Wodospad Iguazu – największy wodospad na świecie

wodospady iguazu

Iguazu są wodospadami rzeki Iguazu na granicy prowincji Argentyny Misiones i brazylijskiego stanu Paraná. Razem tworzą największy system wodospadowy na świecie. Wodospady dzielą rzekę na górną i dolną. Rzeka Iguazu wznosi się w pobliżu centrum miasta Curitiba. Przez większość czasu rzeka płynie przez Brazylię, jednak większość wodospadów znajduje się po stronie argentyńskiej. Poniżej ujścia rzeki San Antonio rzeka Iguazu tworzy granicę między Argentyną a Brazylią. Legenda głosi, że bóstwo planowało poślubić piękną kobietę o imieniu Naipí, która uciekła ze swoim śmiertelnym kochankiem Tarobą w kajaku. W gniewie bóstwo przecięło rzekę, tworząc wodospady i skazując kochanków na wieczny upadek.

Wodospady Iguazu – jeden z przyrodniczych cudów świata

Wspaniałe wodospady Iguazu znane są również jako Wodospady Iguassu i Wodospady Iguaçu. To wspaniały spektakl 275 pojedynczych spadków wody, który zachwyca turystów i mieszkańców od wieków. Wodospady Iguazu w Ameryce Południowej są jednym z najsłynniejszych miejsc turystycznych tego kontynentu. Dziś wodospady Iguazu należą do dwóch list światowego dziedzictwa UNESCO: Parku Narodowego Iguazú w Argentynie i Parku Narodowego Iguaçu w Brazylii. Wodospady te rozciągają się na szerokości 2,7 km. Ich wysokość waha się od 60 metrów do 82 metrów. To sprawia, że Iguazu spada wyżej niż Niagara. Duża część wody jest wypychana w Diabelskie Gardło, długą rozpadlinę o wysokości 82 metrów, szerokości 150 metrów i długości 700 metrów. Ta przepaść ma wyróżniający się kształt litery U. Co ciekawe, w obrębie rzeki i wodospadów jest kilka wysp.

Jak zwiedzać Wodospady Iguazu?

Wodospady Iguazu odwiedzają rocznie ponad 1 milion turystów. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Iguassu, na granicy Brazylii i Argentyny w miastach Foz do Iguaçu i Puerto Iguazú, gdzie posiada specjalną strukturę do przyjmowania turystów. Dla odwiedzających jest dostępny parking, hotele, restauracje i autobusy wewnętrzne. Dokoła można znaleźć dodatkowe wycieczki, sklepy, food court i szlaki turystyczne, aby uzyskać dostęp do zobaczenia spektakularnych wodospadów. Istnieją dwie opcje, aby zwiedzić wodospady Iguazu: po stronie brazylijskiej lub po stronie argentyńskiej. Są to osobne wycieczki, a na każdą z nich trzeba będzie zakupić bilet, są warte swojej ceny, ponieważ przedstawiają niezapomnienie widoki. Dostęp do wodospadów Iguazu w Argentynie odbywa się za pośrednictwem argentyńskiego Parku Narodowego Iguazú, w tym przypadku konieczne jest wjazd do kraju przez Urząd Celny, potwierdzając swoją tożsamość osobistymi dokumentami i paszportem.

największy wodospad

Kiedy przyjechać nad Wodospady Iguazu?

Wybranie najlepszego czasu by wybrać się na wycieczkę i zobaczyć Wodospad Iguazu to ciężki temat. Trudno jest mieć wszystko naraz i wybrać ten dogodny termin. Należy rozważyć, czy czyste niebo, co zwiększa widoczność pięknych krajobrazów, czy dostęp do wyspy lub szlaków pieszych jest dla nas najważniejsze. W deszczowe lato, wyspa San Martin i lasy deszczowe mogą być nieosiągalne. Pora sucha od kwietnia do czerwca jest piękna i wydaje się być najlepszym wyborem, kiedy zależy nam na zwiedzeniu całego parku. Sierpień-wrzesień są również suche, ale znacznie chłodniejsze, jest to idealny wybór dla osób bardziej aktywnych, które planują piesze wycieczki lub przejażdżki rowerowe. Zdecydowanie środek tygodnia jest lepszym wyborem niż weekendy ponieważ będzie wtedy mniej odwiedzających, najlepiej również wybrać się wczesnym rankiem, kiedy światło słoneczne uwydatni piękno krajobrazu.