Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego w południowo-wschodniej Polsce. Jest to dość spore miasto liczące sobie prawie dwieście tysięcy mieszkańców. Znajdziemy tu m in dwie państwowe uczelnie tj. Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnikę Rzeszowską. Znajduje się tu także Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny oraz międzynarodowy port lotniczy. Rzeszów jest głównym miastem aglomeracji rzeszowskiej.

Rzeszów jest niezwykle interesującym miastem, pełnym zabytków, w którym z pewnością jest co zwiedzać. Prawa miejskie otrzymał już w roku 1354, więc jego historia jest naprawdę bogata. Jest to zdecydowanie jedno z bardziej interesujących miast pod względem turystycznym. Dotarcie do miasta jest dość proste, ponieważ można dojechać tu przy pomocy kolei, jak i również skorzystać z portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Jeżeli ktoś chce dotrzeć do tego miasta własnym transportem, to również może to zrobić za pomocą autostrady A4 lub drogi ekspresowej s19.

Co zatem warto, zwiedzić będąc w Rzeszowie?

• Podziemna Trasa Turystyczna – Niezwykle interesująca podziemna sieć korytarzy, a także piwnic. Trasa ta liczy ok. 400 metrów, a po drodze będzie sporo do zwiedzania. Jest tu wiele niezwykle urokliwych zakamarków, wartych zobaczenia. Trasa ta prowadzi pod rynkiem, do zwiedzania jest 15 korytarzy oraz aż 25 pomieszczeń. Świetne miejsce dla osób, które interesują się lokalną historią oraz zabytkami.
 • Aleja pod Kasztanami – Znajdująca się niedaleko rzeszowskiego zamku, niezwykle urokliwa oraz piękna. Podczas spaceru tą alejką można podziwiać wiele zabytkowych kamienic oraz pałacyków.
 • Pałac Lubomirskich – W Rzeszowie znajduje się letni pałac rodu Lubomirskich. Wybudowany został on w końcówce XVII wieku. Zdecydowanie warto zobaczyć tę architektoniczną perełkę, będąc w Rzeszowie. Pałac wybudowany jest w stylu barokowym, posiada 3 kondygnację, aktualnie znajduje się w nim siedziba Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.
 • Rzeszowski Ratusz – Powstały z inicjatywy Mikołaja Spytki Ligęzy, jest jednym z najstarszych obiektów na rynku w Rzeszowie. Dostrzec można w nim akcenty neorenesansowe oraz neogotyckie. O pełnej godzinie jest z niego grany hejnał miasta.

Rzeszów – historia

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia słowiańskiego Rzech lub też Rzesz. Pierwsi właściciele miasta nazywani byli właśnie Rzeszowskimi. Podczas okresu wczesnofeudalnego teren ten był sporną kwestią pomiędzy Polską i Rusią halicko-włodzimierską. Pierwsze wspomnienie pisemne o mieście Rzeszów można dostrzec w dokumencie Kazimierza Wielkiego wydanego w Krakowie z 19 stycznia 1354 roku. W dokumencie tym Król podarował Rzeszów wraz z całą włością Janowi Pakosławickowi ze Strózyska. Wtedy też miasto oraz włości zyskały prawo magdeburskie. Na podstawie tego prawa Rzeszów dostał własne sądownictwo oraz samorząd. W XIV do XVI wieku Rzeszowska zabudowa skupiona była wokół Kościoła parafialnego, rynku oraz części ulicy dzisiaj nazywanej 3 Maja. W końcówce XVI wieku w Rzeszowie było około 3000 ludności. W roku 1637 Rzeszów wszedł we władanie rodu Lubomirskich. Wtedy też przypada czas dużego rozwoju miasta. Powstają tam wtedy kościoły, klasztor czy też pałac letni.

Rzeszów-ciekawe miejsca w okolicy

• Muzeum Dobranocek – Jedna z bardziej interesujących atrakcji Rzeszowa. Świetne miejsce, aby powspominać bajki, które kiedyś towarzyszyły, teraz dorosłym już ludziom. W środku można znaleźć wiele kultowych postaci z bajek z dawnych czasów m in misia Colargola, Reksia, czy też Bola i Loka oraz wiele innych.
 • Fontanna multimedialna – Jest ona usytuowana przy alei pod Kasztanami. Niezwykle interesujące miejsce, gdzie regularnie pokazywane są efektowne przedstawienia oraz pokazy, które robią spore wrażenie. Jest to jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu w Polsce.
 • Teatr im. Wandy Siemaszkowskiej – Niezwykle klimatyczny teatr usytuowany w budynku zbudowanym w stylu neorenesansowym. Zbudowany został on około 1900 roku.
 • Rynek w Rzeszowie – Klimatyczny rynek w Rzeszowie, gdzie znajduje się wiele urokliwych kamieniczek. Jest to kulturalne centrum miasta. Działa tu spora ilość sklepów czy też kawiarni.