Wilno – Litwa jakiej jeszcze nie znacie!

wilno zabytki

Wilno jest jedną ze słynnych Europejskich stolic, do których każdy Polak powinien się wybrać, jeżeli pragnie poznać kawałek kultury i historii dawnej Polski na obczyźnie. Wilno, jako największe miasto Litwy jest doskonałym miejscem na spędzenie zarówno weekendu, jak i potraktowanie tego miejsca jako baza wypadowa do dalszych podróży do nadbałtyckich krajów jak Łotwa, Estonia czy Finlandia. Dojazd z Polski samochodem nie jest długi i uciążliwy, lecz nie ma problemu ze znalezieniem odpowiednio taniego lotu. Poniżej przedstawione są najważniejsze atrakcje, które turyści powinni odwiedzić, przyjeżdżając do Litewskiej stolicy.

Wilno – co warto zobaczyć?

Wilno może poszczycić się starówką na miarę dużej, międzynarodowej i atrakcyjnej dla turystów stolicy. Sam spacer po historycznych ulicach Wilna jest doskonałym pretekstem do podziwiania kolorowych budynków, klimatycznych ścieżek oraz zatrzymania się w jednej z Wileńskich kawiarni. Dla miłośników literatury, szczególnie Adama Mickiewicza, zaproponować można wycieczkę jego śladem. Jak wiadomo, Adam Mickiewicz odcisnął znaczące piętno na kulturze Wilna i całej Litwy, dlatego grzechem byłoby nie zajrzeć do Muzeum Adama Mickiewicza umiejscowionego w domu, w którym wieszcz narodowy mieszkał.

Wilno – zabytki

Każda osoba odwiedzająca Wilno choćby na kilka dni, powinna obowiązkowo zwiedzić kilka miejsc, które niejako stanowią wizytówkę Wilna. Na pierwszy plan wyłania się zawsze słynna Ostra Brama – najczęściej fotografowany zabytek na Litwie. Umieszczony w małej kaplicy obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej jest uważany za jeden z cudownych obrazów. Dużą popularnością cieszy się również górujący nad całym miastem Zamek Giedymina. Jest to cały kompleks zamkowy, w którym możemy zwiedzić kilka budynków, między innymi basztę, sale książęce czy zbrojownię. Ogromną zaletą wejścia na teren zamku jest możliwość podziwiania malowniczej panoramy całego Wilna. Dla Polaków pozycją obowiązkową jest również złożenie wizyty na cmentarzu na Rossie, które jest uznane za jedno z najważniejszych cmentarzy dla kultury i historii Polskiej.

wilno zwiedzanie

Litwa – ciekawostki

Pomimo języka niepodobnego do Polskiego, wbrew pozorom turyści z Polski nie mają zbyt dużych problemów ze sprawnym komunikowaniem się z Litwinami. Obecnie Polacy stanowią największą mniejszość narodową na Litwie, która liczy ponad 5% populacji kraju. Poza tym, wiele osób posiada Polskie korzenie i potrafią bez najmniejszego problemu porozumieć się po Polsku. To daje wszystkim turystom podróżującym z Polski bardzo dużą swobodę i brak bariery komunikacyjnej.

Co warto kupić na Litwie?

Ze względu na bardzo głęboko zakorzenioną tradycję tkactwa na Litwie, warto jako pamiątkę zakupić produkty stworzone z lnu. Len jest jednym z głównych towarów eksportowych na Litwie. Równie popularnym, jak len, na Litwie jest bursztyn. Wiele sklepów z pamiątkami ugina się pod naporem przeróżnych świecidełek, łańcuszków, figurek oraz innych przedmiotów zawierających litewski bursztyn. Wytrawny podróżnik nie zapomni również o magnesie, których wybór na Litwie jest ogromny.