Tunis – stolica Tunezji. Historia i najważniejsze atrakcje

tunis atrakcje

Tunis to tętniąca życiem stolica pełnej atrakcji Tunezji. Rosnące w przeszłości w siłę, w cieniu słynnej Kartaginy dzisiaj jest miejscem wielu zabytków i ciekawej historii tamtego obszaru. Wielki Meczet, medresa czy pałac Dar Osman to tylko część tego, co tunezyjska stolica ma do zaoferowania. Jeśli myślisz, że Tunis to jedynie ciepłe plaże i luksusowe ośrodki poznaj jego tajemnice i zobacz czym, może cię zaskoczyć!

Tunis – historia stolicy Tunezji

Tunis został początkowo zbudowany przez Fenicjan jako jeden z ich ośrodków handlowych. Z biegiem czasu miasto zaczęło jeszcze bardziej się rozwijać dzięki niedaleko mieszczącej się Kartaginie. Podczas wojen punickich miasto było wielokrotnie niszczone, co zakończył ostatecznie cesarz rzymski Oktawian August, który odbudował Tunis. Podobnie jak inne tereny po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego w V wieku, miasto i tereny przyległe zdobyli Wandalowie. Lud pochodzący z północy zdobył zarówno Tunis, jak i Kartaginę i przez okrągłe sto lat rządził na tych terenach aż do klęski z wojskami Bizancjum.

W późniejszych latach miasto było rządzone przez północnoafrykański lud Berberów, jednak ostatecznie dostało się we władanie Arabów. Dzięki ich działaniom miasto znacznie się rozrosło. Powstała tętniąca życiem medyna – centralna dzielnica miasta, pełna kolorowych targów oraz świątyń. W tamtych czasach Tunis stał się synonimem piractwa. To właśnie ze stolicy Tunezji wyruszali piraci berberyjscy, którzy poszukiwali chrześcijańskich niewolników na późniejszy handel. Aby zakończyć kwitnący handel, w XIX wieku europejskie mocarstwa atakowały zarówno Algierię, jak i Tunis. Sytuacja zmieniła się, gdy Tunezja wraz z Algierią stały się koloniami francuskimi.

Dopiero w 1956 roku Tunezja odzyskała niepodległość i mianowała Tunis swoją stolicą.

Ciekawe miejsca Tunis

Tunis to nie tylko wiele plaż i barów, ale to też zachwycające zabytki, opowiadające o burzliwej historii tych terenów. Dla wielbicieli sztuki starożytnych czeka Muzeum Narodowe w Bardo, gdzie mogą podziwiać zachwycające mozaiki z czasów Imperium Rzymskiego. Punktem nie do pominięcia w czasie zwiedzania tunezyjskiej stolicy są liczne muzułmańskie meczety. Najstarszy z nich pochodzi z VIII wieku i jest jednym z pierwszych powstałych w Tunisie. Dla wielbicieli słońca i plażowego odpoczynku świetnie sprawdzi się Jezioro Tuniskie. Akwen zamknięty w środku miasta o głębokości zaledwie 1 metra, będzie idealną atrakcją dla całej rodziny. Zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania gorący Tunis!

Jezioro Tuniskie

Ma 37 km2 i może się pochwalić jedynie 1 metrem głębokości. Połączone z Morzem Śródziemnym wąskim kanałem, zbudowanym przez Rzymian. Kiedyś pełniło funkcję naturalnego portu, jednak z powodu postępującego spłycenia władze francuskie w XIX wieku zdecydowały o przebudowie akwenu. Dzisiaj jest to miejsce idealne do wypoczynku, jak i naturalne środowisko wielu ptaków. Można nad nim podziwiać liczne stada flamingów oraz mew. Ponadto jest to miejsce pełne miejscowej kuchni. Nad jeziorem warto spróbować świeżych owoców morza i popularnych tunezyjskich potraw.

Medyna

Medyna to zarazem serce, jak i historyczne centrum Tunisu. Pełne kolorowych budynków z charakterystycznymi barwnymi drzwiami zachwyci każdego turystę. Tuniska medyna to miejsce, w którym od wejścia będziesz otoczony licznymi lokalnymi towarami i miejscowym gwarem. Jest ona systemem licznych wąskich uliczek, w których spotkasz miejscowych handlarzy przypraw, warzyw, owoców, mięsa i wszystkiego, czego potrzebujesz.

Medyna to pojęcie wywodzące się z arabskiego i oznaczało ono dzielnice arabskiego miasta, pełną handlu oraz ze znajdującym się w niej meczetem i innymi ważnymi budynkami np. urzędowymi. Inne znane medyny to na przykład ta w Fezie lub Marrakeszu. To, co jest charakterystyczne dla medyny tuniskiej to brama Bab el Bahr. Odznacza ona nowe miasto od medyny. Znajdując się w tej dzielnicy warto odwiedzić Souk des Chéchia. Miejsce, gdzie od wieków, rzemieślnicy produkują charakterystyczne bordowe kapelusze zwane chechiami lub fezami. Ze względu na wielowiekową tradycję i dziedzictwo historyczne tunezyjska medyna została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Kartagina

Meczety

Tunis to miejsce wielu pięknych meczetów. Pierwszym z nich jest najstarszy meczet w Tunisie – Al-Zaytuna zwany też Meczetem Oliwnym. Swoją nazwę początkowo zawdzięczał miejscu pogańskiego kultu, w którym znajdowało się właśnie miejsce oliwne. Z biegiem czasu muzułmańscy uczeni tłumaczyli nazwę świątyni jako miejsce pochówku chrześcijańskiej świętej Oliwii. Meczet został wybudowany na miejscu kościoła, w którym miała spoczywać święta. Architektonicznie, jest to imponująca budowla o dużej powierzchni. W budynku znajdziemy 160 kolumn sprowadzonych z zabudowań kartagińskich, co czyni świątynię jedną z najciekawszych atrakcji stolicy.

W tuniskiej medynie znajduję się natomiast meczet o minimalistycznej, aczkolwiek imponującej zabudowie – meczet Sidi Mahrez. Jego charakterystyczną cechą są duże białe kopuły, które pełnią funkcję dachu. Świątynia wzorowana była na Wielkim Meczecie Sułtana Ahmeda II w Istambule, przez co dzisiaj jest w Tunisie, budynkiem prezentującym charakterystyczny styl architektoniczny Imperium Osmańskiego. Powstał w XVII wieku na cześć Sidi Mahreza, patrona Tunisu.

Poza dużymi meczetami, spacerując po medynie oraz innych częściach miasta można zobaczyć małe świątynie, które służą najbliższym im mieszkańcom. W medynie są to meczety: Ettarraz, El-Habibi czy El-Fell.

Narodowe Muzeum Bardo

Muzeum Narodowe Bardo to prawdziwa gratka dla fanów historii, w szczególności jej archeologicznego aspektu. W swoich zbiorach muzeum oferuje liczne rzeźby, mozaiki i sarkofagi. Pierwsze zbiory kolekcjonował na początku XIX wieku Muhammad Chaznadar, który stał się właścicielem posągów z tuniskiej Manuby. W czasie panowania Francuzów, część zbiorów trafiła do paryskiego Luwru. Od 1958 roku pełni rolę Muzeum Narodowego Bardo.

Poza zgromadzonymi zbiorami sam budynek wywołuje wrażenie. Muzeum znajdujące się w kompleksie pałacowym należącym kiedyś do bejów Tunisu. Posiada w swoich wnętrzach jedną z największych kolekcji mozaik na świecie. Poza tym zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty z czasów Imperium Rzymskiego. Brązowa rzeźba Erosa oraz marmurowa statua Minerwy z II wieku to tylko część zabytków, jakie czekają na odwiedzających w muzeum.

Ville Nouvelle dzielnica niczym z Paryża

Imponująca dzielnica Tunisu powstała w czasach gdy Tunezja znajdowała się pod protektoratem francuskim. Charakterystyczne dla stylu kolonialnego ozdoby, okna i fronty z północnoafrykańskimi akcentami powstały dla zamieszkujących te tereny w XIX wieku Anglików oraz Francuzów. Jednym z najbardziej znanych budynków tego obszaru jest katedra św. Wincentego – duchownego uratowanego z arabskiej niewoli.

Dzisiaj jest to jedna z najczęściej odwiedzanych dzielnic Tunisu. Wynika to z mieszczących się tam siedzib wielu firm oraz szerokiej oferty noclegowej dla podróżnych.

Kartagina

Jedną z największych atrakcji Tunisu są ruiny pozostałe po starożytnym mieście – Kartaginie. Kartagina była jednym z największych miast w basenie Morza Śródziemnego. Zamieszkała przez walecznych Kartagińczyków, popadła w ruinę po wojnach punickich. Dzisiaj jej wielkość można podziwiać za pomocą pozostałych zabudowań i murów, które odkryto w XIX wieku. Najstarsze z zachowanych pozostałości pochodzą z VIII wieku p.n.e.

Gdzie spać w Tunisie?

Tunezja jest popularną destynacją wśród turystów chcących zarówno odpocząć, jak i pozwiedzać starożytne ruiny czy kolonialne dzielnice. W związku z dużą ilością podróżnych Tunis posiada bogatą ofertę noclegową. Jeśli interesuję Cię luksusowy standard w orientalnym stylu, stolica Tunezji świetnie się dla Ciebie sprawdzi. Liczne oferty pięcio- lub sześciogwiazdkowych hoteli to nie tylko wysoki standard, ale też, co charakterystyczne dla Tunisu, wyjątkowe wnętrza. Można skorzystać z noclegu w stylu prawdziwego sułtana w wielu hotelach urządzonych w nurcie osmańskim. 

Dla osób preferujących bardziej ekonomiczny wypoczynek w Tunisie znajdują się wysoko oceniane hotele oraz apartamenty w niższych cenach, często oferujące śniadania i dodatkowy transport z lotniska. Ceny takich miejsc w centrum miasta wahają się od 100 do 450 złotych za noc.

Ciekawostki

Poza zwiedzaniem warto pamiętać też o relaksie, o który w Tunisie nie trudno. Warto w tym celu odwiedzić piękne plaże Al-Marsa. Nieco oddalona od centrum jest świetnym miejscem na dzień na plaży. Po opalaniu można napić się arabskiej herbaty w otaczających plaże kawiarniach i restauracjach. Gdy w czasie zwiedzania centrum, nieco się zmęczysz, Tunis posiada miejskie łaźnie, w których odpoczywają zarówno miejscowi, jak i turyści. Tunis to też jeździectwo. Dla wielbicieli jazdy konnej wakacje w Tunisie będą świetnym miejscem, ze względu na dużą ilość ośrodków, jakie znajdują się na terenie tunezyjskiej stolicy.

Tunis to miejsce wielu kultury. Tętniące życiem, współczesnych, jak i przeszłych kultury krzyżujących się w architekturze, zwyczajach i historii tego tajemniczego kraju.