Wyspa Pag – atrakcje i najważniejsze informacje o chorwackiej wyspie

wyspa pag

Czyż określenie „chorwacka Ibiza” nie brzmi zachęcająco? Jeśli chcesz przeżyć jedne z najlepszych wakacji swojego życia, koniecznie poznaj wyspę Pag. To miejsce idealnie łączy ze sobą szaleństwo imprezowego życia z całkowitym spokojem wśród natury. Do tego lokalna kuchnia, wspaniałe plaże i doskonała pogoda… Zapraszamy na wycieczkę po malowniczej wyspie Pag w wakacje!

Gdzie leży wyspa Pag?

Pag to położona na Morzu Adriatyckim wyspa należąca do Chorwacji. Jest częścią archipelagu północnej Dalmacji i znajduje się tuż obok Kanału Welebickiego. Spośród wszystkich wysp chorwackich wyróżnia ją najdłuższa linia brzegowa. Powierzchnia wyspy Pag wynosi niespełna 285 km², a długość 60 km. Funkcjonują tam dwa główne miasta – Pag i Novalja.

Jak się dostać na wyspę?

Chorwacja to idealny kraj do zwiedzania samochodem. Wiele osób decyduje się na podróż autem z Polski, ale nawet ci, którzy lecą tam samolotem, często wypożyczają pojazd na miejscu. Nie inaczej jest w przypadku dostania się na wyspę Pag. Najłatwiejszy sposób na dostanie się na miejsce to przejazd mostem Paški, który stanowi łącznik między lądem a wyspą. Można także skorzystać z promu, jednak jest to nieco dłuższa opcja. Przejazd mostem jest darmowy, natomiast prom na Pag jest biletowany. Most pozwala także na uniknięcie kolejek.

Wyspa Pag – atrakcje

Chorwacja słynie z przepięknych, różnorodnych plaż, a także wielu zabytków. Wyspa Pag to idealne połączenie zapierających dech w piersiach krajobrazów z obiektami do zwiedzania i atrakcjami, których nie można pominąć w programie wycieczki. Poniżej przedstawiamy listę obowiązkowych atrakcji wyspy.

Plaża Zrce

Plaża Zrće to zdecydowanie najpopularniejsza plaża na wyspie. Jest zlokalizowana około 2 km od miasta Novalja. Życie tętni tam zarówno za dnia, jak i nocą. Od rana do wieczora można korzystać z tamtejszych atrakcji wodnych, m.in. skuterów wodnych czy parasailingu. Na plaży mnóstwo osób gra w siatkówkę, a jeszcze inni opalają się na leżakach. Plaża jest żwirowa, a woda ma wspaniały, turkusowy kolor, który urzeka wszystkich przyjezdnych.

Przybywają tam zarówno rodziny z dziećmi, jak i imprezowicze, dla których plaża staje się rajem wieczorem i w nocy. Funkcjonują tam bowiem kluby, dzięki czemu bawić można się właściwie do świtu. Ze względu na organizowane tam imprezy oraz ich skalę, plaża Zrće zyskała przydomek „chorwackiej Ibizy”. Poza tym cały czas można korzystać z tamtejszej bazy gastronomicznej. Bary i restauracje sprawiają, że nie będziesz głodny, nawet jeśli spędzasz na plaży cały dzień. Plaża oznaczona Błękitną Flagą znajduje się w zatoce, dlatego nawet leżąc na plaży, możesz podziwiać wspaniałe góry czy roślinność znajdującą się wokół.

Lunjska Maslinada

W miejscowości Lun znajduje się Lunjska Maslinada, czyli objęty ochroną od lat 60. XX wieku gaj oliwny. Część rosnących tam drzew ma ponad 1000 lat, a wiek najstarszego to 1600 lat. Powierzchnia całego ogrodu wynosi kilkadziesiąt hektarów. Można tam zobaczyć okazałe drzewa oliwne, charakteryzujące się obszernymi, poskręcanymi pniami. Lunjska Maslinada to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Chorwacji i okazja na zobaczenie przyrody, jakiej nie znamy na co dzień. Poza tym koniecznie musisz spróbować tamtejszych oliwek.

Paški ser

Symbolem wyspy Pag jest wytwarzany na miejscu ser Paški sir. Ten rodzaj sera produkuje się tylko tam. Jest to ser twardy z mleka owczego. Co wpływa na jego wyjątkowość? Dieta tamtejszych owiec. Wyspa Pag często dotykana jest przez silne wiatry bora. W wyniku powiewów sól z morza roznosi się po całej wyspie, w tym także po rosnących tam roślinach. Owce żywią się wieloma „posolonymi” ziołami, co sprawia, że ser staje się niezwykle aromatyczny. Ich głównym przysmakiem jest szałwia.

Camping Strasko

Camping Straško to położony w Novalji kemping o ogromnej powierzchni, tuż przy 2-kilometrowej plaży Straško. Znajdują się tam domki do wynajęcia, a na gości czeka mnóstwo różnorodnych atrakcji. Poza spędzaniem czasu przy plaży można korzystać także z basenów, wypożyczalni sprzętów (np. segway), mini ZOO, sportów wodnych, rejsów, ścianek wspinaczkowych czy szerokiej oferty gastronomicznej. Mnogość zgromadzonych tam atrakcji sprawia, że zajęcia dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla najmłodszych funkcjonuje tam klub dziecięcy, a także specjalny pokój zabaw. Podczas gdy rodzice mogą udać się na rejs, odpocząć na plaży czy uprawiać sporty wodne, animatorzy zajmą się dziećmi, gwarantując im świetną rozrywkę.

wyspa pag chorwacja

Wyspa Pag – zwiedzanie

Wyspa Pag kryje w sobie mnóstwo wartych odwiedzenia zakątków. Poza imponującymi okazami przyrody, szerokimi plażami czy świetną kuchnią warto także poświęcić czas na odwiedzenie tamtejszych miast. Zabytkowe miejscowości oferują całe mnóstwo obiektów, których nie możesz ominąć. Oto trzy miasta, które po prostu trzeba zobaczyć.

Miasto Pag

Pag to największe miasto na wyspie, charakteryzujące się specyficznym położeniem. Wokół niego znajdują się wzniesienia, a sam środek zdobi zatoka z błękitną wodą. Pag już kilka stuleci temu zasłynęło z produkcji soli, dlatego do dziś można podziwiać tamtejsze magazyny solne. Nieopodal magazynów widnieje biały most Katine – jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta. W Pag znajduje się kilka okazałych świątyń, a jedną z popularniejszych jest klasztor benedyktyński św. Margarity. W jego wnętrzach przechowuje się relikwię Świętego Ciernia.

Poza klasztorem warto zajrzeć do XV-wiecznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed laty miasto otoczone było murami obronnymi i choć nie zostało z nich wiele, przetrwała np. wieża Skrivanat. Pag warto oglądać, po prostu spacerując po mieście. Promenada czy uliczki pomiędzy jasnymi budynkami pozwalają na rozkoszowanie się urokami miasta położonego w fantastycznej lokalizacji. Warto udać się tez na wystawę dotyczącą soli w jednym z magazynów solnych.

Novalja

Miasto Novalja to jedno z popularniejszych wśród turystów miejsc na wyspie. To właśnie tam znajduje się wspomniana wcześniej „chorwacka Ibiza”. Poza imprezową i sportową częścią miasta warto zobaczyć także tamtejsze zabytki. W Novalji znajduje się starożytny wodociąg Talijanova buža, którego część jest udostępniona dla zwiedzających. Cennymi obiektami są pozostałości po starożytnych bazylikach oraz kościół, w którym znajduje się portret płaczącej Maryi.

Povljana

Dla zwolenników spokojniejszego wypoczynku dobrym miejscem może okazać się Povljana. Lokalsi zajmują się tam m.in. uprawą winorośli, dlatego koniecznie spróbuj tamtejszego wina. Znajduje się tam także rezerwat ornitologiczny czy wspaniałe, szerokie plaże, nieopodal których można odwiedzić niewielkie, średniowieczne kościoły.

Wyspa Pag – opinie

Wśród opinii o wyspie Pag trudno znaleźć negatywne recenzje chorwackich wakacji. Nie bez powodu miejsce to przyciąga przybyszów z całego świata. Wyjątkowe plaże, przejrzysta woda, a do tego zabytki i całe mnóstwo atrakcji sprawiają, że Pag jest idealnym miejscem na wypoczynek. Miejsca dla siebie znajdą tu zarówno żądni przygód podróżnicy, jak i zakochane pary czy rodziny z dziećmi. Wspaniałe sery, oliwki, wina i dania lokalnej kuchni sprawią, że z pewnością będziesz chciał tam wrócić.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci nieco wyspę Pag. Znajdziesz tu zarówno spokojne, jak i imprezowe miejsca, więc Twój wyjazd z pewnością będzie udany. Różnorodność atrakcji sprawia, że to cel podróżniczy właściwie dla każdego. Poznaj Chorwację od wyspiarskiej strony!