Karnawał w Rio de Janeiro – jak wygląda najsłynniejszy karnawał na świecie?

Karnawał Rio de Janeiro

Karnawał w Rio de Janeiro to zdecydowanie najpopularniejsza impreza tego typu na całym świecie. Chyba każdy choć raz widział zdjęcia pochodzące właśnie z niej. Można dostrzec na nich wiele charakterystycznych strojów, ale nie tylko. Sprawdź ten krótki przewodnik po brazylijskim karnawale w Rio i dowiedz się o nim jeszcze więcej!

Światowa stolica karnawału

Co roku zdjęcia pochodzące z brazylijskiego karnawału w Rio de Janeiro obiegają cały świat. Nie dzieje się tak bez powodu. Do tego jednego z największych miast w Brazylii z tej okazji zjeżdża nawet milion turystów. Wszyscy chcą zobaczyć to, jak wygląda prawdziwy karnawał w Rio, ponieważ jest on swego rodzaju symbolem karnawału na świecie. Mimo tego, że odbywa się on także w innych brazylijskich miastach, to jednak ten w Rio jest najpopularniejszy.

Kiedy odbywa się karnawał w Rio de Janeiro?

Obchody karnawału w Brazylii rozpoczynają się zawsze w piątek poprzedzający Środę Popielcową. To wtedy zazwyczaj następuje przekazanie symbolicznych kluczy do miasta uczestnikom karnawału. Trwa on zawsze 5 dni i kończy się porankiem w Popielec.

Nocleg podczas karnawału

W czasie karnawału Rio de Janeiro jest pełne turystów z całego świata, którzy przyjechali, aby zobaczyć, jak on wygląda. Z tego też powodu bardzo ciężko w tym czasie znaleźć nocleg, który będzie budżetowy. Ich ceny rosną wtedy zazwyczaj kilkukrotnie. Pomocne może być szukanie noclegu z dosyć dużym wyprzedzeniem. Masz wtedy szansę na znalezienie go w miarę atrakcyjnej jak na czas karnawału cenie, a dodatkowo nie będziesz skazany na zamieszkanie w niebezpiecznych dzielnicach, których w Rio nie brakuje. Lepiej unikać jest hosteli w okolicach tamtejszych faweli, na rzecz Copacabany, Ipanemy, centrum Rio, czy też trochę oddalonej, lecz nadal bezpiecznej Barra da Tijuca.

Jak to wszystko się zaczęło?

Początki karnawału w Brazylii wiążą się ściśle z pojawieniem się na tych terenach Portugalczyków na początku XVIII wieku. Wtedy jednak w jego trakcie toczono między innymi walki, bądź obrzucano się różnymi przedmiotami. Dopiero około stu lat później zaczęto organizować pierwsze zabawy, w których zazwyczaj brała udział bogata część mieszkańców, którzy często tańczyli walca. Wtedy też zaczęły pojawiać się popularne platformy, które pojawiają się na karnawałowych paradach w Rio do dziś.

Historia karnawału w Rio de Janeiro w formie takiej, jakiej znany jest on dzisiaj, sięga początków XX wieku. Pierwsze konkursy brazylijskich szkół samby zaczęły się około 1932 roku, a od 1984 roku odbywają się na wybudowanym specjalnie w tym celu Sambodromie.

Sambodrom i cztery dni rywalizacji

Głównym wydarzeniem karnawału w Rio de Janeiro jest przemarsz brazylijskich szkół samby, połączony z konkursem. Ich przedstawiciele specjalnie na tę okazję przygotowują układy taneczne oraz bogato zdobione stroje, które prezentują w trakcie tych kilku karnawałowych dni. Towarzyszą im zazwyczaj ogromne platformy, na których znajdują się tancerze. Pokazy zaczynają się o 21 i trwają całą noc.

Czym jest natomiast Sambodrom? Jest to miejsce, w którym odbywają się wcześniej wspomniane konkursy szkół samby. Ten w Rio de Janeiro może pomieścić ponad 75 tysięcy widzów, a przemarsz odbywa się na długości 700 metrów.

Cały konkurs na Sambodromie trwa kilka dni. Najciekawsza jest jednak niedziela i poniedziałek, kiedy to odbywają się pokazy najlepszych szkół samby. Każda z nich ma niewiele ponad godzinę na pokazanie swoich umiejętności i ocenę przez jury. Oprócz tego każdą szkołę samby prowadzi para, która składa się z kobiety z flagą szkoły oraz chroniącego jej mężczyzny. Konkurs ten ma również ściśle określone zasady, za których nieprzestrzeganie można otrzymać punkty karne.

Ile kosztują bilety na Sambodrom?

Ceny biletów na popularne parady karnawałowe na Sambodromie są zależne od kilku elementów. Przede wszystkim główną rolę gra dzień, na który się zdecydujesz. Zdecydowanie tańsze bilety otrzymasz na piątek oraz sobotę, kiedy prezentują się słabsze szkoły samby. Droższe bilety natomiast są na niedzielę i poniedziałek, kiedy na paradzie występują najlepsi tancerze.

Ceny biletów zaczynają się już od kilkudziesięciu dolarów za początkowe bądź końcowe sektory. Tam jednak zazwyczaj tancerze dopiero się rozgrzewają lub kończą swój przemarsz i są wyczerpani. Najlepszymi sektorami są zdecydowanie te środkowe, przy których często zasiada jury konkursy. Należy do nich sektory od 6 do 9. Ceny biletów na nie często są najdroższe i sięgają nawet kilkuset dolarów w dniach, kiedy prezentują się najlepsze szkoły taneczne.

Bilety najlepiej jest zakupić przez internet odpowiednio wcześniej. Masz wtedy szansę załapać się na miejsca w najlepszych sektorach. Po przyjeździe do Rio bilety odbierzesz w biurze karnawału.

Karnawał na ulicach Rio – czym są brazylijskie blocos?

Będąc w Rio de Janeiro w trakcie karnawału z pewnością natkniesz się na blocos. Czym one są? To nic innego jak organizowane na całym terenie miasta darmowe imprezy karnawałowe, w których udział biorą zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści. Większość uczestników jest przebrana, jednak nie jest to konieczne. Popularne w tym czasie są wodne lody z alkoholem, które sprzedawane są przez ludzi w tłumie. W Rio de Janeiro odbywa się nawet kilkaset blocos. Z pewnością znajdziesz takie, które przypasuje Ci do gustu muzyką, jak i samym klimatem.

Jakie blocos są najlepsze?

Wybór najlepszego blocos z pewnością nie jest łatwy. Każde na swój sposób jest w pewien sposób interesujące i przyciąga swoich sympatyków. Jednym z największych jest Cordao Da Bola Preta, w którym co roku bierze dział nawet milion uczestników. Szukając innych blocos możesz także skorzystać z pomocy map Google, które pokazują tematykę imprez oraz miejsce, w którym się one odbywają. Warto także wybrać się na taką imprezę w okolice nadmorskich dzielnic jak Ipanema czy Copacabana. Oprócz tego pomocne może być również pytanie lokalnych mieszkańców o to, co oni polecają.

Karnawał w Rio a bezpieczeństwo

Wybierając się na karnawał w Rio de Janeiro, należy zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem. Przede wszystkim unikaj noclegów w pobliżu faweli, w których przebywanie bywa niebezpieczne. Oprócz tego szczególnie biorąc udział w blocos warto uważać na grasujących tam bardzo często kieszonkowców, dla których tłum jest świetną okazją do kradzieży.

Karnawał w Rio de Janeiro – przydatne wskazówki

Jak przygotować się na wyjazd na brazylijski karnawał? Warto przede wszystkim zaplanować podróż z odpowiednim wyprzedzeniem. Przydatną rzeczą może okazać się również płaszcz przeciwdeszczowy ze względu na często opady.

Podczas samego pobytu w Rio de Janeiro warto poruszać się za pomocą metra i sprawdzać aktualnie zamknięte ulice w mapach Google. Jeżeli planujesz udział w pokazie na Sambodromie to zdecyduj się jednak na taksówkę bądź skorzystaj z autokarów, które często organizują hotele. Warto zadbać również o swoje bezpieczeństwo i najważniejsze rzeczy, jak pieniądze, dokumenty czy telefon mieć przy sobie. Wybierając się na blocos zrezygnuj z zabierania plecaka na rzecz małej saszetki. Pamiętaj także, aby unikać odłączania się od grupy w trakcie zabawy w tłumie.

Bez wątpienia Rio de Janeiro można uznać za stolice światowego karnawału. Jest on tam obchodzony bardzo hucznie i widać to na każdym kroku. Jeżeli planujesz odwiedzić Brazylię i poczuć jej klimat, to okres karnawału jest idealnym momentem na wizytę w tym kraju!