Palawan – rajska wyspa na Filipinach

palawan ciekawostki

„Najpiękniejsza wyspa na świecie”, „Najpiękniejsza plaża świata” – Palawan wygrywa te tytuły w rankingach nie bez powodu. To wyjątkowa wyspa nie tylko ze względu na kształt (425 km długości przy jedynie 40 km szerokości w najszerszym miejscu), ale przede wszystkim dlatego, że jej część wciąż pozostaje dzika i niezagospodarowana. Palawan słynie z porośniętych gęstymi lasami gór, pięknych piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody i żyznych ziem. Rolnictwo to główna gałąź gospodarki tego miejsca, ale spokojnie – Palawan ma bardzo wiele do zaoferowania turystom i z pewnością nie będą się tu nudzić!

Atrakcje na Palawanie

Największym atutem Palawanu jest niezwykła przyroda i ukształtowanie terenu. Wyspa słynie z jednej z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Tubbataha znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest głównym celem podróży dla miłośników nurkowania. Jeżeli nie macie klaustrofobii ani lęku wysokości, to warto wybrać się na wycieczkę do skały Ugong. Droga tam wiedzie przez podziemną rzekę w Puerto Princesa – niesamowite, pełne nietoperzy jaskinie. Spragnieni adrenaliny mogą podziwiać widoki z góry zjeżdżając z niej na tyrolce. Po tej wycieczce warto wybrać się na spacer do dzielnicy artystów w Baywalk Park przy głównej promenadzie i zjeść obiad w jednej z restauracji, które oferują miejscowe specjały. Najlepszą porą do odwiedzenia Palawanu jest koniec zimy (luty – marzec), ponieważ wtedy na wyspie jest najbardziej sucho i ciepło – około 27 stopni Celsjusza.

Palawan – historia

Do przyjazdu Hiszpanów na Palawanie żyło kilka autochtonicznych grup zamieszkujących góry i głąb wyspy. W 1521 r. ekspedycja Magellana odkryła wyspę i nazwała ją „Pulaoan” i „Ziemią obiecaną”, ponieważ umierającą z głodu załogę mieszkańcy wyspy przywitali darami w postaci gotowanego ryżu, bananów, ryżu i wieprzowiny. Od XVII w. Hiszpanie sukcesywnie przejmowali kolejne części wyspy i budowali kościoły, wprowadzając tym samym katolicyzm w całej prowincji. Na początku XX wieku, przez krótki okres Palawan należał do USA, później był pod okupacją japońską podczas wojny z Japonią, a w 1945 roku odzyskał niepodległość i jest częścią Filipin.

palawan historia

Koszt wyjazdu na Palawan

Decydując się na wycieczkę na Palawan trzeba się liczyć z dość wysokimi cenami. Koszty jedzenia są porównywalne z cenami w dużych miastach w Polsce, np. gałka lodów kosztuje 140 pesos, piwo 100 pesos, a obiad około 300 pesos, gdzie 100 pesos to ok. 7,50 zł. Transport z lotniska to koszt 500 pesos, a najpopularniejszy środek transportu – skuter – można wypożyczyć za taką samą kwotę na jeden dzień. Całodzienna wycieczka łodzią po wyspie (Island Hopping) kosztuje 1500 pesos. Za to ceny noclegów są bardzo przystępne. W klasie ekonomicznej, czyli pokój dwuosobowy w pensjonacie z balkonem, telewizorem i opcjonalnie ze śniadaniem można znaleźć w cenie do 200 złotych za dobę dla dwóch osób. Natomiast 250 – 440 złotych kosztuje nocleg w hotelu trzygwiazdkowym. Obecnie najdroższe są loty – przed pandemią cena lotu na Palawan wynosiła około 3 tysiące złotych za osobę, a teraz trzeba zapłacić nawet 7 razy tyle.