Ryga – piękna łotewska stolica nad Bałtykiem

Łotwa to dla wielu nieodkryty diament, a raczej bursztyn Morza Bałtyckiego, który stanowi doskonałą alternatywę dla wyjazdów na zachód Europy. Urlop lub krótka wycieczka na Łotwie może stanowić doskonałą okazję do poznania innego, tak bliskiego nam kraju. Bez względu jednak na to, czy na Łotwę przyjechaliśmy zaledwie na weekend, czy planujemy tu spędzić cały urlop, obowiązkowym przystankiem dla każdego turysty jest stolica tego nadbałtyckiego kraju, czyli Ryga. 

Atrakcje w Rydze – co warto zobaczyć?

Ryga to piękne duże miasto, w którym główny punkt stanowi Stare Miasto, będące jednym z elementów na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stare miasto zachwyca każdego turystę mnogością imponujących obiektów sakralnych, z których największą uwagę przykuwa słynna ryska Katedra, będąca centrum życia katolickiego już od XII wieku. Poza katedrą, wartymi odwiedzania kościołami są Kościół Świętego Jana oraz Kościół Świętego Piotra. Jednak Stare Miasto to nie tylko kościoły. Jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Rydze jest Dom Bractwa Czarnogłowych, czyli gildii kupieckiej działającej w Rydze w przeszłości. Gildia mieści się obecnie na placu Ratuszowym, który zachwyca turystów swoją przestrzennością i pięknymi widokami na inne kamieniczki. Dla miłośników muzeów Ryga również ma całkiem dużo do zaoferowania. Muzeum Motoryzacji, Narodowe Muzeum Sztuki czy słynna Baszta Prochowa to najważniejsze obiekty muzealne, które doskonale zorganizują nam czas w trakcie ulewy lub mżawki, która często nawiedza stolicę Łotwy. 

Ryga – historia

Pierwsze wzmianki o Rydze pojawiły się już w X wieku, kiedy to Ryga zaczynała rozwój pod kątem handlu w obrębie basenu Morza Bałtyckiego. Na przestrzeni 3 następnych stuleci obecna stolica Łotwy stanowiła jeden z ważniejszych portów bałtyckich i ośrodków handlowych, co między innymi zawdzięczała wejściu w skład Hanzy. Kolejne wieki to czas przejęcia przez Niemcy i umacnianie ich wpływów wśród wszystkich bałtyckich republik. To właśnie w tym czasie Łotwa straciła swoją tożsamość i stała się częścią Inflant. Okres XVI i XVII wieku to czas, kiedy Ryga była pod władaniem szwedów, która następnie w wyniku wielu przetasowań na arenie politycznej została wcielona co Związku Radzieckiego. Rok 1991 to rok odzyskania niepodległości przez Łotwę, której kształt i granice utrzymują się po dziś dzień. 

Koszt wyprawy do Rygi

Wyprawa do Rygi to w porównaniu do wyjazdu nad morze śródziemnomorskie wyjazd budżetowy, który sprawi, iż nasze portfele nie ucierpią aż tak bardzo. Do samej Rygi możemy dostać się samolotem lub autokarem, który podróżuje z Polski. Sama Ryga jest miastem nastawionym na turystów, jednak ceny zarówno jedzenia, jak i pamiątek są porównywalne do cen, których doświadczamy w Polsce. Baza noclegowa w Rydze jest bardzo rozwinięta, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego hotelu lub hostelu na każdą kieszeń. Wyprawa do Rygi może stanowić świetną przygodę i poszerzenie swoich podróżniczych horyzontów bez drenowania budżetu.