Berno – jakie atrakcje warto odwiedzić? Przewodnik

berno

Berno to jedno z najchętniej odwiedzanych szwajcarskich miast. Siedziba parlamentu, historia powstania związana z niedźwiedziem, a także malownicze krajobrazy sprawiają, że z pewnością zakochasz się w tym miejscu. W artykule przybliżamy historię miasta i podpowiadamy, co koniecznie musisz tam zobaczyć. Przekonaj się też, jak dotrzeć do Berna i jak się po nim poruszać!

Berno – miasto niedźwiedzia

Berno to nieoficjalna stolica Szwajcarii, której herb zdobi postać niedźwiedzia. Zwierzę stało się symbolem miasta już na samym początku jego istnienia. Berno założył w XII wieku roku książę Zähringen, Bertold V, który udał się na polowanie na tamtejszym terenie i zabił właśnie niedźwiedzia. Nazwa miasta wywodzi się od niemieckiego słowa Bär, czyli niedźwiedź. Poza tym, że zwierzę znajduje się na herbie i fladze Berna, w mieście można zobaczyć Bärengraben, czyli wybieg, w którym żyją prawdziwe niedźwiedzie.

Berno (Szwajcaria) – informacje ogólne

Mimo że Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy, to właśnie w Bernie od połowy XIX wieku znajduje się siedziba rządu. Z tego powodu nieoficjalnie miasto to nazywa się stolicą państwa. Powierzchnia Berna wynosi niespełna 52 km². Przez miasto przepływa rzeka Aare. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji, które przydadzą Ci się podczas planowania wycieczki do Berna.

Jak dojechać do Berna?

Bezpośrednie loty do Berna z Polski nie są dostępne, ale można za to dostać się do dwóch innych szwajcarskich miast – do Bazylei i do Zurychu. Obie miejscowości znajdują się dosyć blisko Berna. Bazylea jest oddalona o około 100 kilometrów, a Zurych ponad 120 kilometrów. Z obu tych miast kursują bezpośrednie pociągi, które do Berna dojeżdżają w niecałą godzinę. Można też pojechać do Szwajcarii samochodem, jednak taka trasa (w zależności od miejsca początkowego w Polsce) to nawet kilkanaście godzin jazdy, w tym odcinki płatne.

Poruszanie po mieście

Berno to doskonałe miasto do zwiedzania na pieszo, ale jeśli tylko potrzebujesz dokądś podjechać, nie będzie to w ogóle problematyczne. Funkcjonują tam tramwaje czy trolejbusy, dzięki którym przejedziesz całe miast wzdłuż i wszerz. Tramwaje w Bernie są obecne już od końcówki XIX wieku. Początkowo były to pojazdy zaprzęgane konno, jednak już po kilkudziesięciu latach w mieście pojawiły się tramwaje elektryczne. Warto rozważyć także wypożyczenie roweru miejskiego. Jest to możliwe przy użyciu aplikacji mobilnej.

Berno – noclegi

Ceny noclegów w Bernie nie należą do najniższych. W popularnych serwisach z hotelami najtańsze obiekty oferują około 300-400 złotych za noc w 2-osobowym pokoju. Bardziej wymagający turyści za pokój z dwoma łóżkami mogą zapłacić nawet ponad 2 tysiące złotych. Jeśli zależy Ci na jak najniższej cenie, koniecznie sprawdź ofertę hosteli i kwater prywatnych. Aby ułatwić sobie zwiedzanie, warto poszukać noclegu w okolicach centrum.

Miasto Einsteina

Z Bernem związany był Albert Einstein, który przeprowadził się do miasta na początku XX wieku. Pracował tam w urzędzie patentowym i wykładał na uniwersytecie, a w mieszkaniu, w którym żył wraz z żoną i synem, dziś mieści się muzeum poświęcone jego osobie. Dzisiejszy Einsteinhaus był zamieszkiwany przez rodzinę Einsteinów w latach 1903-1905. Znajduje się na drugim piętrze kamienicy przy ulicy Kramgasse. Jego aktualny wystrój imituje wnętrza z czasów, gdy przebywał tam wielki uczony. Nad mieszkaniem znajduje się jeszcze sala wystawowa poświęcona Albertowi Einsteinowi. Można tam zapoznać się z życiorysem mężczyzny i jego dokonaniami.

Ceny biletów w marcu 2022 roku prezentują się następująco: normalny – 5 franków szwajcarskich, studenci i emeryci – 3 franki szwajcarskie, młodzież od 8. do 15. roku życia – 3 franki szwajcarskie. Zamiast franków można płacić także walutą euro. Ceny dla rodzin czy większych grup są nieco inne. Aktualnie niezbyt wysokie ceny biletów są spowodowane czasowym zamknięciem sali wystawowej z filmem o Albercie Einsteinie. Nie przyjmuje się tam turystów ze względu na pandemię koronawirusa.

Berno – największe atrakcje

Berno to bardzo ważne dla Szwajcarii miasto. Mnogość instytucji państwowych i siedziba rządu wpływają na pozycję Berna, które mimo swojej dostojności wciąż pozostaje urocze i klimatyczne. Każdy, kto choć raz odwiedził nieoficjalną stolicę Szwajcarii, wie, że w Bernie nie można się nudzić. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych atrakcji miasta.

Stare Miasto w Bernie

Stare Miasto w Bernie od 1983 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To średniowieczna część miasta, niemal dookoła otoczona rzeką Aare. W XV wieku doszło do pożaru, w wyniku którego całe drewniane miasteczko spłonęło. Odbudowano wtedy Berno z kamienia, które przetrwało do dziś. To jedna z najbardziej malowniczych części miasta, a na jej urok wpływają m.in. kamienice, arkady, fontanny czy zabytki, np. w postaci katedry. Na Starym Mieście odwiedzić można kilka muzeów, w tym wspomniane już mieszkanie Alberta Einsteina.

Wieża zegarowa Zytglogge

Jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Berna jest wieża zegarowa Zytglogge. Powstała w XIII wieku i znajduje się na terenie Starego Miasta. Na wieży umieszczony został zegar astronomiczny. Początkowo stanowiła ona część fortyfikacji. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie, a teraz stała się symbolem Berna, do którego chętnie zaglądają turyści. Zaglądają, ponieważ na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Aby wejść na górę, trzeba pokonać 130 stopni. Widok zdecydowanie jest tego wart!

Centrum Paula Klee

Paul Klee był wybitnym, szwajcarskim artystą, dlatego by uczcić pamięć o nim i jego dziełach, powstało muzeum poświęcone tej postaci. Efektowny, nowoczesny budynek zaprojektował włoski architekt Enzo Piano. Falowana budowla gromadzi w swoich wnętrzach niemal ponad 4000 dzieł artysty. Prac jest tak wiele, że nie można wystawiać ich wszystkich w tym samym czasie. To dlatego ekspozycja muzeum co jakiś czas się zmienia.

Obiekt czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Ceny biletów prezentują się następująco (stan na marzec 2022): normalny – 20 franków, ulgowy i dla seniorów – 18 franków, studenci – 10 franków, dzieci od 6. do 16. roku życia – 7 franków. Dostępne są także bilety rodzinne czy grupowe.

Katedra w Bernie

Katedra św. Wincentego z Saragossy to kolejny obiekt znajdujący się na Starym Mieście. Jej budowa rozpoczęła się w XV wieku i trwała kilkaset lat. Obiekt utrzymany jest w stylu gotyckim. Składa się z 12 kaplic i 9 dzwonów. Wrażenie robi nie tylko ogromny rozmiar budowli, ale także jej monumentalne, stylowo zdobione wnętrza. Wewnątrz znajdują się m.in. XVIII-wieczne organy. Cechą charakterystyczną katedry jest jej portal. Wykonany z niezwykłą precyzją przedstawia Sąd Ostateczny. Znajduje się na nim ponad 230 figur. Wiele z nich ozdobiona jest złoceniami, przez co robią jeszcze większe wrażenie. Okna katedry wypełniają kolorowe witraże.

Kąpielisko Marzili

Miłośnicy aktywności fizycznej poza spacerami po mieście mogą skorzystać z wizyty na tamtejszym basenie. Co ciekawe, odkryty basen jest całkowicie darmowy, a do tego ma specjalne strefy, w których można przebywać nago. Kąpielisko jest zlokalizowane niedaleko budynku parlamentu. Z terenu obiektu można podziwiać m.in. katedrę. Znajdują się tam zbiorniki o różnej głębokości, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Bundeshaus

W Bernie mieści się siedziba rządu Szwajcarii. Bundeshaus to rozciągający się na 300 metrów budynek, stanowiący jeden z najokazalszych architektonicznie obiektów miasta. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest ogromna kopuła w zielonym kolorze. Widnieje ona nad centralną częścią gmachu, a po bokach ma dwa, nieco niższe skrzydła, w których funkcjonują różnorodne biura związane z funkcjonowaniem państwa. Bundeshaus powstał pod koniec XIX wieku.

Tuż przed głównym wejściem do budynku znajduje się plac zwany Bundesplatz. Na nim działa 26 fontann, które symbolizują kantony Szwajcarii. Znaczna część budynku parlamentu jest otwarta dla zwiedzających. Mogą oni nawet obserwować tamtejsze posiedzenia czy głosowania.

Co zjeść w Bernie?

Berno to idealne miejsce na skosztowanie prawdziwej, szwajcarskiej kuchni. W mieście działa mnóstwo doskonałych restauracji, w których spróbujesz najlepszych serów, deserów czy placków ziemniaczanych. Nie możesz pominąć kultowego founde, czyli roztopionego sera z białym winem. Wielbiciele sera nie powinni odpuszczać także raclette, czyli stopionego sera podanego np. na ziemniakach. Słynny placek ziemniaczany, rösti, także może być podawany w towarzystwie sera, jednak w menu restauracji spotkasz go także w wielu innych odsłonach. Po serowej uczcie czas na deser. W tym przypadku sprawdzą się m.in. jadalne kasztany czy wähe – niskie ciasto podawane najczęściej z owocami.

Berno – ciekawostki

  • Berno leży na wysokości 542 m n.p.m.;
  • Mieszkańcy Berna rozmawiają specyficznym, powolnym dialektem;
  • Co roku odbywa się tam festiwal muzyczny Gurtenfestival;
  • Tuż obok starego miasta znajduje się ZOO – Tierpark Dählhölzli;
  • W Bernie można spotkać kolorowe znaki drogowe.

Berno – zabytki sprzed wieków, stare miasto otoczone rzeką i pyszne jedzenie stanowią mocne przesłanki zachęcające do odwiedzenia stolicy Szwajcarii. Zanurz się w historii miasta niedźwiedzia, podążaj śladami Alberta Einsteina i przekonaj się, że dobrego sera nigdy za wiele!