Góra Fuji – święta góra Japończyków

Góra Fudżi położona jest na wyspie Jonsiu, pośród rozległego archipelagu Wysp Japońskich. Uchodzi obecnie za stale czynny stratowulkan oraz najwyższy szczyt azjatyckiego kraju, na który wspinają się dziennie tysiące turystów spragnionych obcowania z wyjątkową naturą. Taką sytuację ułatwia stosunkowo bliska odległość od stolicy Tokio, odległej o zaledwie sto kilometrów. W 2013 roku wzniesienie zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako obiekt o cechach świętości, a także źródło inspiracji artystycznej.

Najwyższy szczyt w Japonii

Fudżisan mierzy współcześnie 3776,24 metrów i posiada ogromny potencjał do stopniowej nadbudowy kolejnych warstw materiałów piroklastycznych. Oprócz bycia najwyższym szczytem kraju, to także jeden z potężniejszych wulkanów Azji lub takich położonych na wyspie. Najpopularniejszy okres na wspinanie się na górę trwa od lipca do sierpnia, podczas gdy schroniska oraz inne obiekty działają, a pogoda jest najcieplejsza. Autobusy do punktów startowych szlaków zwykle używane przez wspinaczy zaczynają kursować latem. Większość lokalnych turystów wyrusza w drogę nocą, aby być na szczycie lub w pobliżu krateru, gdy wschodzi słońce. Do szczytu prowadzą cztery główne trasy, czyli Yoshida, Subashiri, Gotemba i Fudżinomiya. Każdą oznaczono numerami stacji, gdzie dziesiąty przystanek to główny wierzchołek.

Wulkan na Jonsiu

Nie wolno zapominać, iż góra Fudżi to wciąż czynny stratowulkan. Na początku XXI wieku szczyt został sklasyfikowany jako aktywny o niskim ryzyku wznowy. Ostatnim odnotowanym epizodem była erupcja Hōei, która rozpoczęła się 16 grudnia 1707 roku, a zakończyła po dwóch tygodniach. Wydarzenie to spowodowało powstanie nowego krateru i drugiej kulminacji w grzbiecie, w połowie jego południowo-wschodniej strony. Fudżi wyrzuciła z siebie popioły, czy też inny materiał piroklastyczny, który spadł obficie jako deszcz bądź śnieg w ludnych miastach Izu, Kai, Sagami i Musashi. Od tego czasu nie było żadnych oznak wybuchów. Położenie na styku płyt tektonicznych sprawia, że konieczna jest ustawiczna kontrola okolicy.

Góra Fudżi – ciekawostki

Góra Fudżi stała się swoistym symbolem narodowym w Japonii. Z tego powodu narosło wokół niej wiele legend i ciekawostek, między innymi dotyczących historii podboju. Mówi się, że pierwszy zanotowany wstęp odbył się w 663 roku przez anonimowego mnicha. Od tego momentu wierzchołek był zakazany kulturalnie dla kobiet, które mogły go odwiedzać dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku. Bezpośrednia okolica wulkanu także dostarcza intrygujących informacji. Na północny zachód od krateru znajduje się owiany złą sławą las Aokigahara, niegdyś zwyczajowo zamieszkany przez demony yokai, współcześnie popularny wśród osób planujących samobójstwo. Zbocza zaadaptowano także dla wielbicieli sportów ekstremalnych. Paralotnie startują w pobliżu parkingów stacji Gotemba, między Subashiri a szczytem Hōei-zan po południowej stronie, ponadto w kilku innych miejscach, w zależności od kierunku wiatru. Kilka szkół z instruktorami korzysta z szerokiego piaszczystego stoku jako platformy treningowej.