Zielona Góra – najciekawsze atrakcje i zabytki w mieście. Poradnik dla zwiedzających

Zielona Góra

Zielona Góra niewątpliwie zasłużyła na swoją nazwę, bowiem jest to miasto położone na kilku wzgórzach, słynące z winiarstwa i małych Bachusików, gdzie prawie 50% powierzchni zajmują tereny zielone. Obecnie, pod względem powierzchni, jest większa od Poznania. Poznaj historię jednej ze stolic województwa lubuskiego i dowiedz się, co warto zobaczyć w Zielonej Górze.

Zielona Góra – najważniejsze informacje

Zielona Góra położona jest w województwie lubuskim, w zachodniej części kraju, sąsiadującej z granicą polsko-niemiecką. Miano stolicy dzieli razem z Gorzowem Wielkopolskim – drugim co do wielkości miastem w województwie. Po przyłączeniu okolicznych gmin do miasta w 2015 roku stała się 6 co do wielkości miastem w Polsce o powierzchni 278,32 km². Obecnie zamieszkuje ją ponad 140 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, pod względem historycznym Zielona Góra przez wiele lat była częścią Dolnego Śląska, a z ziemią lubuską nie miała nic wspólnego. Teraz jednak może pochwalić się ciekawą topografią oraz wysokim stopniem zalesienia.

Dojazd do Zielonej Góry

Zielona Góra wraz z Nową Solą i Sulechowem tworzy Lubuskie Trójmiasto, a dzięki rozbudowie trasy S3 komunikacja na terenie całego województwa przebiega sprawnie. Od Poznania dzieli ją 130 km, od Wrocławia 160 km. Mieszkańcom miasta bliżej jest do niemieckiej, niż do własnej stolicy, ponieważ do Berlina jest 160 km, a do Warszawy 413 km. Zielona Góra posiada także własne lotnisko, choć znajduje się ono niedaleko miejscowości Babimost i jest od miasta oddalone o około 35 km. Zielona Góra położona jest w dogodnym do podróżowania miejscu, bowiem w około 2-3 godziny można dojechać zarówno nad Morze Bałtyckie, jak i w Sudety.

Jak zwiedzać Zieloną Górę?

Sposób zwiedzania Zielonej Góry zależny jest od liczby odwiedzanych atrakcji. Część z nich ulokowana jest w obrębie centrum miasta, natomiast niektóre znajdują się na obrzeżach. Można więc zdecydować się na szlaki piesze, które prowadzą przez niektóre ze wzgórz lub jazdę rowerami miejskimi. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z komunikacji miejskiej, która jest stosunkowo niedroga (bilet normalny – 3 zł, ulgowy – 1,5 zł). Każda część miasta jest dobrze skomunikowana, a przy dworcu głównym znajduje się Centrum Przesiadkowe, skąd można wyruszyć w każdy zakątek miasta.

Zielona Góra – atrakcje

Zielona Góra oferuje miejsca, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku, pospacerować po licznych parkach, odwiedzić muzea i centra kultury, a także przejść się dobrze zachowanymi uliczkami starego miasta. W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie.

Centrum Nauki Keplera

Jedną ze stosunkowo najnowszych atrakcji turystycznych, które przyciągają rodziny z dziećmi, jest Centrum Nauki Keplera. Zostało otworzone w 2015 roku i składa się z dwóch części: Centrum Przyrodniczego i Planetarium. Obiekty znajdują się w różnych częściach miasta, jednak nie są od siebie za bardzo oddalone. Patronem Centrum Nauki jest Jan Kepler – niemiecki matematyk i astrolog – który w XVII wieku żył w pobliskim Żaganiu.

Centrum Przyrodnicze Zielona Góra

Centrum Przyrodnicze to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które spełnia edukacyjne walory poprzez zabawę. Znajdują się tam wystawy czasowe i stałe, które przedstawiają dzieciom różne obszary nauki (fizyki, biologii, geografii, a także nauk o Ziemi i człowieku). Samo centrum mieści się w dawnym i odnowionym budynku należącym do Lubuskich Zakładów Aparatów Elektrycznych „Lumel”. Pracownicy Centrum Przyrodniczego zapraszają do sal interaktywnych – znajduje się w nich 87 stanowisk z urządzeniami, które wchodzą w interakcję i uczą poprzez zdobywanie doświadczenia. W centrum można skorzystać również z oferty warsztatów przeprowadzanych cyklicznie dla określonej liczby osób. Cena biletu normalnego to 20 zł, ulgowego – 15 zł, a zbiorowego – 10 zł. Od wtorku do piątku centrum otwarte jest popołudniami od godziny 16:00-17:30, a w weekendy od 10:00 do 17:30.

Planetarium Wenus w Zielonej Górze

Drugą częścią Centrum Nauki Keplera jest Planetarium, które znajduje się obecnie w dawnym budynku kina Wenus – stąd też jego nazwa. Kino cieszyło się popularnością w latach 80. i 90., natomiast w 2008 roku zostało zamknięte. 7 lat później na jego miejsce powstało planetarium, które przyciąga nie tylko turystów, ale i mieszkańców miasta. Główną atrakcją Planetarium jest ogromna kopuła, na której wyświetlane są projekcje za pomocą technologii fulldome. Widzowie mogą rozsiąść się wygodnie w fotelach kinowych – a nawet rozłożyć siedzenia tak, aby leżąc podziwiać wyświetlany film. 180° kąt widzenia sprawia, że każdy może poczuć się niczym uczestnik wyprawy w kosmos. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł. Bilety na pokazy 3D są dla każdej kategorii o 2 zł droższe.

Muzeum Etnograficzne

Tym, którzy pragną przenieść się nieco w czasie i przekonać się, jak żyli chłopi w XVII wieku, polecamy wycieczkę do Muzeum Etnograficznego – jest to jedna z atrakcji znajdujących się na obrzeżach miasta, w dzielnicy Ochla (która od 2015 roku jest również częścią miasta). Muzeum zajmuje obszar 13 ha i razem ze ścieżką edukacyjną tworzy unikatowy klimat ludowej wsi. Aby dokładniej go poczuć, można wybrać się na zwiedzanie od wtorku do niedzieli (w poniedziałki robocze wstęp jedynie na teren parku bez możliwości zwiedzania budowli). W sezonie letnim muzeum otwarte jest od 10:00 do 17:00, a w zimowym od 10:00 do 15:00.

W Muzeum organizowane są różne wydarzenia kulturalne. W kwietniu warto wybrać się na Kaziuki, czyli coroczny wiosenny jarmark prezentujący zwyczaje i tradycje z Kresów. Z kolei w sierpniu organizowana jest Noc Spadających Gwiazd, podczas której można poleżeć na kocach pod gołym niebem i posłuchać o konstelacjach gwiezdnych, oglądając je na żywo. Sierpień to również czas na Święto Miodu, podczas którego mieszkańcy i turyści mogą zakupić lokalne wyroby.

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze

Wiosną, latem, a nawet i wczesną jesienią warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest to miejsce dla miłośników przyrody, rodzin z dziećmi, a także dla każdego, kto pragnie dowiedzieć się czegoś ze świata botaniki. Ogród podzielony jest na kilka działów: Roślin Wilgociolubnych, Systematyki Roślin, Geograficzny (rośliny azjatyckie, europejskie, północnoamerykańskie) oraz dział roślin górskich. Każdy okaz można obejrzeć przechadzając się ścieżkami na świeżym powietrzu. Najmłodszych zainteresuje również Mini Zoo, gdzie zobaczą surykatki, pawie czy daniele. Po odwiedzinach u zwierząt można wybrać się do „Bajkowej Zagrody”, którą otwiera drzewo opowiadające historię o Czerwonym Kapturku. Ogród otwarty jest przez cały rok, w różnych godzinach w zależności od miesiąca, a cena wstępu to 2 zł dla dorosłych i 1 zł dla dzieci i młodzieży.

Palmiarnia w Zielonej Górze

Zielona Góra to jedno z nielicznych miast, które mogą pochwalić się obecnością niewielkiej winiarni w samym centrum miasta. Winiarni towarzyszy palmiarnia, której budynek ulokowany jest na samym szczycie wzgórza Ziegelberg, czyli Góry Ceglanej. Obecnie nazywane jest również Winnym Wzgórzem, ponieważ do palmiarni prowadzą szerokie schody, a po obu ich stronach roztaczają się winorośle. Sama palmiarnia została dobudowana do niewielkiego budynku nazywanego Domem Winiarza. Dziś można w środku podziwiać wiele gatunków roślin ze strefy równikowej i zwrotnikowej, a także żółwie.

W palmiarni organizowane są również imprezy okolicznościowe, a w ciągu tygodnia można w restauracji zjeść posiłek pod palmami. Warto również wjechać na ostatnie piętro, z którego roztacza się panorama miasta. W pobliżu palmiarni, między winoroślami powstała Piwniczka Winiarska, która czynna jest od środy do niedzieli i oferuje sposobność do skosztowania lokalnego wina.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Po dawkę historii warto udać się do Muzeum Ziemi Lubuskiej, które ulokowane jest w samym centrum miasta, niedaleko starówki. Muzeum zachowuje cenne eksponaty pochodzące z terenów nad środkową Odrą, którym po II wojnie światowej nadano miano Ziem Lubuskich. Nie brakuje tu wystaw odnoszących się do ikonografii miasta, a także historii winiarstwa. Do stałych wystaw można zaliczyć te z Muzeum Wina czy Muzeum Dawnych Tortur. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-17.00, a cena biletu normalnego to 16 zł, ulgowego – 10 zł.

Górka Tatrzańska

Choć Zielonej Gorze do Tatr daleko, miasto stworzyło górską namiastkę na terenie Wzgórz Piastowskich, które roztaczają się w południowo-zachodniej części. W okresie zimowym funkcjonuje tak stok narciarski i tor saneczkowy, dlatego też miejsce to cieszy się wyjątkową popularnością, gdy tylko spadnie śnieg.

Zielona góra atrakcje

Zielona Góra – co warto zobaczyć?

Po wyczerpujących lekcjach historii w muzeach i doświadczeniach w centrum nauki warto wybrać się na krótki spacer po starówce miasta. Kolorowe kamienice, katedry i wieża ratuszowa tworzą spójny wygląd, a podczas wycieczki można rozglądać się także na małymi Bachusikami, ukrytymi w zakamarkach miasta.

Stare miasto w Zielonej Górze

Stary Rynek w Zielonej Górze może pochwalić się elegancką i stosunkowo zadbaną zabudową. Jego centralnym miejscem jest oczywiście ratusz, wokół którego rozchodzą się mniejsze uliczki z kolorowymi kamienicami. Starówka pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych, kiedy to pojawiły się na niej pierwsze budynki. Dziś stare miasto skupia wokół siebie liczne restauracje, bary i kawiarnie, a także sklepy czy miejsca kultury. Jest więc idealnym miejscem na weekendowy spacer lub zakupy w tygodniu.

Bachusiki

Podczas spaceru po Zielonej Górze nie sposób nie natknąć się na ślady winiarstwa. Jedynymi z nich są Bachusiki, czyli małe figurki przedstawiające boga Bachusa. Zostały stworzone nieco na podobieństwo wrocławskich krasnali. Każda figurka symbolizuje pewien zawód lub dzielnicę, w jakiej się znajduje. Obecnie na terenie miasta ulokowano ok. 60 bachusików, choć jest to jedynie oficjalna informacja (nieoficjalnie trudno jednoznacznie stwierdzić, ile ich faktycznie jest). Podążanie ich szlakiem to dobra zabawa dla młodszych i starszych, a także jeden ze sposobów na zwiedzenie miasta. Mapę prowadzącą do wszystkich bachusików można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej.

Wieża Wilkanowska

Nieco poza Zieloną Górą, w miejscowości Wilkanowo stoi Wieża Wilkanowska, nazywana także Wieżą Bismarcka na cześć Otto von Bismarcka. Powstała w 1902 roku, ale obecnie podlega pod Lasy Państwowe i jest używana w celach monitorowania pożarów – dlatego też wstęp jest zabroniony. Mimo to mieszkańcy i turyści odwiedzający Zieloną Górę często urządzają sobie piesze wędrówki w okolicy wieży. Wokół niej roztaczają się bowiem malownicze Wzgórza Piastowskie, które są idealnym miejscem na odetchnięcie od miejskiego zgiełku.

Zielonogórskie pomniki

Na terenie miasta ulokowano liczne pomniki, które odnoszą się do wydarzeń historycznych lub bezpośrednio do charakteru miasta. Najpopularniejszym z nich jest pomnik Bachusa, od którego powstały małe bachusiki, jednak o winiarstwie przypominają także Winiarki. Są to pomniki kobiet – jedna z nich stoi na Wzgórzu Winiarskim, a druga na skwerze przy pl. Jedności, niedaleko budynku sądu. Warto wspomnieć także o rzeźbie Andrzeja Huszczy – zielonogórskiego, legendarnego żużlowca. Na Placu Powstańców Wielkopolskich stoi dwumetrowy pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. Przedstawia chłopca uderzającego pałeczkami w werbel i jest upamiętnieniem uczestników, a także dzieci biorących udział w powstaniu wielkopolskim. Ciekawymi rzeźbami są również Chłopiec ze źrebięciem, stojący u podnóża palmiarni oraz ławeczka Norwida, ulokowana przy budynku biblioteki, z której niekiedy Norwid przemawia do przechodniów.

Zielona Góra – Winobranie

„Z Bachusem więc na rendez – vous, turysto spiesz do nas co tchu, bo tu oprócz wina lubuska dziewczyna, uśmiechem cię wita swym” – tymi oto słowami otwiera się co roku zielonogórskie Winobranie, czyli lokalne święto wina. Ma miejsce przeważnie w drugim tygodniu września, rozpoczyna się uroczystym korowodem, w którym biorą udział grupy artystyczne, niektóre szkoły czy organizacje z Zielonej Góry. Podczas Winobrania organizowane są codziennie wieczorem koncerty, a w ciągu dnia można przejść się między straganami lub odwiedzić wesołe miasteczko. No i oczywiście spróbować wina. Jest to jedyny taki czas w roku, kiedy miasto nie śpi i bawi się od rana do nocy. W tym czasie „panowanie” nad miastem od prezydenta przejmuje Bachus.

Zielona Góra – atrakcje dla dzieci

W Zielonej Górze nie brakuje atrakcji także dla młodszych turystów. Poza wcześniej wspomnianymi, takimi jak Centrum Nauki czy Mini Zoo, można odwiedzić także Dolinę Gęśnika, gdzie znajduje się niedawno otwarty park linowy lub wybrać się na basen w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Dzieci zainteresują się także wizytą w papugarni, gdzie nie tylko ogląda się papugi, ale także przechadza pośród nich i karmi. Jeśli ktoś ma więcej szczęścia, może papuga zdecyduje się właśnie jemu usiąść na ramieniu. Latem zabawa czeka także na kąpielisku w Ochli, a na Starym Rynku, poza bachusikami, o każdej porze roku czeka na nich Kraina Słodkości, w której można samodzielnie stworzyć ulubione słodycze.

W Zielonej Górze najpopularniejszymi atrakcjami są Palmiarnia, Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze i Planetarium. Wartym odwiedzenia miejscem są również Muzeum Etnograficzne czy Wieża Bismarcka – Zielona Góra to miejsce pełne zabytków, atrakcji, a wszystko to podszyte jest historią i winem.