Kiedy planujemy wyjazd do USA, musimy zdobyć wizę, nie zależnie od rodzaju pobytu, który planujemy w tym państwie. Stany Zjednoczone to jedno z osiemdziesięciu państw, do którego potrzebujemy wizę. Panuje ogólne przekonanie, że zdobycie wizy do USA jest niezwykle trudne i skomplikowane, a procedura aplikacyjna trwa bardzo długo. W praktyce nie jest to tak skomplikowane jakby się mogło wydawać.
Wiza pracownicza w USA
Osoby, które chcą wyjechać do Stanów Zjednoczonych i podjąć tam pracę w ustalonym wcześniej miejscu powinny posiadać wizę pozwalającą na okresowe zatrudnienie. Zgodnie z prawem imigracyjnym USA osoby takie muszą posiadać specjalną wizę, której rodzaj zależy od wykonywanej pracy. Pracownicy tymczasowi przed ubieganiem się o wizę, muszą wiedzieć, że przyszły pracodawca lub agent musi złożyć petycję. Petycję ta musi być zatwierdzona przez Urząd Imigracyjny Stanów Zjednoczonych przed ubieganiem się o wizę pracowniczą w ambasadzie. Po zatwierdzeniu petycji pracodawca lub agent otrzyma zawiadomienie o tym fakcie. Podczas rozmowy w ambasadzie urzędnik zweryfikuje, czy petycja została zatwierdzona w systemie. Wykonanie tych czynności nie gwarantują jeszcze przyznania wizy. Kiedy kwestię petycji mamy załatwioną, czas na złożenie wniosku o wizę pracowniczą. Można zrobić to online. Procedura ta nie jest szczególnie czasochłonna, ani skomplikowana.
Koszt wizy do USA
Koszt wizy do USA to największe zmartwienie, osób które chcą ją uzyskać. Warto wiedzieć, że koszty i opłaty podane są w dolarach amerykańskich lecz, każda osoba ubiegająca się o wizę opłaty będzie wnosić w lokalnej walucie, czyli w złotówkach. Koszty wiz do USA w zależności od rodzaju podróży i długości pobytu mogą się różnić. Podstawowym kosztem jest opłata za rozpatrzenie wniosku. Żeby wniosek został rozpatrzony, musimy wnieść opłatę. Wynosi ona 160 USD, czyli około 600 polskich złotych. Oczywiście nie jest to stała kwota i może się ona różnić w zależności od rodzaju wizy. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli wniosek o wizę pracowniczą zostanie odrzucony, wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi. Wniosek może zostać odrzucony z powodu naszej kryminalnej przeszłości. Wiza nie zostanie nam przyznać jeśli byliśmy kiedyś w USA i pracowaliśmy tam nielegalnie bądź nielegalnie przebywa tam nasza rodzina. Zdarzały się sytuację, że wniosek został odrzucony przez posiadanie nie zapacanego mandatu, dlatego też przed złożeniem wniosku należy sprawdzić, czy mamy pozamykane wszystkie formalności.
Wniosek o wizę do USA
Wniosek o wizę to pierwszy krok jaki musimy podjąć starając się o wizę pracowniczą do USA. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób na stronie internetowej z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko posiadamy połączenie z internetem. Na stronie tej zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych osobowych i informacji, które są w naszym paszporcie. Formularz jest dość prosty i intuicyjny. Jedyną częścią, która może nas zaskoczyć to pytania na końcu wniosku. W tej sekcji zostaniemy zapytani o to, czy byliśmy karani, czy wspieramy jakiekolwiek organizacje terrorystyczne lub czy braliśmy kiedykolwiek udział w morderstwie. By wniosek został rozpatrzony, musimy zapłacić. To również możemy zrobić przez internet. Po dokonaniu płatności warto zapisać numer potwierdzenia wpłaty, ponieważ będzie nam on potrzebny w następnych krokach. Kolejnym etapem jest umówienie wizyty. Na stronie internetowej wyświetli się nam kalendarz z dostępnymi terminami spotkań. Spotkanie to może odbyć się w Ambasadzie w Warszawie lub w Konsulacie w Krakowie. By umówić spotkanie musimy znać nasz numer referencyjny wniosku oraz numer potwierdzenia wpłaty za jego rozpatrzenie. Każdy kto ubiega się o wizę pracowniczą, musi odbyć taką rozmowę, odbywa się ona w języku polskim, ale urzędnik może również sprawdzić Twój poziom języka angielskiego. Urzędnik podczas rozmowy sprawdza, czy łączą Cię z Polską jakiekolwiek trwałe relacje – ekonomiczne, rodzinne lub społecznie.