Księstwo Liechtenstein – alpejskie państwo pomiędzy Austrią i Szwajcarią

Księstwo Liechtenstein

Liechtenstein to najmniejsze europejskie państwo, sąsiadujące jedynie z Austrią i Szwajcarią, w całości położone na terenie Alp. Powierzchniowo mniejsze jest od Wrocławia czy Poznania, a jednocześnie posiada jeden z najwyższych w Europie wskaźników PKP. Wciąż panuje tu monarchia konstytucyjna, a główną atrakcję turystyczną można zwiedzać jedynie z zewnątrz. Przekonaj się, co kryje w sobie to małe państewko i jak się dostać do Liechtensteinu.

Vaduz – stolica Liechtensteinu

Zachodnią granicę ze Szwajcarią wyznacza rzeka Ren. Na prawym brzegu, w środkowej części kraju leży druga co do wielkości miejscowość Liechtensteinu – Vaduz – będąca jednocześnie stolicą kraju. Jest to niewielka mieścina, jednak niezwykle malownicza. Zanim jednak przejdziemy do opisywania zabytków i atrakcji, warto przedstawić kilka intrygujących faktów na temat samego kraju.

Liechtenstein jest państwem podwójnie śródlądowym, co oznacza, że jego sąsiedzi nie graniczą z żadnym morzem lub oceanem. Nie posiada również własnej armii, a bezpieczeństwo gwarantuje rząd Szwajcarii. Językiem urzędowym jest niemiecki, chociaż kraj ten w ani jednej części z Niemcami nie graniczy. Jego stolica jest powierzchniowo niewiele większa niż statystyczna polska wieś. Czy na tak małej przestrzeni jest w ogóle coś wartego odwiedzenia?

Zamek w Vaduz

Jedną z głównych atrakcji Księstwa Liechtenstein jest gotycki zamek w Vaduz, pochodzący jeszcze z XII wieku. Usytuowany na skale, spogląda na miasto z wysokości 570 m n.p.m. Obecnie jest siedzibą książąt Liechtensteinu. Ze względu na pełnioną funkcję, oglądać można go jedynie z zewnątrz – nie tylko spod stóp wzgórza. Można wspiąć się na nie i podziwiać nie tylko fortyfikację, ale także roztaczający się na Alpy widok.

Liechtenstein – zabytki

W samym Vaduz warto odwiedzić również katedrę św. Floriana, która została wybudowana w stylu neogotyckim w XIX wieku. Pierwotnie odgrywała rolę kościoła parafialnego – w Liechtensteinie dominującą religią jest chrześcijaństwo – natomiast rangę katedry otrzymała w latach 30. XX wieku. Warto również przejść się ulicami miasta i przyjrzeć się ratuszowi. Poza samą stolicą Liechtenstein również może pochwalić się kilkoma zabytkami, do których m.in. należy zamek Gutenberg.

Zamek Gutenberg

Około 8 kilometrów na południe od Vaduz znajduje się kolejny zamek, który stoi wybudowany na skale i spogląda na niewielką miejscowość Balzers z góry. Jest to zamek Gutenberg, powstały prawdopodobnie na początku XII wieku. Pierwotnie na szczycie 70-metrowego wzgórza wybudowano kościół z cmentarzem, ale z upływem lat stopniowo rozbudowywano fortyfikacje obronne. Do największych udoskonaleń doszło w XV wieku za sprawą cesarza Maksymiliana I Habsburga, jednak dwa stulecia później zamek zaczął tracić na popularności. Coraz rzadziej wykorzystywano go jako rezydencję, a w 1795 roku ogromnych zniszczeń dokonał pożar, który rozprzestrzenił się również na wioskę.

30 lat później zaczęła się jego stopniowa odbudowa, jednak pełną rekonstrukcją zamku zajął się architekt Egon Rheinberger dopiero w 1905 roku. Dziś zamek można zwiedzać za darmo, pełni bowiem jedynie funkcje turystyczne i wizualne tworząc malowniczy, wyróżniający się element na panoramie miasteczka.

Liechtenstein – atrakcje

Nie ma co ukrywać, jak na kraj położony w całości w Alpach przystało, Liechtenstein przyciąga turystów głównie górskimi widokami. Z tego powodu do najchętniej odwiedzanych miejsc zalicza się trasy trekkingowe, a także ośrodek narciarski w Malbun. I choć niewątpliwie warto wybrać się na wycieczkę po alpejskich szczytach, Liechtenstein ma również nieco do zaoferowania tym, którzy wolą stąpać po mniejszych wysokościach. W stolicy państwa warto odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej lub Muzeum Znaczków Pocztowych.

Vaduz - stolica Liechtensteinu

Ośrodek narciarski Malbun

Z początkiem grudnia w Malbun, położonym około 15 kilometrów od stolicy kraju, zaczyna się sezon narciarski. Malowniczy ośrodek w Malbun, uważany za przyjazny rodzinom, położony w samym sercu Alp, przyciąga turystów aktywnie uprawiających sporty zimowe. Jest wyposażony w 5 wyciągów, z czego 3 zostały wybudowane w 2006 roku i spełniają najwyższe wymogi (szerokie 4-osobowe podgrzewane siedzenia). Malbun to 23 kilometry tras narciarskich i ośrodek wypoczynkowy mieszczący się na wysokości 1600 m n.p.m. Co najważniejsze, sezon trwa prawie do końca kwietnia, oczywiście w zależności od warunków pogodowych. Jest więc dogodnym miejscem nie tylko na klimatyczne spędzenie ferii zimowych, ale także na oderwanie się od codzienności podczas wiosennych dni.

Trasy trekkingowe

Jak już wielokrotnie wspominano, Liechtenstein jest niewielkim państwem, a mimo to na jego terenie zostało wyznaczonych wiele szlaków do wędrówki górskiej. Ciekawym szlakiem jest Szlak Księżnej Giny, prowadzący od Sareis do ośrodka narciarskiego w Malbun. Po drodze turystów czeka wspinaczka w okolicach przełęczy Sareiserjoch, a także skał na Augstenberg. Można jednak odpocząć w schronisku Pfälzerhütte, z którego roztaczający się widok wynagrodzi trudy trasy.

Innym szlakiem wartym uwagi jest Historyczny Szlak Eschnerberg. To jedna z najpopularniejszych tras, ciągnąca się na 15 kilometrów od miasta Bendern do Schellenberg. Po drodze czekają widoki na Ren, a także osady Lutzengütle i Malanser. Polecamy również wejście na szczyt Drei Schwestern, który w języku polskim oznacza Trzy Siostry. Malownicze krajobrazy będą roztaczały się także w paśmie górskim Rätikon.

Muzeum Sztuki w Liechtensteinie

Choć muzeum nosi nazwę Muzeum Sztuki Współczesnej, znajdują się w nim eksponaty pochodzące również z czasów historycznych. Budynek sam w sobie również jest intrygującą atrakcją, ze względu na swój kwadratowy kształt i ciemną elewację. Nowoczesny wygląd dopełniają rzeźby usytuowane po zewnętrznej stronie budowli. W środku zaś zwiedzający mogą podziwiać eksponaty powstałe od XIX wieku aż po czasy współczesne. Zalicza się do nich również rzeźby czy instalacje. Bilet wstępu normalny kosztuje 15 CH, a ulgowy – 10 CH. Muzeum zlokalizowane jest w Vaduz, gdzie znajduje się również Muzeum Znaczków Pocztowych – obowiązkowy punkt na mapie dla wszystkich filatelistów.

Liechtenstein – jak dojechać?

Do Liechtensteinu najłatwiej dojechać samochodem przez Austrię lub Niemcy, podziwiając przy tym malownicze widoki. Można postawić również na komunikację publiczną, czyli pociąg lub autobus. Pociągi kursują z zagranicznych miejscowości (głównie szwajcarskich i austriackich) takich jak Zurych czy z Monachium. Warto jednak wspomnieć, że Liechtenstein nie prowadzi przedsiębiorstwa kolejowego, a po księstwie bez samochodu można poruszać się za pomocą autobusów, które kursują po całym kraju.

Liechtenstein – lotnisko

Księstwo Liechtenstein to na tyle małe państwo, że – podobnie jak własnej armii – nie posiada własnego lotniska. Najbliższy większy port lotniczy znajduje się w Zurychu, czyli około 115 kilometrów od stolicy Vaduz. Z lotniska do Liechtensteinu najłatwiej dostać się samochodem lub pociągiem. Podróż transportem publicznym najlepiej odbyć do miejscowości Sargans, a stamtąd przesiąść się na autobus w dowolne miejsce w księstwie. Alternatywą jest podróż z Austrii. Z portu lotniczego w St. Gallen–Altenrhein można wybrać pociąg do Buchs, a następnie autobusem przedostać się do stolicy.

Liechtenstein, choć niezwykle mały powierzchniowo, kryje w sobie kilka ciekawych atrakcji, które mogą szczególnie przyciągać tych, którzy stronią od turystycznego zgiełku. Średniowieczne zabytki z widokiem na majestatyczne Alpy mają szansę zrekompensować braki w atrakcjach. Teraz już możesz zdecydować, czy warto wybrać się do jednego z najmniejszych państw w Europie.