Mannheim (Niemcy) – turystyczny przewodnik po największych atrakcjach niemieckiego miasta

Mannheim

W zachodnich Niemczech, u styku rzeki Neckarem z Renem położona jest miejscowość, która ze względu na ułożenie, nazywana jest kwadratowym miastem. Mowa o Mannheim, średniej wielkości mieście, w którym można podziwiać barokową architekturę i spróbować oryginalnej chińskiej herbaty. Mannheim to połączenie natury z kulturą i tradycji z nowoczesnością. Przekonaj się, co warto zwiedzić w tym mieście!

Mannheim – historia i ciekawostki

Mannheim powstało w 766 roku, a przynajmniej wtedy pojawiły się o nim pierwsze zapiski. Pierwotnie było osadą rybacką, której nadano prawa miejskie niespełna tysiąc lat później – w 1670 roku. Od tamtego czasu stopniowo rozpoczęło się rozbudowywanie miasta, które nabrało rozpędu w XVIII wieku, będąc pod władzą elektorów Palatynatu. Wtedy to, podążając za renesansową myślą, zaczęto projektować fortyfikacje na planie gwiazdy. Na plan ten nałożono siatkę, skutkiem czego powierzchnia miasta podzielona jest na kwadratowe bloki – i w takim układzie miasto zostało do dziś. Z tego powodu okrzyknięto je mianem kwadratowego miasta – jest to bowiem wyjątek w regionie, a może i nawet w całym kraju!

Okres II wojny światowej to niechlubny czas dla Mannheim – Niemcy bowiem organizowali tu obozy dla jeńców, do których przeważnie trafiali polscy żołnierze. Łamiąc wszelkie zasady, zmuszali ich do wykonywania katorżniczej pracy. W czasie wojny miasto zostało również zbombardowane przez aliantów, jednak większość zabytków udało się zachować lub odbudować.

Najciekawsze miejsca w Mannheim

Mannheim to przykład miasta, które połączyło w sobie styl renesansowy/barokowy z nowoczesnym, a do tego zadbało o zachowanie terenów zieleni. Turystyczna mapa jest wypełniona miejscami wartymi odwiedzenia, a ciekawy zabytek można spotkać w wielu miejscach.

Stare miasto i barokowe kamieniczki

Styl barokowy przewija się w wielu częściach miasta, a więc także i na starym mieście. Spacerując między kwadratowymi dzielnicami, można podziwiać dobrze odrestaurowane kamienice zaprojektowane w zgodzie z duchem czasów nowożytnych. Spacer po starym mieście urozmaica ratusz, a także targi, które organizowane są w jego pobliżu. Co ciekawe, ze względu na charakterystyczny plan kwadratowego miasta, poszczególne ulice na starym mieście nie posiadają nazw, a mniejsze dzielnice określane są mianem pół np. D4, C3.

Pałac Barokowy

Pałac Mannheim to perła na mapie miasta. Jest drugim co do wielkości pałacem barokowym w Europie (zaraz po Wersalu) i łączy w sobie kilka instytucji kulturowych i naukowych, m.in. Uniwersytet w Mannheim. Poza salami wykładowymi część budynku udostępniona jest turystom jako muzeum. Zwiedzanie odbywa się w godzinach od 10:00 do 17:00, a cena biletu różni się w zależności od wybranej wycieczki. Standardowe zwiedzanie z audioprzewodnikiem kosztuje 9 euro od osoby dorosłej, 4,50 euro w cenie ulgowej. Z kolei za zwiedzanie z przewodnikiem należy zapłacić odpowiednio 11 euro – normalny, 5,5 euro – ulgowy.

Cud Mannheim, czyli hala w Herzogenriedpark

W północnej części parku Herzogenriedpark ulokowana jest specyficzna budowla, złożona z drewnianej samonośnej kopuły. Sam budynek, ze względu na konstrukcję i futurystyczny wygląd został nazwany mianem „Cudu Mannheim”. Hala ta powstała w 1975 roku, a zaprojektowali ją Frei Otto, Joachim Langner i Carlfried Mutschler. W hali organizowane są również liczne warsztaty, koncerty plenerowe czy imprezy taneczne. Intrygująca architektura przyciąga turystów w tygodniu od godziny 10.00 do 17.00.

Sam Herzogenriedpark jest również wart odwiedzenia. To drugi co do wielkości park w Mannheim o powierzchni 22 hektarów, znajdujący się w dzielnicy Neckarstadt-Ost. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą odpocząć tu od miejskiego zgiełku, wylegując się na leżakach pod drzewami lub pospacerować po rosarium z około 1000 róż. Na dzieci również czeka multum atrakcji: wspinaczki, labirynty z jaskiń i place zabaw, a także mini zoo czy trampoliny. Wstęp na teren parku obowiązuje z uprzednio zakupionym biletem (3,5 euro – dorośli, 2,5 euro – beneficjenci, 2 euro – dzieci do lat 15, 1,5 euro – dzieci z wycieczką klasową).

Wieża ciśnień – symbol miasta

Niemal w samym sercu miasta, na Friedrichsplatz, znajduje się wieża ciśnień, będąca częścią sąsiadującego kompleksu secesyjnego z alejkami do spacerowania. Nie bez powodu nazywana jest symbolem Mannheim. Ze względu na swój wygląd stała się obiektem zainteresowania wśród turystów i obowiązkowym punktem do pamiątkowego zdjęcia. Wokół wieży umieszczone są fontanny, które po zmroku podświetlają się na różne kolory.

Mannheim - wieża ciśnień

Widok na całe miasto – wieża telekomunikacyjna

Chcesz zerknąć na miasto z góry, a może zjeść kolację z widokiem na jego panoramę? W takim razie odwiedź wieżę telekomunikacyjną, która znajduje się nieopodal Luisenpark i brzegu Neckaru. W okrągłej kopule na wieży (na wysokości około 200 metrów) znajduje się restauracja i obraca się raz na godzinę wokół własnej osi. Wieża zapewni nie tylko rozpościerające się widoki, ale również niezapomniane wrażenia.

Muzeum Techniki

TECHNOSEUM, czyli Państwowe Muzeum Techniki i Pracy przyciąga młodych odkrywców zainteresowanych nowymi, jak i starymi technologiami. Wystawy przedstawiają dokonania wynalazców sprzed 200 lat, które miały wpływ na industrializację południowo-zachodniej części Niemiec. Samo muzeum podzielone jest na kilka wystaw i kolekcji, m.in. papiernictwo, tkactwo, energia czy Inżynieria elektryczna. Odwiedzający mogą co jakiś czas obejrzeć wystawy specjalne, a także wziąć udział w warsztatach Elementa. Dzieci do lat 6 mogą zwiedzać muzeum za darmo. Bilet ulgowy kosztuje 6 euro, a normalny – 9 euro.

Oryginalna chińska herbaciarnia

Innym parkiem, który cieszy się równie sporym zainteresowaniem co Herzogenriedpark (o ile nie większym) jest Luisenpark – największy park na terenie miasta, podzielony na dwie części. Wstęp do jednej z nich (dolnej) jest bezpłatny ze względu na historyczny charakter miejsca. Z kolei do górnej należy wykupić bilet, jednak jest on wart swojej ceny. Znajduje się tam bowiem chińska herbaciarnia, w której można zrelaksować się i wziąć udział w tradycyjnym obrzędzie parzenia herbaty. Zjawiskowe widoki, spokój i dobrze zaparzony napar z pewnością nie jednemu umili czas. Jest to największa i zarazem oryginalna chińska herbaciarnia w Europie, a ogród, w którym jest ulokowana, został zaprojektowany w zgodzie z zasadami Feng Shui.

Port Mannheim

Jak już wcześniej wspomniano, Mannheim pierwotnie było osadą rybacką i ze względu na swoje położenie, przez długi czas żegluga i transport rzeczna odgrywała znaczącą rolę. Z tego powodu wybudowano tu największy w kraju port śródlądowy. Port w Mannheim jest również miejscem, w którym można poznać przemysłową historię miasta i wybrać się na dwugodzinne zwiedzanie. A zwiedzać jest co. Port rozciąga się na 1131 ha wzdłuż obu rzek i składa się z 420 jednostek handlowych. Terytorium zostało podzielone na 4 mniejsze części, a w każdej z nich można przechowywać transportowane towary.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Informacje praktyczne

Mannheim to stosunkowo bezpieczne miasto, poziom przestępczości jest niski, dlatego nie musisz się specjalnie do wyjazdu przygotowywać. Jest również dobrze skomunikowane, można dojechać samochodem lub pociągiem. Możliwa jest również podróż samolotem do Mannheim – lotnisko znajduje się w mieście lub w pobliskich miejscowościach.

Gdzie leży Mannheim?

Mannheim położone jest w południowo-zachodniej części kraju, 70 km od Frankfurtu nad Menem. Leży w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, nad rzekami Ren i Neckar. Jednym z najbliższych miast jest Ludwigshafen am Rhein, z którym Mannheim współpracuje w obszarze przemysłu i gospodarki.

Parkowanie w mieście

Po mieście można poruszać się komunikacją miejską, czyli tramwajami lub autobusami. Jeśli jednak zdecydujesz się na transport samochodem, warto uwzględnić warunki do parkowania, zwłaszcza w centrum miasta. Jak w większości turystycznych miast, im bliżej atrakcyjnych lokacji, tym trudniej o wolne miejsca parkingowe. Dwa parkingi – Schlossgartenstraße Parking i MPB Mannheim – znajdują się w samym centrum. Warto skorzystać także z parkingów nieco oddalonych, takich jak np. Cheliusstraße 21 Parking, znajdujących się często przy parkach.

Ciekawa architektura miasta to nie tylko to, co przyciąga turystów do Mannheim – atrakcje, które oferuje miasto, z pewnością zadowolą każdego: zarówno emerytów, młodsze osoby, jak i rodziny z dziećmi. Barokowe kamienice, nowoczesne budynki i parki to jedne z wielu miejsc wartych odwiedzenia. Przekonaj się sam/a i wybierz się na wycieczkę do Mannheim!