Niewielka duńska wyspa na Morzu Bałtyckim każdego roku przyciąga tłumy spragnionych spokoju, ciszy i kontaktu z naturą podróżnych. Bornholm jest szczególnie przyjazny rowerzystom, którzy znajdą tam setki kilometrów tras, lecz nawet jeśli nie masz roweru, koniecznie dowiedz się, co możesz robić na Bornholm. Dzięki rejsom z Polski dostaniesz się tam w zaledwie kilka godzin. W artykule omawiamy miejsca, których nie możesz ominąć podczas wycieczki. Zapraszamy!
Kilka słów o Bornholm
Spis treści
Bornholm to duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Jej powierzchnia wynosi niemal 560 km², linia brzegowa ma nieco ponad 140 km długości, a odległość od Polski wynosi około 100 km. Charakterystyczną cechą tamtejszego klimatu jest wilgotne powietrze i dość niskie temperatury. Działają tam turbiny wiatrowe, ponieważ miejsce to często nawiedza bardzo silny wiatr. Miejsce było zamieszkiwane już w starożytności, gdy nie było całkowicie odseparowane od lądu. W późniejszych latach na wyspie żyli m.in. wikingowie. Na stałe w ręce Duńczyków Bornholm trafił w XVII wieku.
Jak dostać się na Bornholm
Zastanawiasz się, jak dostać się na Bornholm? Z kilku miast Danii można latać na Bornholm samolotem. Z Polski nie ma takiej możliwości, ale istnieją za to połączenia promowe. Poniżej znajdziesz garść najpotrzebniejszych informacji dotyczących podróży na duńską wyspę na Morzu Bałtyckim.
Bornholm prom
Na Bornnholm z Polski można popłynąć promem z Kołobrzegu i Świnoujścia. Bilety oraz godziny startu rejsów można sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika. Podróż z Polski do miasta Nexø trwa ponad 4 godziny.
Kołobrzeg – Bornholm
Rejsy z Kołobrzegu na Bornholm organizowane są jedynie latem. Jednocześnie na promie może znajdować się około 300 osób. Za dodatkową opłatą można zabrać ze sobą motocykl lub rower.
Świnoujście – Bornholm
Ze Świnoujścia można wyruszyć promem do miasta Rønne. Na tej trasie możliwe jest także przetransportowanie samochodu. Rejs odbywa się przez Szwecję, a dokładnie miasto Ystad. Wycieczki na Bornholm ze Świnoujścia to doskonały sposób na urozmaicenie swojego urlopu nad morzem.
Bornholm lotnisko
Na Bornholm znajduje się tylko jedno lotnisko i jest ono położone kilka kilometrów od miasta Rønne. Prace nad nim rozpoczęły się pod koniec lat 30. XX wieku, a w 1940 roku otwarto połączenia do Kopenhagi. Aktualnie z lotniska można dostać się właśnie do Kopenhagi oraz do Midtjylland. W okresie wakacyjnym otwiera się kilka dodatkowych tras, w tym np. do Billund.
Samochodem na Bornholm
Na Bornholm nie można dostać się bezpośrednio samochodem. Dla zmotoryzowanych jedyną opcją przetransportowania swojego pojazdu na wyspę jest rejs odpowiednim promem. Bornholm nie jest połączony z lądem żadnym mostem ani tunelem, który umożliwiałby podróż autem.
Ronne
Rønne to główne i największe miasto duńskiej wyspy. Prawa miejskie nadano mu w pierwszej połowie XIV wieku. Największy rozwój miasta nastąpił na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to skomunikowano Rønne z innymi miastami Bornholmu. Podczas II wojny światowej uległo sporym zniszczeniom. Na miejscu utraconych budynków postawiono ponad 200 domów z drewna, które nadal istnieją. W Rønne mieszka kilkanaście tysięcy osób. Na uwagę zasługuje tamtejszy rozbudowany port, a także zabytki, takie jak kościół św. Mikołaja, latarnia czy rynek z XIX-wiecznym ratuszem.
Nexo
Nexø to miasteczko z burzliwą przeszłością. Prawa miejskie, podobnie jak Rønne, uzyskało w XIV wieku. Zostało dotknięte przez wiele nieszczęść – epidemię dżumy, pożary czy bombardowania wojenne. Od początku istnienia związane jest z rybołówstwem i to właśnie tam znajduje się największy port rybacki Bornholmu. W mieście funkcjonuje kilka muzeów, a także motylarnia. Warto odwiedzić np. Nexø Museum, w którym można zapoznać się z historią miasta oraz całej wyspy.
Gudhjem
Gudhjem to niewielkie miasto, w którym mieszka około tysiąca osób. Znajduje się tam góra Bokul, wznosząca się na 50 m n.p.m. Gudhjem słynie z wędzarni i to właśnie stamtąd wywodzi się słynny przepis na wędzonego śledzia. Na terenie miasteczka znajduje się sporych rozmiarów, biały wiatrak – symbol miasta. Warto wybrać się do tej urokliwej miejscowości, w której można skosztować wspaniałych, tradycyjnych potraw (w szczególności śledzia!) i udać się na spacer po przeplatanych z bujną roślinnością uliczkach miasta.
Ertholmene
Ertholmene to miejsce, które nie jest częścią Bornholmu, ale znajduje się bardzo blisko wyspy. To archipelag składający się z wielu małych wysepek, ale tylko dwie z nich są zamieszkiwane (Christiansø i Frederiksø). Żyje tam około 100 osób. Od setek lat Ertholmene stanowi miejsce połowu śledzi. W XVIII wieku na archipelagu znajdowało się więzienie. Tamtejsze zabudowania pełniły funkcję duńskiej fortecy, toczyły się tam m.in. walki napoleońskie. Dziś całe Ertholmene jest właściwie jednym, wielkim zabytkiem. Wszystkie pozostałości twierdzy i budynki pochodzą sprzed lat i nie znajdziesz tam nowoczesności. Właśnie to w połączeniu z tamtejszą przyrodą tworzy niezwykły klimat miejsca i pozwala przenieść się niemal do innego świata.
Bornholm atrakcje
Bornholm, szczególnie w okresie wakacyjnym, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. To właśnie wtedy kursuje tam najwięcej promów, którymi na wyspę przybywają podróżni spędzający czas np. nad polskim morzem. Bornholm to idealne miejsce na urozmaicenie swojego pobytu w Świnoujściu, Kołobrzegu czy okolicach. Poniżej przedstawiamy atrakcje, których nie możesz pominąć podczas swojego pobytu na duńskiej wyspie.
Zamek Hammershus
Jedną z największych atrakcji wyspy są ruiny zamku Hammershus. Średniowieczny obiekt charakteryzujący się specyficznym położeniem robi ogromne wrażenie na tłumach turystów. Znajduje się w północnej części wyspy na szczycie skalistego szczytu. Część zamku pochodzi jeszcze z XII wieku, kiedy to należał on przez jakiś czas do tamtejszego arcybiskupa. W późniejszych latach obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli i przeznaczenie. Aktualnie zamek ma status zabytku, a na terenie obiektu można oglądać m.in. część zachowanego budynku głównego, mur czy wieżę. Pełna przyrody okolica sprzyja spacerom i podziwianiu imponujących krajobrazów.
Las Almindingen
Każdy miłośnik spędzania czasu na świeżym powietrzu i podziwiania uroków natury powinien odwiedzić leśny kompleks Almindingen. Powstał na początku XIX-wieku i zajmuje teren prawie 4000 hektarów. Poza lasami, polanami i wzniesieniami znajdują się tam także jeziora. Klimat miejsca tworzy nie tylko wyjątkowa roślinność obszaru, ale także charakterystyczne dla Bornholmu skały. Po lesie można wędrować wieloma szlakami turystycznymi, a obiektem obowiązkowym na trasie jest wieża widokowa Rytterknægten. Nie zdziw się, jeśli podczas spaceru natkniesz się na żubry.
Park Rozrywki Joboland
Park Rozrywki Joboland to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie mocno poleca się je dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest tam sporo atrakcji dla najmłodszych. Początkowo były tam jedynie ogrody, ale z czasem obiekt znacznie się rozwinął i dziś można korzystać m.in. z takich atrakcji jak place zabaw, baseny ze zjeżdżalniami czy zoo.
Hammeren (Hammerknuden)
Jeśli chcesz dotrzeć na sam kraniec wyspy, koniecznie udaj się na najbardziej wysunięty na północ punkt Hammeren. Płaskowyż o wysokości kilkudziesięciu metrów to niezwykle malownicze miejsce, które z pewnością Cię zachwyci. Poza wyjątkowymi widokami i bujną roślinnością znajdują się tam obiekty takie jak latarnia morska czy ruiny kaplicy Salomona. Latarnia jest w najwyższym miejscu Hammeren, czyli aż 82 m n.p.m. Krajobraz Hammerknuden wzbogacają jeziora, w tym największy akwen wyspy – Hammersø.
Plaże na Bornholmie
Duńska wyspa na Morzu Bałtyckim ma do zaoferowania także kilka godnych uwagi plaż. Jedną z najpopularniejszych jest plaża Dueodde charakteryzująca się drobnym, białym piaskiem i szeroką linią brzegową. Znajduje się na niej latarnia morska. Równie przyjemny okazuje się pobyt na piaszczystej plaży Balka. W pobliżu obu z nich znajduje się sporo opcji noclegowych czy kempingowych. Zwolennicy bardziej zacisznych miejsc mogą spędzić czas np. na niewielkiej plaży Melsted czy Sose.
Bornholm rowerem
Bornholm to doskonałe miejsce do zwiedzania rowerem. Wyspa nie jest zbyt duża, a ponadto znajduje się na niej ponad 200 kilometrów specjalnie przygotowanych tras. Dlatego też na prom z Polski można zabrać ze sobą rower. Trasy rowerowe często biegną tuż obok linii morza, rozciągają się po malowniczych krajobrazach pełnych zieleni i zabytków. W wielu miejscach na wyspie można znaleźć darmowe pola biwakowe, dzięki czemu wakacje na Bornholm z rowerem to oszczędna i zachwycająca opcja nie tylko dla profesjonalnych kolarzy.
Chyba nie trzeba Cię dłużej przekonywać do wycieczki na Bornholm ze Świnoujścia czy Kołobrzegu. Spokój, jakim emanuje duńska wyspa, jest czymś, czego powinien doświadczyć każdy turysta. Tamtejsze widoki zapierają dech w piersiach, a każda godzina spędzona na Bornholm pozwala na odpoczynek i ukojenie. Nie zwlekaj i ruszaj na prom!