Łysica czyli najwyższy szczyt gór Świętokrzyskich

łysica szlak

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich w Polsce. Jego wysokość wynosi 612 metrów. Znajduje się w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Łysica, zwana też Górą Świętej Katarzyny, leży w zachodniej części pasma Łysogór, w pobliżu wsi Święta Katarzyna. Należy do tzw. Korony Gór Polskich, ponieważ jest to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Łysica ma dwa szczyty, wschodni i zachodni, przy czym ten ostatni jest wyższy o 4 metry. Większość Łysicy jest pokryta lasem, w pobliżu szczytu znajdują się jodły, poniżej których rosną buki.

Góry Świętokrzyskie Łysica – opis szlaku

Nie ma lepszego sposobu na poznanie natury niż pozostawanie z nią w bliskim kontakcie. To także sposób na przywrócenie witalności, czas na relaks i ładowanie baterii. Piesze wędrówki dostarczają nam wszystkich tych doświadczeń, a nawet więcej. Podążanie szlakiem turystycznym i zwiedzanie zabytków daje poczucie satysfakcji, czasami staje się przygodą i dobrą okazją do integracji, zwłaszcza dla młodzieży. Region Świętokrzyski oferuje 1500 km szlaków turystycznych, dostępnych dla młodszych i starszych turystów, a także wszystkich, którzy kochają emocje przygody i eksploracji przyrody. Na szczy Łysica prowadzi jeden czerwony szlak. Czerwony szlak jest szlakiem głównym, najciekawszy pod kątem krajobrazów i przyrody.

Szlak na łysicę czas przejścia

Oczywiście w zależności od miejsca z którego ruszamy trasa i czas przebycia na szczy będzie się różnić. Najpopularniejszą, czyli najczęściej wybieraną trasą jest czerwony szlak z Łysej Góry na Łysice. Trasa ta ma mniej więcej 14 kilometrów i czas jej przejścia to mniej więcej 4 godziny. Wiele osób wybiera też trasę z Góry Świętej Katarzyny na Łysicę. Ma ona około 2 kilometrów i szacowany czas na jej przejście to mniej niż godzina. Trasa ta zaczyna się od przekroczenia drewnianej bramy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie trzeba kupić bilet. Na tym szlaku można spotkać wiele Miejsc Pamięci Narodowej oraz zbiorowe mogiły pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców okolicznych miejscowości. Wśród tych upamiętniających wydarzenia z czasów II Wojny Światowej dostrzec można wizerunek Stefana Żeromskiego. Podczas tych tras zachwyci nas bliskość przyrody, piękno krajobrazów i świeżość powietrza.

góry świętokrzyskie łysica

Łysica noclegi

Szczyt Łysica znajduje się w Świętokrzyskim Parku Narodowym, więc miejscowość wokoło niego gdzie można się zatrzymać jest naprawdę mnóstwo. Jedne są bliżej inne dalej szczytu. Najczęściej wybieraną miejscowością przez turystów to Święta Katarzyna ponieważ w tej miejscowości jest wiele interesujących miejsc turystycznych. Są to między innymi: klasztor bernardynek, założony w XV wieku przez bernardynów, później przebudowywany, z renesansowym wirydarzem i kościołem Św. Katarzyny z obrazem Madonny z XVI wieku i figurką Św. Katarzyny. Bardzo ciekawe Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Drewniana kapliczka Św. Franciszka, która stoi przy drodze na Łysicę oraz kaplica cmentarna, nazywana kapliczką Żeromskiego. Ceny noclegu w miejscowości Święta Katarzyna dla dwóch osób dorosłych szacuje się mniej więcej od 150 złotych do aż 400 złotych za noc. Ceny różnią się w zależności od odległości od centrum oraz typ noclegu. Najtańszym wyborem będą kwatery prywatne oraz pensjonaty. Lecz w okolicach Łysicy najczęstszym wyborem turystów są apartamenty ponieważ są najbardziej dostępne, jest ich najwięcej na rynku oraz są w bardzo przyjemnych lokalizacjach.