Szwajcaria Czeska – kraina skał i cudów natury

brama pravčicka

Czeska Szwajcaria to miejsce, w którym każdy odnajdzie spokój i harmonię. To bogate kulturalnie, historycznie i przyrodniczo miejsce jest krainą wspaniałych krajobrazów, zapierających dech w piersiach. Park Narodowy leży na trójstyku granic Czech, Niemiec i Polski. Kraina ta znajduje się pomiędzy Sudetami i Rudawami, gdzie przebija się rzeka Łaba, która wydrążyła w dnie dawnego morza – kanion o głębokości 300 metrów. Dookoła wznoszą się lasy i niesamowite skały o różnych kształtach. Na terenie parku można trafić na dzikie potoki, baszty, iglice, pionowe ściany, tarasy i skalne labirynty i tuneliki. Co roku park jest odwiedzany przez tysiące turystów, ponieważ kilometrowe szlaki przepełnione po brzeg punktami widokowymi i skalnymi bulwarami, pobudzają w nich niesamowite doznania. Niezwykle atrakcyjny jest żółty szlak, na którym trasa podzielona jest na różne etapy. W połowie szlaku trzeba zejść na łódkę i spłynąć z flisakami skalnym kanionem rzeki Kamienice. Podczas przeprawy można posłuchać zabawnych historii o skalnych potworach i przemytnikach. Co jeszcze przyciąga podróżników do Czeskiej Szwajcarii?

Brama Pravčicka – skalny most Europy

Najbardziej turystycznym i najchętniej odwiedzanym miejscem w parku jest Brama Pravčicka, która uznawana jest za największy skalny łuk w Europie. Kamienny most ma 27 metrów rozpiętości, a jego otwór ma 21 metrów wysokości. Przy samej bramie książę Edmund Clary-Aldringen zlecił wybudowanie letniej rezydencji o nazwie „Sokoli Hnizdo” – po polsku „sokole gniazdo”, które jest podziwiane do dnia dzisiejszego. W uroczym pałacu znajduje się muzeum i restauracja. Skalną bramę świetnie opisuje czeski popularyzator turystyki prof. Josef Vítězslav Šimák:

„Od dołu po szczyt jednolita ściana, warstwa na warstwie leży. Na górze, na wysokości oszałamiającej, wielka płyta, gdzie filar lekko nakłada się na filar, niezachwiana i niewzruszona, zamykająca cud Europy Środkowej. Wężowymi zakrętami ścieżka wije się po wąwozie w górę, krzaki i balustrady na obrzeżach dają bezpieczeństwo. Skała jest goła i łysa, tylko pod sklepieniem chwieją się sosny pochylone od naporu wiatru. Na górę dojdziecie bezpieczną ścieżką i schodkami. A tam? Przy majestatycznej granicy kłębią się przed widzem głębokie doły i sto pagórków oraz szczytów od Łaby w kierunku północy”

Park Narodowy – Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria – České Švýcarsko jest Parkiem Narodowym znajdującym się w północnych Czechach. Leży na Wyżynie Dieczyńskiej po prawej stronie Łaby. Rozciąga się pomiędzy miejscowościami Hřensko i Chřibská, które są niezwykle atrakcyjne turystycznie. Cały park zajmuje powierzchnię 79-metrów kwadratowych i jest pełen różnorodnych formacji skalnych i ciekawych miejsc. Cały obszar Czeskiej Szwajcarii jest wypełniony szlakami – tymi do wędrówki, ale także idealnymi na przejażdżkę rowerem. Nazwa Parku Narodowego wywodzi się od szwajcarskich malarzy z epoki romantyzmu. Skalne miasta sprawiły, że poczuli się tu jak w szwajcarskich Alpach.

park narodowy czeska szwajcaria

Czeska Szwajcaria – pogoda

Pogoda w Czeskiej Szwajcarii jest zmienna – jak to w górach. Jednak o każdej porze roku kraina jest bardzo atrakcyjna, ze względu na różnorodność kolorów i obłędne skały pokryte gęstą mgłą.