Szczyrk – najlepsze atrakcje turystyczne. Jak spędzić urlop w górskiej miejscowości?

Szczyrk

Idealny, zimowy cel podróży to nie tylko trasy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu czy szkółki nauki jazdy na stoku, ale także rozbudowana baza gastronomiczna czy atrakcyjne noclegi. Szczyrk to miasto na mapie Polski, które spełnia wszystkie założenia doskonałej destynacji zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnych sportowców. Zobacz, co ma do zaoferowania turystyczne serce Beskidu Śląskiego!

Szczyrk – co warto wiedzieć?

Szczyrk to niewielka, ale jedna z istotniejszych turystycznie miejscowości w województwie śląskim. Jest położona w Beskidzie Śląskim, gdzie znajduje się tamtejszy najwyższy szczyt – Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Powierzchnia Szczyrku wynosi niespełna 40 km². W niedalekiej odległości odwiedzić można także Wisłę czy Bielsko-Białą. Sektor turystyczny miasta zaczął rozwijać się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Niedługo później Szczyrk został objęty wydarzeniami II wojny światowej, a w latach 70. uzyskał prawa miejskie. Aktualnie miejscowość ta stanowi jedno z najważniejszych centrów turystyki zimowej (i nie tylko) w Polsce. Znajduje się tam całe mnóstwo atrakcji sportowych, szeroka baza noclegowa czy szlaki turystyczne. Turyści mogą korzystać z ośrodków SPA, a także licznych restauracji. Szczyrk to raj dla narciarzy, ale nie tylko!

Jak dojechać do Szczyrku?

Trzeba przyznać, że Szczyrk nie jest najlepiej skomunikowany z innymi miastami w Polsce. Największą komunikacyjną wadą miasta jest to, że nie da się dotrzeć do niego pociągiem. Ten środek transportu jest jednym z najchętniej wykorzystywanych przez turystów. Mimo tego do Szczyrku można dostać się autobusem z pobliskich miejscowości. Da się zatem dojechać pociągiem np. do Bielska-Białej i stamtąd autobusem do narciarskiego miasteczka. Najwygodniej jednak przyjechać tam samochodem. Do miasta prowadzi bezpośrednio droga numer 942. W jej pobliżu znajduje się trasa ekspresowa S1.

Co zjeść w Szczyrku?

Szczyrk restauracje to przede wszystkim okazja do skosztowania tradycyjnych dań polskiej, góralskiej kuchni. Lokali jest całkiem sporo, a niektóre z nich specjalizują się także w kuchniach z innych stron świata. Nie zabraknie tam zatem dań dla miłośników amerykańskich burgerów czy włoskiej pizzy. Warto odwiedzić m.in. Markową Destylarnię, Gościniec Salmopolski, Starą Karczmę czy Hutę Smaków.

W mieście znajdują się także ciekawe kawiarnie, w których można skosztować wysokiej jakości trunków i deserów. Wśród nich warto wyróżnić kawiarnię Bienkulę czy Bar 6. Piętro. Gdy będziesz w Szczyrku, koniecznie spróbuj tamtejszej kwaśnicy, oscypków, pierogów czy dań mięsnych. W niektórych lokalach czekają na Ciebie także smakowite ryby w różnych wydaniach. Pełnoletni turyści nie mogą odmówić sobie spróbowania regionalnej wódki – Mioduli Szczyrkowskiej.

Atrakcje w Szczyrku

Szczyrk przyciąga turystów przez cały rok. Choć miejscowość słynie ze sportów zimowych, to latem czy wiosną stanowi idealne miejsce na relaks i odpoczynek. Osoby lubiące aktywny tryb życia mogą spędzić czas na trasach biegowych czy szlakach spacerowych. Można skorzystać z lotu paralotnią, odwiedzić jaskinie, a także jeździć konno. Poniżej omawiamy najlepsze atrakcje w Szczyrku.

Szczyrk – stoki

Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Szczyrku jest Szczyrk Mountain Resort. Znajduje się tam kilkanaście tras zjazdowych dla narciarzy i snowboardzistów na różnych poziomach zaawansowania. Warto tam korzystać także z 5 kilometrów tras, na których możliwa jest jazda nocna. Zjazdy po oświetlonych stokach to jedna z najlepszych atrakcji ośrodka. Znajduje się tam kilkanaście wyciągów, w tym kolejka gondolowa mieszcząca nawet 10 osób.

Jeśli nie masz własnego sprzętu, możesz skorzystać z usług dwóch tamtejszych wypożyczalni. Szczyrk Mountain Resort to odpowiednie miejsce także dla rodzin z dziećmi. Każdy może skorzystać z lekcji z instruktorem, by nauczyć się jeździć na nartach. Dla dzieci powyżej 3. roku życia działa także Baby Room, w którym pociechy mogą się pobawić, gdy rodzice przebywają na stoku. Resort oferuje też kilka punktów gastronomicznych.

Kolejnym cenionym ośrodkiem narciarskim jest Beskid Sport Arena. Składa się z czterech tras, kolejki linowej, restauracji czy wypożyczalni sprzętu. Można tam także skorzystać z pomocy instruktorów. Stoki oferują rozrywkę dla narciarzy na każdym stopniu zaawansowania. Poza tym możesz odwiedzić jeszcze Centralny Ośrodek Sportu z czterema trasami o łącznej długości ponad 11 kilometrów. Znajdują się tam nie tylko kolejki, ale też wyciąg orczykowy czy talerzykowy. Mapę wszystkich tras i ośrodków możesz pobrać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Szczyrku.

Kolej linowa w Szczyrku

Na najwyższym szczycie Szczyrku, Skrzyczne, funkcjonuje kolejka linowa, której budowa rozpoczęła się w połowie XX wieku. Początkowo był to jednoosobowy wyciąg, który w późniejszym czasie znacznie zmodernizowano. Aktualnie każdego dnia turyści i mieszkańcy mogą korzystać z czteroosobowych kolejek, które w godzinę mogą przetransportować nawet 2400 osób. Ceny biletów na przejazdy różnią się w zależności od sezonu.

Szczyrk – szlaki turystyczne

Szczyrk to miejsce doskonałe nie tylko dla miłośników sportów zimowych. Świetnie odnajdą się tu osoby lubiące długie spacery. W miejscowości znajduje się kilka szlaków turystycznych, które prowadzą m.in. do Przełęczy Karkoszczonki, na Malinowską Skałę, Skrzyczne czy Klimczok.

Skocznia w Szczyrku

W Szczyrku znajduje się kompleks trzech skoczni narciarskich o nazwie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków. W skład obiektu wchodzą: skocznia mała, średnia i normalna. Rywalizacja skoczków miała tam miejsce już w latach 30. XX wieku. W późniejszych latach, po modernizacjach, odbywały się tam zawody, w których brali udział m.in. Adam Małysz, Kamil Stoch, Thomas Morgenstern czy Piotr Żyła. Przy skoczniach działa kolejka linowa z siedziskiem dla dwóch osób.

Szczyrk – atrakcje dla najmłodszych

Atrakcje dla dzieci Szczyrk to nie tylko szkółki jazdy na nartach w popularnych ośrodkach zimowych. Najmłodsi mogą spędzić czas na lodowisko, w stajni czy na basenie. Jazdę na łyżwach w sezonie zimowym oferuje Hotel Meta. Tuż obok Skalite i Skrzyczne znajduje się stajnia Eliksir, w której odnajdą się osoby w każdym wieku. Miejsce to jest przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i miłośników jeździectwa. Dzieciaki mogą wybrać się na wycieczkę na kucyku czy wziąć udział w tamtejszych obozach organizowanych przez właścicieli. W Szczyrku funkcjonuje kryty basen z kilkoma torami. Najpłytszy ma 90 cm głębokości, więc sprawdzi się dla młodszych użytkowników. Warto zabierać dzieci także na wycieczki po łatwych szlakach.

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczyrku?

Narciarstwo i inne sporty zimowe to najważniejsza atrakcja Szczyrku i z pewnością czynnik, bez którego miejscowość nie byłaby tak rozchwytywana przez turystów. Nie oznacza to jednak, że cały dzień trzeba spędzić na stoku. Poza wspomnianymi już atrakcjami, które zaproponowaliśmy dla najmłodszych, w mieście znajdują się także inne, warte uwagi obiekty. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje kościół i galeria sztuki.

Kościół w Szczyrku

O budowę szczyrkowskiego kościoła zaczęto starać się już w latach 70. XX wieku. Prace rozpoczęły się w latach 80., a kamień węgielny został poświęcony przez św. Jana Pawła II. Kościół nosi imię dwóch Apostołów – św. Piotra i św. Pawła. Wnętrze świątyni jest jasne i przestronne, wykończone w nowoczesnym stylu. Ściany pomalowano białą farbą, a na posadzce znajdują się jasnoszare kafle. Główną ozdobą ołtarza jest sporych rozmiarów krzyż z wiszącą na nim postacią Jezusa. Wysokie sklepienie sprawia, że kościół robi ogromne wrażenie.

Nieco ponad kilometr dalej znajduje się znacznie starszy obiekt sakralny. Jest to sanktuarium św. Jakuba. Budynek powstał pod koniec XVIII wieku. W przeciwieństwie do nowego kościoła jest on bardzo bogato zdobiony, utrzymany w barokowym stylu. Na ołtarzu znajdują się postacie św. Jakuba Apostoła, św. Piotra i św. Stanisława Kostki. Pod koniec XIX wieku w świątyni miało dochodzić do objawień Maryi. Oba obiekty są zdecydowanie warte zobaczenia, a poza tym można w nich wziąć udział w nabożeństwach.

Beskidzka Galeria Sztuki

W Szczyrku funkcjonuje galeria sztuki Bator Art Gallery. Jak można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej obiektu, tamtejsze eksponaty dzielą się na następujące kategorie: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, ceramika, szkło artystyczne czy biżuteria. Założycielami galerii sztuki współczesnej są Barbara i Mirosław Batorowie. Funkcjonuje ona od 1995 roku. Poza obejrzeniem zbiorów znajdujących się w stałej kolekcji na odwiedzających czekają także wydarzenia kulturalne, takie jak m.in. koncerty czy spotkania. Odbywa się tam także cykliczna wystawa magicznego realizmu – Magical Dreams.

Szczyrk – wyciągi narciarskie, atrakcje dla najmłodszych, skocznia, szlaki turystyczne i świetne restauracje. Wszystko to sprawia, że miasto Beskidu Śląskiego sprawdzi się zarówno na zimowy, jak i letni wypoczynek. Nie zwlekaj i zaplanuj swoją podróż jeszcze dziś!