeologiczne wydobyły na światło dzienne wspaniałe zabytki archeologiczne — fundamenty pałacu z końca XII w., ostrołukową kaplicę i resztki fresków z epoki Renesansu.
Najwspanialszą budowlą miasta jest Bazylika (100 m wysokości łącznie z krzyżem). Jej kopuła o imponujących rozmiarach dominuje nad okolicą. Obraz nad głównym ołtarzem, dzieło artysty weneckiego Grigolettiego, jest jednym z największych malowideł świata: ma 13 m wysokości i 6,5 m szerokości. Boczna kaplica z czerwono-brunatnego marmuru została wybudowana w XVI w. Warto również zwiedzić skarbiec Bazyliki, pełen wspaniałych arcydzieł węgierskiej sztuki złotniczej, m.in. słynna „Kalwaria” Mathiasa. Ruiny bastionów w sąsiedztwie katedry pochodzą z XI w.
Jednym z cenniejszych obiektów Esztergom jest Muzeum Chrześcijańskie mieszczące się w Pałacu Prymasowskim. Znajdująca się tam galeria obrazów, jedna z najbogatszych w Europie, posiada piękną kolekcję węgierskiego i obcego malarstwa średniowiecznego oraz zbiory miniatur i gobelinów.

Esztergom

VISEGRAD — zespół średniowiecznych budowli Visegardu składa się z dwóch części: Alsóvar (Zamek Dolny) wzniesiony w XIII w. i Felsovar (Zamek Górny, w którym przechowywano koronę królewską). Pałac wzniesiony został na początku XIV w. przez Karola Roberta Andegaweńskiego. Ukończył tę budowlę Maciej Korwin (XV w.). Wedle opisu ówczesnych kronikarzy, zamek miał 350 sal i komnat, piękne ogrody, ozdobiony był licznymi rzeźbami, a ze studni wykutej z czerwonego marmuru płynęła w dni świąteczne nie woda, lecz wino. Pięciopiętrowa budowla była mieszaniną stylu gotyckiego (do dziś zachowała się piękna „fontanna baldachimowa”) i renesansowego, z którego zachował się jedynie basen rzeźbiony w czerwonym marmurze.
W 1542 roku zamek został całkowicie zniszczony, a gruzy porosły drzewami i krzewami. Dopiero wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym rejonie odsłoniły współczesności pieczołowicie wydobyte spod gruzów rzeźby i fragmenty pomników.
Zamek Dolny miał znaczenie reprezentacyjne, natomiast funkcje obronne przypadły Zamkowi Górnemu i Wieży Salomona. Wieża ta jest potężną budowlą, wzniesioną przez króla Belę IV w połowie XIII w., po najeździe tatarskim. Na owe czasy była to forteca nie do zdobycia. Wysokość jej sięga 31 m, a mury mają miejscami grubość 8 m.
Dzisiaj Visegrad jest przede wszystkim znakomicie prosperującą miejscowością letniskową. Korzystając z kempingu Szódliget usytuowanego tuż nad brzegiem rzeki (między Budapesztem a Vac), można zwiedzić jeszcze dwie historyczne miejscowości leżące nad „wielkim kolanem Dunaju” — Vac i Szentendre.

VAC — miasto zostało rezydencją episkopatu już w XI w. Zniszczone przez najazd turecki i odbudowane w XIII w., kryje wspaniałe zabytki architektury barokowej; katedrę zbudowaną przez włoskiego architekta Canevale oraz łuk triumfalny wzniesiony w 1764 r. na pamiątkę wizyty królowej Marii-Teresy. Vac łączy z Budapesztem najstarsza w kraju linia kolejowa.
Na północny zachód od Vacu, znajduje się kilka ładnie położonych miejscowości turystycznych, jak VEROCE, KISMAROS i NAGYMAROS. Są to wygodne bazy wypadowe dla wycieczek w pobliskie malownicze wzgórza i góry. I tu nie brak zabytków godnych obejrzenia i sfotografowania. W Nagymaros znajdują się budowle barokowe i klasycystyczne, przede wszystkim jednak kościół gotycki z XIV w. Niedaleko Veroce – w pobliżu Magyarkut — ruiny kościoła z XIII w., zaś w samym Veroce — barokowy pałac z XVIII w.

SZENTENDRE — leży 20 km za Aquincum, na drodze do Visegradu. Znane w czasach rzymskich jako Ulcisia Castra, do dziś przechowuje w swych barakowo-rokokowych murach ruiny rzymskiego obozu. Wąskie zaułki wyprowadzają od przystani na górę, na rynek miejski i dalej na szczyt wzgórza, na którym stoi kościół zbudowany w XV w., zniszczony następnie przez Turków i ponownie odbudowany w XVIII w. Najpiękniejszym zabytkiem miasta jest cerkiew prawosławna z przepięknymi ikonami, zbudowana przez serbską kolonię z XVIII wieku. Odkrywcą Szentendre jest wybitny malarz Karoly Ferenczy, którego imieniem nazwano muzeum. Niektórzy artyści zwabieni kolorytem miasteczka, a szczególnie niezwykłymi światłocieniami wśród starych murów, zjeżdżają tu na letnie plenery, inni osiedlili się tu na stałe.
Do dziś Szentendre jest największym na Węgrzech skupiskiem cywilizacji serbskiej i macedońskiej.
Godne zwiedzenia zabytki: katedra, prawosławna cerkiew z przepięknymi ikonami, Muzeum Ferenczy Karoly oraz Muzeum Historii Kościoła Prawosławnego.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top