Pałac w Mosznej – historia i zwiedzanie najpiękniejszego zamku w Polsce

pałac w mosznej

Często dostaję zapytania dotyczące celów podróży, które są warte uwzględnienia w wycieczce. W końcu mogę wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Chciałabym w tym wpisie opowiedzieć pokrótce o Pałacu w Mosznej, który zdobył moje serce podczas ostatniego wyjazdu. Zebrałam wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania podróży, w których przekażę wam kilka istotnych wskazówek. Zapraszam do lektury :).

Pałac w Mosznej czy zamek w Mosznie? Jakie jest prawidłowe nazewnictwo?

Od pewnego czasu toczy się spór dotyczący nazewnictwa pałacu (a może właśnie zamku? :)). Zdania są na ten temat podzielone, głównie ze względu na kwestie historyczne.

Przyjęła się nazwa zamek w Mosznej, która jest najczęściej używana – dlatego w Internecie figuruje w większości właśnie pod tym nazewnictwem. Według książkowej definicji, główną rolą zamku była obrona przed wrogimi wojskami. Warto jednak zaznaczyć, że budynek ten nigdy nie pełnił funkcji obronnej. Przez większość czasu służył rodzinie, która go wybudowała. Natomiast w późniejszych latach został wykorzystany jako obiekt użytkowy.

Biorąc pod uwagę definicję, nazwa zamek w Mosznie nie jest do końca poprawna. To właśnie pałac określa pierwotne przeznaczenie zabytku. Nie warto się jednak spierać z przyjętą nazwą, która jest używana coraz częściej. Wiele ludzi stosuje również naprzemienne nazewnictwo. W gruncie rzeczy, w potocznym słownictwie, oznacza w końcu to samo :).

Tajemnice zamku w Mosznej – historia

Zanim przejdziemy do informacji czysto turystycznych, opowiem trochę o historii pałacu. Znajomość odwiedzanych miejsc sprawia, że wycieczka staje się bardziej świadoma i nie jest oparta jedynie na trywialnym oglądaniu zabytków ;).

Początki zamku w Mosznej sięgają XVIII wieku. Obiekt powstał w stylu barokowym, który zdominował ówczesną architekturę. Zamek został wybudowany z polecenia śląskiego rodu, Tiele-Wincklerów, którym miał służyć jako pałac mieszkalny. Byli oni znaczącą rodziną, która miała swój ogromny wkład w tamtejszy przemysł. Jeszcze w tym samym wieku pałac spłonął, a jego odbudowa uwzględniła postępujący styl w renesansowej sztuce. Dlatego dzisiejszy zabytek nie odwzorowuje całkowicie pierwotnego wyglądu.

Zamek został w posiadaniu śląskiego rodu aż do 1945 roku, czyli do czasów II wojny światowej. Warto wspomnieć, że pałac w Mosznej uniknął wielu wojennych zniszczeń, które potrafiły zrównać miasta z ziemią. Jednak po zajęciu zamku przez armię radziecką, której stał się główną kwaterą, zostało z niego wywiezionych wiele cennych polskich zabytków. Zniszczeniu uległy ponadto obrazy i rzeźby, które na co dzień zdobiły wnętrze pałacu.

Po zakończeniu wojny, pałac w Mosznej był wykorzystywany przez wiele instytucji, żadna jednak nie zagościła tam na dłużej. W 1972 roku został oficjalnie siedzibą sanatorium, a parę lat później pełnił funkcję Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. Obecnie (chociaż niedługo, bo od 2013 roku) znajduje się tam hotel i restauracja dla turystów, a sam szpital przeniesiono do innego budynku.

Warto wspomnieć jeszcze o ciekawostkach dotyczących zabytku. Często pada pytanie „Ile wieżyczek ma zamek w Mosznie?”. Otóż samych wieżyczek jest 99, natomiast imponująca jest również liczba pomieszczeń – w pałacu znajduje się aż 365 pokojów!

Tym akcentem chciałabym zakończyć notatkę o historii pałacu, a zapraszam Was do bardziej aktualnych informacji ;).

Pałac Moszna – atrakcje

Zamek w Mosznej to jedno z tych miejsc turystycznych, na których zwiedzanie warto zaplanować sobie pełny dzień. Sam pałac stanowi świetny punkt wycieczki. Jego podobieństwo do paryskich zabytków z Disneylandu jest uderzające, jednak nasz polski zamek jest o wiele mniejszy. Będzie to więc między innymi świetne miejsce dla dzieci, które kochają bajkowy świat, i dla których taki rodzaj zabytków może okazać się bardziej interesujący.

Obecnie w Pałacu w Mosznej mieści się hotel, restauracja i kawiarnia. Hotel opisałam nieco niżej, dlatego od razu przejdę do pozostałych punktów.

Restauracja i kawiarnia są dostępne również dla turystów, nie tylko dla gości hotelowych. Serwują pyszną (sprawdzona informacja :)) kuchnię śląską i opolską, a także inne europejskie dania. Na deser można skorzystać z szerokiego zasobu słodkich przysmaków i ciepłych napojów. Udanie się do restauracji czy kawiarni po zwiedzaniu zamku w Mosznej będzie doskonałym dopełnieniem dnia wycieczki.

pałac w mosznej

Wokół Pałacu w Mosznej znajduje się przepiękny park, liczący około 200 hektarów. Można udać się tam z powodzeniem na piknik (także sprawdzone ;)) lub po prostu przespacerować się. Godna wyróżnienia jest różnorodność tamtejszych roślin, które z pewnością zadowolą niejednego miłośnika natury. Nie ukrywam, że w okresie letnim wycieczka będzie o wiele przyjemniejsza – przynajmniej dla mnie, wolę wysokie temperatury 🙂 – ale w zimę można spodziewać się wspaniałych widoków, kiedy drzewa pokryte są śnieżnym puchem. Warto wspomnieć, że po wejściu na wieżę pałacową, można zobaczyć nawet zarys gór, co w połączeniu z otaczającymi lasami tworzy niezapomniany krajobraz.

Oprócz tego, niedaleko pałacu znajduje się również stadnina koni. Ale o niej opowiem nieco później.

Zamek w Mosznej – zwiedzanie z przewodnikiem

Warto jest wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem. Będzie on znał wiele ciekawostek dotyczących pałacu, które są zazwyczaj trudne do znalezienia w Internecie. Przewodnik przechadza się korytarzami zamku codziennie od kilku lat – kto, jak nie on, będzie miał lepsze pojęcie o zamku w Mosznej? 😉

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 45-60 minut. Jest to wystarczający czas, by opowiedzieć sporo historii zamkowych. Ciężko również jest się w takim okresie czasu znudzić – wiem z autopsji :).

Ja trafiłam na świetnego przewodnika, który opowiadał o zabytku z dużym zapasem poczucia humoru. Lepszej sytuacji nie mogłam sobie wymarzyć – chyba każdy z nas wspomina chociaż jedną wycieczkę, której przewodnicy nie powodowali wygórowanego zachwytu. Przechodząc przez każde pomieszczenie dowiedziałam się o jego historii, a także udało mi się wejść na wieże widokowe. Niezapomniany widok, który (według mnie) jest obowiązkowy dla każdego turysty zwiedzającego pałac w Mosznej.

Zamek w Mosznej – palmiarnia

Do zamku w Mosznej dołączona jest nieduża palmiarnia. Rosną w niej egzotyczne rośliny, których na co dzień nie spotyka się w Polsce, głównie ze względu na nasz klimat. Warto wybrać się do Palmiarni w ramach zwiedzania, bo jest to niesamowite przeżycie. Palmy i inne cytrusowe rośliny rosnące praktycznie w samych górach – robi to wrażenie przynajmniej dla mnie:).

pałac moszna

Palmiarnia – cennik

Wejście do palmiarni jest w cenie zwiedzania zamku (do którego w okresie letnim trzeba dokupić wstęp na teren pałacowo-parkowy). Odsyłam więc poniżej do zebranych przeze mnie informacji (więcej w cenniku :)).

  • Wstęp na teren pałacowo-parkowy (styczeń-marzec, listopad-grudzień) – 0 zł (ulgowy) i 0 zł (normalny)
  • Wstęp na teren pałacowo-parkowy (kwiecień-październik) – 6 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny)
  • Tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem – 9 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny)

Zamek Moszna – hotel i nocleg

Postaram się opowiedzieć, najlepsze z mojej perspektywy, możliwości wyboru noclegu w pałacu. Osobiście jestem bardzo zadowolona z obsługi, a także z samego pobytu. Uwielbiam tego rodzaju wyprawy, a nocleg w zamkowym pałacu był zawsze moim marzeniem ;).

Cena za pokój na dobę waha się od 100 zł do nawet 800 zł. Jest to oczywiście uwarunkowane wybranymi standardami i liczbą osób, które będą zajmowały hotel. Osobiście wybrałam pokój jednoosobowy i zapłaciłam za niego 150 zł za pobyt z jednym noclegiem. Poza pokojem, miałam zapewnione śniadanie i nieograniczony dostęp do sauny, co całkiem fajnie przekłada się na zapłaconą cenę.

moszna atrakcje

W przypadku większych możliwości finansowych, warto jest zastanowić się nad wyborem opcji Pobytu Hrabiowskiego. Ceny wynoszą od 400 zł w górę za osobę za dwie doby (3 dni). Oczywiście klientom przysługuje standardowa obsługa (śniadanie, siłownia, sauna), a także obiad, kolacja, pięć zabiegów w SPA i dodatkowo zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Według mnie bardzo fajna opcja, chyba następnym razem się na nią skuszę ;).

Zamek Moszna – adres i wskazówki dojazdu

Dojechać do pałacu można praktycznie z każdej strony. Zamek znajduje się w odległości około 35 km od Opola, na szlaku komunikacyjnym między Prudnikiem, a Krapkowicami. Mam kilka praktycznych informacji dla tych, którzy lubią porzucić GPS już na samym początku i korzystać wyłącznie z papierowej mapy :).

Jadący autostradą A4 od strony Wrocławia powinni zjechać na węźle Opole Południe (wyjazd nr 241), a od strony Katowic na węźle Gogolin (wyjazd nr 248). Następnie należy się kierować na Krapkowice, a dalej na Prudnik. Wyruszając z Opola lub Prudnika, dojedziemy drogą wojewódzką nr 414. Natomiast trasa z Krapkowic będzie przebiegać drogą wojewódzką nr 409.

Dokładny adres pałacu to ulica Zamkowa 1 w Mosznej (kod pocztowy to 47-370).

Zamek Moszna – godziny otwarcia

Zamek w Mosznej działa przez cały rok. Zdecydowanie więcej turystów zwiedza go w okresie letnim, co zwiększa ryzyko wystąpienia długiej kolejki. Jednakże w otoczeniu pięknej scenerii, jaką oferują okoliczne lasy, i oczywiście sam pałac sprawia, że kolejka nie wydaje się aż tak straszna :).

Poniżej przedstawiam wam godziny otwarcia, w których można udać się zwiedzanie zamku od środka:

  • Od poniedziałku do piątku (zwykłe zwiedzanie zamku): 10:00-16:00
  • Od piątku do niedzieli (ekstremalne zwiedzanie zamku*), wejścia o godzinach: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30

W ofercie znajduje się również wejście na zamkowe wieże z przewodnikiem, które odbywa się codziennie od 10:00 do 16:00. W przypadku niesprzyjającej pogody, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania tego rodzaju zwiedzania.

moszna zamek zwiedzanie

Chciałabym również zaznaczyć, że podane wyżej godziny mogą się zmieniać w zależności od decyzji osób organizujących zwiedzanie. Dobrze jest sprawdzić przed wycieczką samodzielnie kilka różnych źródeł, dzięki czemu unikniecie nieprzyjemnego rozczarowania już na miejscu.

*Ekstremalne zwiedzanie zamku zawiera wejście na wieżę i zejście do podziemnych krypt, które są niedostępne dla turystów podczas tradycyjnego zwiedzania. Maksymalnie może liczyć 15 osób, więc warto wykorzystać możliwość rezerwacji online (na stronie oficjalnej zamku).

Zamek w Mosznej – cennik

  • Wstęp na teren pałacowo-parkowy (styczeń-marzec, listopad-grudzień) – 0 zł (ulgowy) i 0 zł (normalny)
  • Wstęp na teren pałacowo-parkowy (kwiecień-październik) – 6 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny)
  • Tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem – 9 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny)
  • Wstęp na zamkowe wieże – 8 zł (ulgowy) i 12 zł (normalny)
  • Ekstremalne zwiedzanie z przewodnikiem – 32 zł (ulgowy) i 38 zł (normalny)

Zamek w Mosznej honoruje Kartę Dużej Rodziny i Kartę „Opolska Rodzina”.

Moszna i okolice do zwiedzania

Na koniec postanowiłam wyróżnić dla Was jeszcze kilka fajnych miejsc, które można zwiedzić będąc w okolicy pałacu w Mosznej. Jeśli chodzi o środek transportu – oczywiście najłatwiej będzie przemieszczać się samochodem, ale trasy nie wykluczają także rowery. Dwukołowce będą zdecydowanie lepszą decyzją dla osób, które lubią przebywać wśród natury. Trasy rowerowe zawierają wiele ścieżek wiodących przez lasy :).

Nadszedł czas na opis stajni. Nie udało mi się jednak skorzystać ze wszystkich oferowanych możliwości. Bardzo chciałam zamówić sobie jazdę konną, podczas wycieczki nie starczyło mi jednak na to czasu. Wiem jednak, że przepiękna prezencja stajni nie wynika jedynie z dobrze zrobionych zdjęć zamieszczonych w Internecie, dlatego zachęcam wszystkich do dokładnego zwiedzenia tego miejsca. Świetne konie, które biorą udział w licznych zawodach (czasem nawet organizowanych przez samą stajnię w Mosznej :)). Jeśli ktoś uwielbia jeździć konno – przejażdżka wśród tych krajobrazów będzie niesamowitym przeżyciem.

3 km od pałacu można znaleźć Fabrykę Robotów. Niestety nie zdążyłam zwiedzić tego miejsca, ale mogę podpowiedzieć Wam nieco informacji z samodzielnie przeprowadzonego reaserchu. Budowane przez pracowników fabryki roboty są inspirowane Science-Fiction. Podobno to jedyne takie miejsce w Polsce. Roboty często są rozmiarów ciała dorosłego człowieka, a także ich program jest opierany na działaniu ludzkiego umysłu – co jest dla mnie niesamowite (bardzo żałuję, że nie udało mi się tam pójść). Bilety za wstęp do muzeum mieszczą się w kilku złotych.

zamek w mosznej cennik

Nieco dalej, ale wciąż w okolicy pałacu w Mosznej, znajduje się Zamek w Głogówku i Zamek Renesansowy w Rogowie Opolskim. Zostały zbudowane przez dwa różne rody, również z bogatą historią, którą można znaleźć w Internecie. Tego również nie zdołałam zmieścić w planie mojej podróży, ale podczas kolejnej wyprawy do pałacu w Mosznej z pewnością znajdą się w głównych celach wycieczki.

Zamek w Mosznej – czy warto zwiedzić?

Według mnie, zdecydowanie tak. Gorąco zachęcam do skorzystania ze wszystkich dostępnych atrakcji w Pałacu. Ponadto, dobrze jest zaplanować sobie tę wycieczkę na kilka dni – mi w przeciągu dwóch udało się zwiedzić wiele, niestety niewystarczająco w stosunku do chęci. Warto zerknąć także na okoliczne atrakcje, które mogą urozmaicić nieco wyprawę, a z pewnością są to ciekawe rzeczy.