Watykan w jeden dzień – zwiedzamy Watykan

watykan w jeden dzień

Watykan jest najmniejszym państwem świata, z powodzeniem możemy więc go zwiedzić w jeden dzień. Stolica kościoła katolickiego to kompleks budowli sakralnych. Nie oznacza to jednak, że odnajdą się tutaj tylko głęboko wierzący chrześcijanie. Watykan oferuje dużo więcej – możliwość odwiedzenia grobu Jana Pawła II, obcowania ze sztuką i podziwiania egzotycznych roślin. Jak zaplanować wycieczkę, aby zobaczyć wszystkie jego atrakcje?

Watykan – powierzchnia

Ciężko w to uwierzyć, ale wynosi ona zaledwie 0,44 km². Watykan jest otoczony murem z trzech stron i graniczy z Rzymem. Będąc w stolicy Włoch, warto wygospodarować kilkanaście godzin na wyprawę do siedziby papieża. Brak kontrolowanej granicy pozwala nam na swobodne wejście na teren państwa. Watykan zamieszkuje około 1000 osób, a cały kraj możemy obejść w godzinę. Grzechem byłoby jednak ograniczyć się tylko do spaceru wokół jego murów. Prześledźmy więc listę atrakcji, które czynią to miejsce wyjątkowym.

Jak zwiedzić Watykan w jeden dzień i nic nie przegapić? – plan podróży

Jeśli zatrzymaliśmy się w Rzymie, do Watykanu dostaniemy się na dwa sposoby – na piechotę lub metrem. Aby w pełni być usatysfakcjonowanym ze zwiedzania, powinniśmy wybrać się tam jak najwcześniej. Listę atrakcji otwiera „serce” państwa, czyli Plac Świętego Piotra. Następnie warto udać się do Muzeum Watykańskiego i uklęknąć przy grobie Jana Pawła II. Punktem obowiązkowym jest Kaplica Sykstyńska. Wizyta w Ogrodach Watykańskich będzie miłym zakończeniem wycieczki.

Plac Świętego Piotra

Nazwany na cześć pierwszego apostoła stanowi przedsmak tego, co czeka nas w głębi Watykanu. Plac ma kształt elipsy, otaczają go cztery rzędy kolumn. W jego centrum stoi prawie 40-metrowy obelisk. Stąd już tylko krok dzieli nas od Bazyliki Świętego Piotra, której kopuła jest widoczna praktycznie z każdego punktu w Rzymie.

watykan zwiedzanie

Muzeum Watykańskie

Miejsce to może śmiało konkurować z innymi światowymi placówkami kulturalnymi – liczba zgromadzonych tu 20 000 dzieł sztuki, może przyprawić nas o zawrót głowy. Muzeum podzielone jest na tematyczne sekcje. Możemy wybrać te, które najbardziej nas interesują. Zalicza się do niego Pałac Apostolski ze słynną Kaplicą Sykstyńską.

Muzeum watykańskie – bilety

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilet normalny kosztuje 17 euro, za ulgowy zapłacimy 8 euro. Bilety dostępne są w dniu zwiedzania, jak i w sprzedaży online. Opcja kupna przez internet kosztuje dodatkowe 4 euro, ale w zamian możemy wejść do muzeum bez kolejki. Ze względu na ogromną liczbę turystów (szczególnie latem) zalecany jest ten drugi wariant.

Grób Jana Pawła II

Znajduje się w Bazylice Świętego Piotra. Po wejściu do środka należy skręcić w prawo. Najlepsza pora na modlitwę i zadumę przy grobie to godzina 7:30 rano. Miejsce ostatniego spoczynku Karola Wojtyły jest celem wielu pielgrzymek, zawsze gromadzą się tu gęste tłumy.

Kaplica Sykstyńska

Nie musimy być znawcami sztuki, aby to miejsce zrobiło na nas wrażenie. Ściany i sklepienie ozdobione freskami włoskich malarzy renesansu zachwycają do dzisiaj. Jeśli chcemy ujrzeć najsłynniejsze dzieło Michała Anioła – „Sąd ostateczny” na własne oczy, możliwe jest to właśnie tutaj.

watykan ciekawostki

Ogrody watykańskie

Dwie trzecie powierzchni Watykanu zajmuje zespół ogrodów założony w XIII wieku. Choć przeważa w nich roślinność śródziemnomorska, mamy tu okazję zobaczyć florę z całego świata. Stałym ich elementem jest kwietnik w kształcie herbu obecnie panującego papieża.

Watykan – ciekawostki

  • Rocznie Watykan jest odwiedzany przez 6 mln turystów.
  • Gdyby watykańskie eksponaty ustawić w jednej linii, jej długość wyniosłaby… 14 kilometrów. To oznacza, że oplotłaby mury państwa 14,5 razy.
  • Na czele państwa stoi papież.
  • Papieża chroni Gwardia Szwajcarska licząca tylko 110 żołnierzy.
  • W 1997 roku Watykan stanął w obronie… Pokemonów.