Sycylia – co warto zobaczyć

Sycylia to region całkowicie odmienny od Włoch kontynentalnych. Nawet ten, kto już był we Włoszech będzie zaskoczony tym, co zobaczy na Sycylii. Podział na bogatą północ i biedne południe powoduje, że różnice są dostrzegalne gołym okiem. Ludzie zachowują się tu nieco inaczej. Jest gwarno, a mieszkańcy nie przywiązują dużej wagi do ubioru, czy stanu swoich samochodów. Można tu zobaczyć zarówno nowoczesne auta, jak i takie, o które właściciele już dawno przestali dbać, bo remont przy każdej kolizji byłby zapewne nieopłacalny.

Sycylia – atrakcje

Wielu ludziom Sycylia kojarzy się z mafią. Być może z tego powodu odwiedzają ją Amerykanie, chcący poznać miejsce pochodzenia swoich przodków. Ludzie z całej Europy korzystają też z licznych plaż i wspaniałych widoków. Ta wyspa to przecież przede wszystkim piękna przyroda. Góry łączą się z morzem, a wulkany budzą grozę.

Etna – największy wulkan w Europie

Etna jest największym wulkanem w Europie, a jego powierzchnia to ok. 1250 metrów kwadratowych. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Sycylii. Wulkan położony jest w regionie Katania, na wschodzie wyspy. Choć jego wielkość może być przerażająca, a dawne erupcje skłaniają do refleksji, to Etna jest celem wycieczek niemal każdego, kto odwiedza Sycylię.

Kuchnia sycylijska

Kuchnia sycylijska czerpie inspiracje z innych regionów Italii, ale ma swoją odrębność. Typowo sycylijską potrawą jest na przykład arrancini. Są to kulki ryżowe smażone w głębokim oleju w chrupiącej panierce. Nadziewane zazwyczaj serem, lub mięsem. Co ciekawe, na Sycylii często natknąć się można na ulicznych sprzedawców oferujących ten przysmak na wynos. Jest to jedzenie szybkie i sycące, idealne dla osób, które nie chcą tracić czasu na przesiadywanie w restauracjach. Tam można zjeść bardziej elegancko – możemy zamówić na przykład pulpety z sardynek, czy zupę rybną. Nie sposób też wspomnieć o sycylijskich słodyczach. Tamtejsze lody należą do najlepszych w całej Italii, a zamiast Tiramisu jada się „mafijny” przysmak Canolli – rurki z kremem, nieco przypominające cygara, nadziewane słodkim serkiem ricotta.

Sycylia – plaże

Lecąc na Sycylię większość osób myśli o letnim wypoczynku. Tamtejsze plaże zapewniają możliwość wylegiwania się, ale też pływania w ciepłym morzu. Jedną z bardziej zatłoczonych jest plaża w Mondello. Jako, że w samym Palermo ich brakuje, to turyści wybierają właśnie Mondello jako cel wodnych kąpieli. Piaszczysta plaża, na której zarówno przed sezonem jak i w jego szczycie czas spędzają włoskie rodziny. Sycylijskie plaże są piaszczyste i niezwykle urokliwe. Choć czasami można narzekać na ich czystość, czy hałas, to trzeba przyznać, że różnią się od tych polskich. Tutaj nie ujrzymy parawanów, a woda w morzu jest zdecydowanie cieplejsza, niż w naszym Bałtyku. Z kolei plaża San Vito lo Capo jest jedną z najbardziej znanych plaż Sycylii, a swoim wyglądem przywodzi na myśl egzotyczne klimaty. Jest bardzo duża – ma 3 kilometry długości, a piasek na niej jest naprawdę piękny.