Szklarska Poręba – co warto zobaczyć, gdzie warto pójść?

Brak pomysłu na to, gdzie warto wyruszyć za miasto w urokliwe górskie okolice? Świetną opcją może okazać się Szklarska Poręba. To nieduże malownicze miasteczko położone pod Szrenicą – jednym ze szczytów Karkonoszy zaprasza by eksplorować niesamowite tutejsze atrakcje i piękne widoki. Jest to największa stacja klimatyczna województwa dolnośląskiego – panują tu bowiem warunki niczym z Alpejskich miasteczek powyżej wysokości 2000 m n.p.m.

Szklarska Poręba – góry

Miasto to położone jest między Górami Izerskimi a szczytami Karkonoszy w dolinie rzeki Kamiennej o bardzo dobrze prosperującej turystycznej infrastrukturze. Decydując się na zwiedzanie można śmiało nastawić się na podziwianie rozciągającego się i z pewnością najwyższego pasma Sudetów. Dla wielbicieli pieszych wędrówek znajdzie się tu bardzo dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych, które zaprowadzą turystów pod inne atrakcje lub do bezpiecznej przystani w schronisku. Miasto jest przyjazne także dla rowerzystów, służy jako punkt wypadowy do rozpoczynania górskich przejażdżek a trasy łączą się razem z tymi zza czeskiej granicy.

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba jest miastem nastawionym na odwiedziny turystów z całej Polski a nawet całego świata. Będąc w okolicy nie sposób odmówić sobie wycieczki nad dwa najbardziej kojarzone z tą stroną gór wodospady – Kamieńczyka i Szklarki. Pierwszy z nich jest najwyższym strumieniem wody w polskiej części Karkonoszy i osiąga spadek 846m n.p.m. Drugi – równie fascynujący, choć mniejszy i bardziej zaciszny spływa tuż przy schronisku „Kochanówka”. Podczas wizyty w Szklarskiej warto wybrać się do muzeum minerałów, obfitującego w bogactwo złóż z gór Kaczawskich i nie tylko. Niektóre okazy mają około 570mln lat – prawdziwa gratka dla fanów geologii! Dla miłośników mocniejszych wrażeń na drodze Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój umiejscowiony jest punkt widokowy przy jednym z najbardziej niebezpiecznych zakrętów kraju o kącie 180 stopni – „Zakręt śmierci”. Przy przepisowej jeździe nie groźni jednak niczym niebezpiecznym a z tarasu widokowego rozciąga się przepiękny widok na górskie szczyty.

Huta szkła – Szklarska Poręba

Tuż przy Szklarskiej Porębie, w sąsiadujących Piechowicach znajduje się huta szkła kryształowego Julia. Zwiedzający pod okiem przewodnika mogą na własne oczy zobaczyć jak wygląda proces powstawania kryształu, wziąć udział w tworzeniu i dowiedzieć się kilku historycznych ciekawostek na temat wytwarzania tego tworzywa. Takie warsztaty trwają około 45 minut i są bardzo ciekawe.

Szklarska Poręba zimą

Zimą w Szklarskiej Porębie nie sposób się nudzić! Spośród ośrodków narciarskich polskich Karkonoszy właśnie ta stacja posiada niemal 15km tras i około 14 wyciągów – jest to świetne miejsce by zacząć swoją przygodę z zimowymi sportami, gdyż stoki mają dość łagodne spadki – bez obaw i wprawieni narciarze znajdą tu coś dla siebie. A jeśli nie snowboard i narciarstwo górskie to warto wybrać się na Polanę Jakuszycką i biegówki i nieco spokojniejszym krokiem przemierzać ośnieżone trasy o łącznej długości około 100km.