Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Zielona Góra: Śródmieście – część północna

Zielona Góra: Śródmieście – część północna

Dziełem pracowników zakładu były m. in. takie obiekty, jak most im. J. Marchlewskiego w Poznaniu, mosty na Odrze w Głogowie, Cigacicach i Szczecinie, na Wiśle w Górze Kalwarii oraz liczne konstrukcje stalowe do hut, kopalń i fabryk.
Produkcją wiodącą w ostatnim czasie stały się jedynie wagony towarowe. „Zastal” jest największym producentem wagonów towarowych w kraju, przy czym jest jedynym w kraju producentem najnowocześniejszych wagonów typu „dumpcar”, o nośności 105 t.
Od pl. Kolejarza wracamy do śródmieścia ul. Bohaterów Westerplatte, której nie było w przedwojennej Zielonej Górze. Na starym planie widnieje jedynie dróżka między ogrodami na zapleczu reprezentacyjnej zabudowy dzisiejszej al. Niepodległości. Lata powojenne przeobraziły Zieloną Górę z małego prowincjonalnego miasta w stolicę województwa oraz ważny ośrodek przemysłowo-usługowy Środkowego Nadodrza. Rozbudowało się miasto, wyrosły nowe dzielnice, rozwinęły się nowe placówki gospodarcze i kulturalne. W latach sześćdziesiątych podjęto pierwszą inwestycję drogową, budowę ul. Bohaterów Westerplatte, pomyślaną jako główną arterię miasta, łączącą wylotową w kierunku pn. ul. Sulechowską z ulicami – Krośnieńską i Łużycką. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jej przedłużeniem na zach., z pominięciem wąskich, o małej przepustowości ul. Mikołaja Reja i ul. Jedności, stała się al. Wojska Polskiego.

Zielona Góra - Plac pocztowy
Zielona Góra – Plac pocztowy

Od połowy lat sześćdziesiątych zaczęło wyrastać nowe centrum administracyjno-handlowe na osi ul. Bohaterów Westerplatte. Jednym z pierwszych gmachów, tuż za ciągiem sklepów do skrzyżowania z ul. Ułańską, był gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, nieco dalej wzniesiono gmach Wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Pracy. W późniejszym czasie powstały: Dom Towarowy „Centrum”, nowy budynek poczty, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, biurowiec „Ruch”, a w głębi za nim budynki mieszkalne, nieco dalej restauracja „Topaz”, zaś w głębi grupa biurowców ośrodków dyspozycyjnych przedsiębiorstw budowlanych i przemysłowych miasta oraz regionu.
Realizacja nowego śródmieścia sięga po ul. gen. Karola Świerczewskiego. Za jej skrzyżowaniem z ul. Bohaterów Westerplatte w przedłużeniu, al. Wojska Polskiego. Przy jej łuku skręcającym na zach., tuż za budynkiem szpitala, piękny przeszklony pięciokondygnacyjny gmach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida.
3 maja 1947 r. w niewielkim lokalu przy ul. Jedności 45 rozpoczęła działalność Miejska Biblioteka Publiczna, licząca wówczas zaledwie 328 tomów. W okresie minionego XXX-lecia nastąpił jej znaczny rozwój. Momentem przełomowym było wybudowanie w 1975 r. gmachu przy al. Wojska Polskiego o kubaturze 34500 m3, największej inwestycji kulturalnej województwa.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top