Duszniki-Zdrój — co warto zobaczyć i zrobić w uzdrowiskowej miejscowości Dolnego Śląska?

Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój ze względu na swoje świetnie przygotowane szlaki górskie, są jednym z częściej wybieranych miejsc na piesze wycieczki na Dolnym Śląsku. Góry Stołowe zachwycają i przyciągają turystów przez cały rok. W okresie letnim można się tu wybrać na wyprawę w celu podbicia okolicznych szczytów, za to zimą miasto zamienia się w wojewódzką stolicę sportów zimowych.

Szlaki z Dusznik-Zdrój

Duszniki-Zdrój posiadają wiele wspaniałych tras przygotowanych dla turystów. Jeśli wybierzesz jedną z poniższych, możesz być pewien, że nie zawiedziesz się wspaniałymi widokami Gór Orlickich i Bystrzyckich. Trasy oczywiście będą od Ciebie wymagać pewnego wysiłku na niektórych fragmentach, jednak satysfakcja odbycia takiego spaceru i przejścia całego szlaku jest nie do opisania.

Pierwszym i prawdopodobnie najpopularniejszym szlakiem w okolicy, jaki oferują Duszniki-Zdrój jest ten prowadzący do Zieleńca. Podróż rozpoczyna się od Rynku, a następnie za swój cel powinieneś obrać Park Zdrojowy, stamtąd poprowadzi Cię żółty szlak. Na swojej trasie miniesz Schronisko pod Muflonem, które będzie świetnym miejscem na przystanek i zjedzenie ciepłego posiłku z widokiem na panoramę na Obniżenia Dusznickiego i Góry Stołowe. Po odpoczynku kieruj się niebieskimi oznaczeniami i tak zwaną Drogą Justyny. Miniesz Smocze Gardło, które jest symbolem rozwijającego się górnictwa i hutnictwa w XIII wieku w tych regionach. Po drodze miniesz również Twarde Źródło, z którego zostanie już ostatnia prosta do Torfowiska pod Zieleńcem. Tam szlak zaczyna się robić zielony. Pod koniec tej 3-godzinnej trasy znajdziesz na miejscu wiele restauracji i barów, w których napijesz się ciepłej herbaty i naładujesz energię na powrót, jeśli oczywiście zdecydujesz się na ponowny spacer do Dusznik.

Szlak na Szczeliniec Wielki powinien przypaść do gustu wszystkim fanom górskich wycieczek. Podróż w jedną stronę tak jak w przypadku tego do Zieleńca zajmie mniej więcej 3 godziny. Cały dystans wynosi około 13 kilometrów. Szlak jest dość prosty, przystosowany do trekkingu, dlatego nawet osoby niedoświadczone nie powinny mieć z nim większego problemu. Podróż powinieneś zacząć również od Rynku, a następnie podążać niebieskim szlakiem. Po przeprawie przez niewielkie wzgórze Twoim oczom ukaże się piękna górska polana i panorama na Wzgórze Lewińskich. Większość trasy prowadzi przez otwarte przestrzenie. Szlak pokieruje Cię do Kudowy-Zdroju. Będzie to dobre miejsce na krótszą przerwę lub okazja do zwiedzenia miejscowości. Kontynuując podróż, dostaniesz się do Parku Narodowego Gór Stołowych i słynnych Błędnych Skał. Znane są z dużej ilości wąskich korytarzy i labiryntów. Nie powinieneś jednak martwić się zgubieniem. Wszystko jest dobrze przystosowane do turystów i oznaczone w przejrzysty sposób. Po przeprawie przez ten górski labirynt dotrzesz do masywu Skalniaka. Stamtąd poprowadzi Cię prosta droga na szczyt Szczelińca. Czekają Cię kręte ścieżki i ponad 600 schodów, lecz jest to wysiłek warty swojej ceny. Na szczycie znajdziesz Schronisko i Twoim oczom ukaże się niezapomniana górska panorama.

Ostatnim z bardziej polecanych i znanych szlaków, z których słyną Duszniki-Zdrój jest tak zwany szlak na Skalne Grzyby, będący wizytówką Gór Stołowych. Po raz kolejny swoją wycieczkę powinieneś zacząć od Rynku i kierować się na niebieski szlak. Trasa poprowadzi cię przez Ceglaną Górę, Skały Puchacza i Pod Zbójem, gdzie znajdziesz skrzyżowanie żółtego i niebieskiego szlaku. Atrakcją tego szlaku są właśnie Skalne Grzyby, naturalnie ukształtowane kamienie znajdujące się około 680-700 metrów nad poziomem morza. Ich nieregularne kształty przedstawiają, tak jak wskazuje nazwa, grzyby, ale również maczugi czy bramy. Jest to niezwykły widok, dlatego, jeśli wybierasz się do Dusznik, powinieneś udać się w tę 3-godzinną wędrówkę.

Duszniki-Zdrój i jego atrakcje?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę możesz robić i zobaczyć w Dusznikach? Nie musisz się tam zupełnie martwić o nudę niezależnie od pory roku. Oczywiście ze względu na okoliczne góry, najwięcej atrakcji znajdziesz w okresie zimowym, kiedy otwierane są kurorty narciarskie, a okoliczne wzgórza bieleją od grubej warstwy śniegu. Miasto ma jednak swój urok i sezonowe rozrywki. Arena Duszniki otwarta jest cały rok, a w okresie wiosenno-jesiennym znajdziesz tu trasy rolkowe, rowerowe lub spacerowe, a nawet miejsca przeznaczone do wspinaczki górskiej. W okresie wiosennym i letnim otwierany jest również spływ kajakowy Dziką Orlicą, który z pewnością będzie ciekawą odmianą na ciepłe popołudnie. Fani jazdy konnej powinni być zachwyceni miejscową trasą Sudeckiego Szlaku Konnego, będącego jedną z piękniejszych tras do jazdy konnej w całej Polsce. Jeśli jednak nie jesteś wielkim fanem aktywnego wypoczynku lub masz ochotę na spokojniejszy dzień i poznanie dokładnie Dusznik, znajdziesz tu na pewno kilka ciekawych i wartych uwagi atrakcji.

Wycieczka do Muzeum Papiernictwa

Duszniki-Zdrój kojarzone są najczęściej z uzdrowiskiem i tutejszymi szlakami górskimi. Jedną z większych okolicznych atrakcji jest jednak Muzeum Papiernictwa położone nad Bystrzycą Dusznicką w południowej części Dusznik. Budynek muzeum pochodzi z roku 1605 i dawniej była to siedziba papierni. Ceniona była na całym Śląsku i dostarczała papier do wielu urzędów dużych miast, w tym Wrocławia. Z czasem papiernia została unowocześniona i rozbudowana, dzięki czemu produkcja została rozwinięta w znacznym stopniu. Do dzisiaj wytwarzany jest tu papier czerpany, papier ze znakiem wodnym oraz papiery artystyczne. Ze względu na pandemię, by zwiedzić muzeum papiernictwa, musisz wcześniej zarezerwować wizytę. Bilet kosztuje 22 złote, a z ulgą 17. Od listopada do kwietnia muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9-15. Między majem a sierpniem atrakcja dostępna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9-18 i w niedzielę od 9 do 16. W okresie od września do października muzeum jest czynne od poniedziałku do soboty od 9 do 17 i od 9 do 16 w niedzielę. Godziny i dni otwarcia są odpowiednio dostosowane do konkretnych sezonów i ilości odwiedzających osób. Dwie godziny przed zamknięciem przeprowadzana jest ostatnia wycieczka z przewodnikiem oraz warsztaty. Muzeum papiernictwa zwiedzisz indywidualnie jeszcze godzinę przed zamknięciem lub możesz również wybrać same warsztaty wyrabiania papieru.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój jest prawdopodobnie najczęstszym celem podróży w te okolice. Ulokowane w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, otoczone zarówno Górami Bystrzyckimi, jak i Orlickimi, przyciąga ludzi w każdym wieku poszukujących wytchnienia i spokoju. Okoliczne źródła wody mineralnej uznawane są za skarb tych regionów. Uzdrowisko w swojej ofercie ma leczenie schorzeń układu oddechowego, przewodu pokarmowego, ortopedyczno-urazowych powikłań, reumatologicznych chorób, osteoporozy, chorób kardiologicznych i nadciśnienia oraz chorób kobiecych. W tym wspaniałym sanatorium zapisać się możesz na różne zabiegi przyrodolecznicze, między innymi naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe czy zabiegi z wykorzystaniem borowiny. Oferowane są również zabiegi na podstawie hydroterapii lub elektroterapii, inhalacje solankowe, masaże lecznicze oraz gimnastyka lecznicza. Całość nadzorowana jest przez wykwalifikowaną kadrę lekarską i pielęgniarską. Możliwa jest rezerwacja pokoju lub znalezienie noclegu we własnym zakresie w okolicy. Na miejscu znajduje się basen rekreacyjny, spa, sauny oraz siłownie. Udaj się do Uzdrowiska Duszniki-Zdrój i zapomnij o wszystkich swoich problemach.

Park Zdrojowy

Na spokojnym uboczu Dusznik znajdziesz piękny, 5,4 hektarowy Park Zdrojowy. Przepełniony lipami, bukami i kasztanami oraz pełen rozmaitych krzewów i kwiatów, zachwyca przez cały rok tłumy turystów. Znajdziesz tu zarówno rodzime gatunki roślin, jak i te sprowadzane zza granicy i odpowiednio aklimatyzowane. Decyduje to o dużej rozmaitości okolicznej flory. W parku znajduje się ogród fenologiczny podzielony na cztery części odpowiadające czterem porom roku. W zależności od panującego sezonu konkretne fragmenty ogrodu rozkwitają pięknymi barwami. Odwiedzenie Parku Zdrojowego będzie niezwykle kojącym i terapeutycznym doświadczeniem. Kolejną atrakcją w parku jest tutejsza Pijalnia Wód Mineralnych. Zbudowana w połowie XIX wieku oferuje lecznicze wody mineralne takie jak Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata. Udaj się w niezwykłą podróż po parku i odetchnij zdrowym, górskim powietrzem.

Pomnik Fryderyka Chopina

W roku 1976 Park Zdrojowy w Dusznikach został przyozdobiony pomnikiem Fryderyka Chopina, polskiego pianisty i kompozytora. Pomnik znajduje się przed południowym wejściem do Teatru Zdrojowego imienia Fryderyka Chopina. Jego autorem jest Jan Kucz, a monument wykonany został w całości z brązu. Pomnik został odsłonięty w trakcie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego organizowanego z okazji 150 rocznicy odwiedzin kompozytora Dusznik-Zdrój. Jest to kolejna atrakcja warta zobaczenia przy okazji spaceru po pięknym Parku Zdrojowym.

Dusznicki rynek

W swoim centrum Duszniki-Zdrój skrywają urokliwy rynek pełen renesansowych i barokowych kamienic z okresu XVI -XIX wieku. W samym sercu rynku znajduje się ratusz z fasadą przyozdobioną płaskorzeźbą św. Piotra, patrona miasta. Typowy dla tych regionów jest również pręgierz z kajdanami znajdujący się w samym rynku. Tamtejsza starówka będzie świetnym miejscem na spacer i poszukiwanie miejsca na pyszny obiad lub kolację. Wieczorem miejsce to nabiera klimatu przez uliczne oświetlenie zamontowane w bruku. Na rynku znajdują się również dom nr 1, będący dawniej zajazdem „Pod czarnym niedźwiedziem”. Goszczony był tu polski król, Jan Kazimierz. Na wylocie ulicy Słowackiego znajdziesz również najstarszy budynek w całych Dusznikach pochodzący z XVI wieku. Wybierz się na Dusznicką starówkę i zaczerpnij historii tego miasta.

Ruiny Zamku Homole

Podążając wspomnianym wcześniej szlakiem na Szczeliniec Wielki, miniesz Wzgórza Lewińskie, na których znajdują się ruiny zamku Homole. Na wzgórze Gomoła poprowadzona została drewniana trasa utworzona ramach projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych. Kładka wyznacza trasę dla turystów i chroni przed niszczeniem rzadkich i objętych ochroną górskich roślin. Wzdłuż trasy ustawione są tablice z informacjami na temat historii Zamku na Homolu. Na szczycie znajdziesz pozostałości po warowni otoczone tarasem oraz kolejnymi tablicami z ciekawym informacjami o tym niezwykłym miejscu. Przy okazji wędrówki jednym ze szlaków zdecydowanie warto odwiedzić wzgórze Gomoła i poznać jego historię.

Wiadukt kolejowy w Lewinie Śląskim

Odwiedzając Duszniki-Zdrój, minąć możemy na swojej trasie dość ciekawą konstrukcję, a mianowicie mowa tu o wiadukcie kolejowym w Lewinie Śląskim. Na wiadukcie znajduje się linia kolejowa nr 309 prowadząca z Kłodzka do Kudowy-Zdroju. Konstrukcja została zaprojektowana i wybudowana przez włoskich inżynierów w latach 1903 do 1905. Wykonana jest z kamienia i mierzy 27 metrów wysokości i 120 metrów długości. Wiadukt jest przykładem świetnych proporcji przęseł i łuków, jest to klasyczna konstrukcja inżynierka. Przejeżdżając przez okolice, warto rozglądać się przez okno i wypatrywać tej imponującej budowli.

Zieleniec

Każdy fan sporów zimowych mieszkający na Dolnym Śląsku lub odwiedzający Duszniki-Zdrój kojarzy Zieleniec i chociaż raz miał przyjemność zjechać z tamtejszych stoków. Ski Arena w Zieleńcu jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej oraz jednym z większych w całej Polsce. Otoczony jest Górami Orlickimi i Górami Bystrzyckimi. Każdego roku przyciąga tłumy zapalonych narciarzy i snowboardzistów. Okoliczne ukształtowanie terenu zapewnia świetne warunki do stworzenia zaawansowanej stacji narciarskiej. Zieleniec oferuje aż 28 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Jeśli planujesz dopiero rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi, nie znajdziesz lepszego do tego miejsca w całej Polsce. Szlaki w większości są niebieskie, a co za tym idzie, idealne dla osób niedoświadczonych i planujących naukę. Osoby pragnące większych wrażeń z pewnością znajdą tu również miejsce dla siebie na bardziej zaawansowanych trasach i urwistych zboczach gór. Zieleniec będzie zatem świetnym miejscem na rodzinny wyjazd. Trasy narciarskie znajdują się po obu stronach głównej drogi przebiegającej przez Zieleniec. Jednak nie musisz martwić się o konieczność ściągania nart, żeby skorzystać z innej części stoku. Nad drogą przejechać możemy na dwóch kładkach, jednej przy kolejce liniowej nr 2 Winterpol „Piątka” i drugiej przy kolejce linowej Skyway Express. Za karnet normalny całodniowy zapłacisz około 80 złotych. Na miejscu znajduje się wiele miejsc noclegowych oraz restauracji w tym te na samym stoku z panoramą na Zieleniec. Odwiedź tę zimową stolicę Dolnego Śląska i napawaj się najlepszymi Polskimi stokami!

Duszniki-Zdrój uraczą Cię swoimi wspaniałymi atrakcjami przez cały rok. Niezależnie od tego, jaką porę roku wybierzesz, z pewnością zakochasz się w Kotlinie Kłodzkiej i spędzisz tu niezapomniany czas.