Agadir – popularny kurort w Maroku. Co zobaczyć w Agadirze?

Agadir

Nie możesz się zdecydować gdzie pojechać w te wakacje? Lubisz słoneczny klimat, nowoczesną architekturę i chłodną bryzę oceanu? Jeśli tak, to wszystkie Twoje oczekiwania spełni jedna z turystycznych pereł Maroko – Agadir. W mieście każdy turysta znajdzie coś dla siebie: od relaksu na plaży, przez smakowanie lokalnej kuchni, aż po całonocne imprezy. Chcesz dokładnie wiedzieć, co zobaczyć w Agadirze? Odpowiedzi znajdziesz właśnie w tym artykule.

Agadir – praktyczne informacje

Agadir leży nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, na zachodzie Maroka. Kurort jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w całym kraju i to nie tylko w okresie wakacyjnym. Cechą charakterystyczną Agadiru jest jego współczesna architektura. W 1960 w wyniku potężnego trzęsienia ziemi większość budynków i zabytków uległa całkowitemu zniszczeniu. Pomimo stosunkowo nowoczesnego stylu budownictwa, miasto posiada naprawdę ciekawą historię.

Po raz pierwszy o osadzie zlokalizowanej na terenach dzisiejszego kurortu wspominał żyjący w V wieku p.n.e. Herodot z Halikarnasu. Prawie dwa tysiące lat później podwaliny współczesnego miasta położyli Portugalczycy. Następnie władza nad Agadirem przechodziła w ręce Sadytów, a następnie Niemców i Francuzów. Dopiero w latach 50 XX.wieku miasto znalazło się w granicach niepodległego Maroka.

Najważniejszą atrakcją Agadiru jest jego 10-kilometrowe nabrzeże, którego plaża momentami sięga nawet 300 metrów szerokości! Władze kurortu zadbały o odpowiedni rozwój gospodarki turystycznej – w pobliżu linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego znajdziesz wiele kawiarni i barów, a także szereg wypożyczalni sprzętu wodnego. Szaleństwom w błękitnych falach Atlantyku sprzyja także ciepły klimat – statystycznie przez ponad 300 dni w roku w Agadirze panuje słoneczna pogoda!

Czy w Agadirze jest lotnisko?

Port lotniczy Agadir-Al Massira (AGA) jest jednym z największych w całym Maroku. Według statystyk w ciągu roku lotnisko obsługuje około 1.5 miliona pasażerów! Obiekt jest oddalony od centrum o 25 kilometrów. Dzięki temu, że port lotniczy położony jest przy autostradzie łączącej Tarudant z Agadirem, możesz w szybki sposób dotrzeć z niego do miasta. Z lotniska korzysta większość najpopularniejszych linii lotniczych, m.in. British Airways, Lufthansa, czy Ryanair.

Bezpieczeństwo w Agadirze

Agadir, jak na tak popularny ośrodek turystyczny, jest stosunkowo bezpieczny. Wspomnianą wcześniej plażę patrolują ratownicy wraz z policją, dbając o bezpieczeństwo i kulturę wypoczynku. Turyści odwiedzający Agadir muszą jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących swojego zachowania na wakacjach w obcym kraju. Przede wszystkim najlepiej przez cały czas trzymać się w grupie. W ten sposób o wiele mniej narazisz się na próby oszustwa, czy wyłudzenia Twoich pieniędzy przez mieszkańców. Nie raz słyszano już o astronomicznych cenach za taryfę, wycieczkę turystyczną, czy takie błahostki jak wskazanie drogi. Z tego powodu zawsze pytaj się z góry o koszt usługi i staraj się targować. Pamiętaj o asertywności i nie daj się nabrać na okazyjnie niską cenę – taki zabieg jest często podszyty szeregiem ukrytych opłat.


Ważną kwestią jest także ubiór. Jak wiadomo, Agadir znajduje się w Maroko, które w głównej mierze jest krajem muzułmańskim. Nikt oczywiście nie oczekuje od turystek przywdziania burek i zakrywania całego  ciała, jednak wyjątkowo skąpy strój może wzbudzić negatywne reakcje mieszkańców. Tym samym, Europejki często przykuwają uwagę swoją niecodzienną dla Marokańczyków urodą. Z tego powodu turystki odwiedzające Agadir mogą czasem zostać zaczepione przez miejscowych. W tej niekomfortowej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do funkcjonariusza policji, których dość łatwo spotkać na ulicach miasta.

Co warto zobaczyć w Agadirze?

Co zobaczyć w Agadirze? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest słowo: „wszystko”. Jednak chyba nikt nie ma czasu na dokładne zwiedzenie tego miasta wzdłuż i wszerz, dlatego warto wyszczególnić kilka naprawdę interesujących punktów.

Plaża

Główną atrakcją Agadiru jest jego piękna linia brzegowa. Zatoka tworzy swego rodzaju barierę zapobiegającą nieprzyjemnym warunkom atmosferycznym. Plażując w Agadirze, raczej na pewno nie spotkają cię zimne i porywiste powiewy wiatru. Co więcej, jedną z najważniejszych cech wybrzeża jest wygoda plażujących. Jeśli jesteś spragniony, głodny, lub po prostu chcesz zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki, wystarczy zaczepić jednego z przechadzających się handlarzy.

Dodatkowo linia brzegowa Agadiru jest stosunkowo spokojnym miejscem. Dosyć często można na niej spotkać miejscowe służby porządkowe, czy też ratowników, dbających o bezpieczeństwo turystów.

Port

Jeśli bliższe są Ci żywsze miejsca niż plaża Agadiru, koniecznie wybierz się do miejskiego portu. Kompleks jest stale pełny ruchu i ludzi. Nie ma się czego dziwić, w końcu to główny punkt eksportu towarów z południa Maroka! Port jest naprawdę obszerny – łącznie jest to ponad kilometr nabrzeża, a obszar roboczy zajmuje około 70 hektarów. Przystań otaczają pola uprawne, na których spotkać możemy rośliny typowe dla Maroka, czyli zboża i krzewy owocowe (głównie cytrusy). Wokół portu spotkać można także farmerów, a razem z nimi trzody takich zwierząt jak bydło, czy owce.

Jeśli masz zamiar odwiedzić Agadir, to w pierwszej kolejności skieruj się do miejskiego portu. Oprócz żywej atmosfery i naprawdę ciekawych widoków znajdziesz tam również sklepy i restauracje. Większość punktów gastronomicznych w swojej ofercie będzie miało świeże ryby i owoce morze, złowione na początku dnia.

Mury Kasbah

Mury twierdzy Kasbah to jedna z niewielu pozostałości starożytnej arabskiej architektury, które uchowały się przed zniszczeniem podczas trzęsienia ziemi. Pomimo widocznych obrażeń niektórych części fortecy, można śmiało powiedzieć, że jest to najlepiej zachowana część historii budownictwa Agadiru. Warownia znajduje się na wzgórzu tuż nad miastem, dzięki czemu jest to najlepsze miejsce do podziwiania marokańskiej panoramy. Zwiedzanie Kasbah jest całkowicie darmowe, jednak aby się na nią dostać, musisz najpierw pokonać (stosunkowo łatwą) kilkukilometrową trasę. Oczywiście, jeśli nie jesteś entuzjastą długich spacerów, pod mury Kasbah podwieźć Cię może taksówka, lub autobus.

Bazar Souk

Bazar Souk, a tak właściwie Souk el Had (czyli „niedzielny targ”) to jedno z najbarwniejszych miejsc Agadiru. Pomimo swojej nazwy, targowisko jest czynne w każdy dzień tygodnia, oprócz… poniedziałku! Codziennie pracuje na nim około 10 tysięcy osób, a jego blisko 13 hektarowa powierzchnia czyni go jednym z największych bazarów w całym Maroku. W asortymencie targu można znaleźć w zasadzie wszystko: od wyrobów włókienniczych, przez przyprawy i artykuły spożywcze, aż po pamiątki czy meble. Wszystko w tym miejscu jest przesączone lokalnym klimatem i kulturą – odwiedzenie Souk el Had powinno znajdować się na samym szczycie listy każdego odwiedzającego Agadir.

Agadir – atrakcje nowoczesnego miasta

Swoje miejsce w Agadirze odnajdą także entuzjaści nowoczesnych atrakcji. Miasto tętni życiem również w nocy! Ciepły klimat i wspaniała muzyka pozwalają wczasowiczom świetnie się bawić, nie tylko w trakcie dnia, ale również od zmierzchu do świtu. W tej turystycznej perle Maroka znajdzie się także miejsce dla entuzjastów mocnych wrażeń. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

Crocopark

Corcopark to pierwszy marokański park, którego główną atrakcją są… krokodyle! Jest to coś zupełnie innego niż tradycyjne rozrywki Agadiru, skupiające się w głównej mierze na relaksie i obcowaniu z lokalną kulturą. Głównym celem parku jest dostarczanie wiedzy turystom na temat mieszkających w nim zagrożonych  gadów. Ośrodek podzielony jest na cztery główne strefy tematyczne: ogrody niebieskie, tropikalne i wodne oraz teren egzotyczny. W każdym z nich znajdziesz różne niespotykane w Polsce rodzaje flory, a także około 300 krokodyli nilowych.

Dolina Ptaków (Vallee des Oiseaux)

Valle des Oiseaux to zoo położone w samym środku Agadiru. Na obszarze zajmującym około 2.5 hektara możesz spotkać nie tylko ptaki, a również inne zwierzęta żyjące w Ameryce Południowej. Wewnątrz kompleksu znajduje się skwer, który upiększa majestatyczny wodospad. Najmłodsi, oprócz podziwiania zwierząt, mogą także spędzić swój czas na zabawie w umieszczonym w zoo placu zabaw.

Agadir to jedyne takie miejsce na świecie. Nowoczesna architektura w nieoczywisty sposób idealnie wpasowuje się w lokalną kulturę, nadając miastu niespotykaną atmosferę. Jeśli zastanawiasz się nad odwiedzeniem Maroka, to z całą pewnością, nie znajdziesz ciekawszego obszaru niż Agadir!