Chichen Itza – meksykańska wioska Majów, która została jednym z siedmiu cudów świata

Chichen itza

Wakacje na gorących Karaibach pełnych pięknych, piaszczystych plaż otoczonych tropikami brzmią wręcz jak marzenie. Jeśli szukasz idealnego miejsca na wypoczynek, półwysep Jukatan z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Oprócz pięknego nabrzeża nad wspaniałym Morzem Karaibskim, pośród gęstego tropikalnego lasu znajdziesz tam niesamowitą wioskę Majów Chichen Itza. Poznaj jej tajemnice oraz zobacz na żywo jeden z siedmiu cudów świata.

Chichen Itza – ogólne informacje

Przejeżdżając przez przepiękny meksykański półwysep Jukatan w okolicy miasta Cancun, możesz się przypadkiem natknąć na niesamowite miejsce, jakim jest wioska Chichen Itza. Zbudowana przez Majów około 450 roku, dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji tamtych okolic. Miasto największego rozkwitu doznało między X a XI wiekiem. Z czasem zaczęło jednak tracić na znaczeniu i w XV wieku całkowicie je opuszczono. Zapomniane Chichen Itza zaczęło obrastać bujną roślinnością i popadać w ruinę. Ponownie w XIX wieku odkrył je amerykański archeolog i specjalista z zakresu historii Majów, Edward Herbert Thompson. Dziś dawna wioska Majów odwiedzana jest przez setki turystów z całego świata. Na miejscu zobaczysz majestatyczne, kamienne budowle, do których zalicza się około 50 świątyń oraz wiele innych wspaniałych obiektów.

W 1988 roku Chichen Itza zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Meksykańska wioska jest również jednym z nowych siedmiu cudów świata. Lista obiektów, które współcześnie uznawane są za najpiękniejsze zabytki architektoniczne, została stworzona przez szwajcarską firmę New Open World Corporation (NOWC). Głosowanie na siedem cudów świata trwało od 1 stycznia 2006 roku do 6 lipca 2007 i w tym czasie zostało oddanych ponad 90 milionów głosów.

Chichen Itza – atrakcje

W Chichen Itza znajdziesz wiele fascynujących atrakcji oraz niezwykłych budowli. Jednymi z pierwszych obiektów znajdujących się w wiosce Majów były budynki otaczające główny plac, do których zalicza się między innymi Akab Dzib zwany Domem Mrocznego Pisania, Chichanchob nazywany Czerwonym Domem, kościół Iglesia, Zakon Casa de las Monjas oraz obserwatorium El Caracol.

Do najważniejszych i najbardziej cennych zabytków należy świątynia Kulkana. Wyglądem przypomina piramidę, jednak podzielona jest na dziewięć poziomów. Świątynia ma ścięty wierzchołek, a na jej szczyt prowadzi 365 schodów symbolizujących liczbę dni w roku. Na samym szczycie budowli znajduje się wejście do jej środka. Archeolodzy odkryli, że we wnętrzu świątyni zlokalizowana jest druga, mniejsza piramida, a w niej czerwony tron w kształcie jaguara. Nietypowa konstrukcja budynku i jego lokalizacja sprawiają, że w dzień równonocy wiosennej i jesiennej zachodzące słońce pada na schody świątyni pod odpowiednim kątem, tworząc kształt przypominający pełzającego węża. U podnóża schodów do dziś znajduje się jego kamienna głowa. Widok ten z pewnością będzie niezapomniany i warty zobaczenia na żywo.

Kolejną budowlą zdecydowanie zasługującą na odwiedzenie jest El Caracol. Budynek ze względu na znajdującą się w środku spiralną klatkę schodową nazywany jest również Ślimakiem. Budowla jest jednym z pierwszych obserwatoriów astronomicznych na świecie. Ma 6,7 metra średnicy i 12 metrów wysokości. Dzięki odpowiedniej lokalizacji możliwa jest obserwacja nieba ponad linią okolicznych drzew, co daje idealny widok na całe niebo.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje również Tzompantli nazywane platformą czaszek. Podest zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 60 na 12 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza płaskorzeźbom na ścianach, przedstawiającym rzędy ułożonych obok siebie ludzkich czaszek. Warty zwiedzenia jest również budynek administracji Chichen Itza, Akab Dzib oraz Świątynia Wojowników charakteryzująca się specyficznymi filarami w kształcie węży. W południowej części Chichen Itza nieopodal El Caracol znajdziesz piękną piramidę prawdopodobnie będącą grobowcem kapłana. Koniecznie odwiedź także Świątynię Jaguara oraz grupę Tysiąca Kolumn, która stanowiła miejsce zgromadzeń mieszkańców oraz pełniła funkcję targu.

Interesującą i nietypową atrakcją w Chichen Itza są naturalne studnie krasowe nazywane Cenote. Służyły one do składania ofiar, a na ich dnie znaleziono liczne kości oraz wartościowe przedmioty. Nazwa wioski Majów związana jest właśnie z obecnością owych studni i oznacza „ujście studni Itza”, „u wylotu studni Itza” lub „wrota studni Itza”, w zależności od tłumaczenia.

Nietypową atrakcją, której nie możesz przegapić, jest boisko do rytualnej gry w pelotę nazywane Juego de Pelota. Pole ma 166 metrów długości i 68 szerokości. Po jego bokach znajdują się kamienne ściany mierzące kilka metrów, a na nich dwa pierścienie. Zadaniem gracza było przerzucenie ciężkiej, odlewanej z kauczuku piłki przez obręcz o średnicy około 90 centymetrów. Nie było to proste zadanie, ponieważ owe bramki znajdowały się nawet kilka metrów nad ziemią. Podczas rozgrywki piłkę odbijano od ścian. Ze względu na jej rozmiar oraz ciężar, gra w pelotę była bardzo brutalna. Przegranych zawodników składano w ofierze bogom oraz wrzucano ich do jednej ze studni Cenote. Na ścianach otaczających boisko znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny śmierci graczy pelote.

Chichen Itza – jak zwiedzać?

Istnieje kilka sposobów zwiedzania Chichen Itza. Pierwszym z nich jest wykupienie wycieczki w biurze turystycznym. Zaletą jest brak konieczności planowania swojej podróży oraz trasy po ruinach Majów. Oczywistym plusem jest również zwiedzanie z przewodnikiem, dzięki któremu dowiesz się wielu ciekawych informacji na temat Chichen Itza. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wycieczki organizowane przez biura są często męczące i skupiają się na zobaczeniu jak największej ilości atrakcji, w jak najkrótszym czasie. Na Jukatanie znajdziesz kilka polskich biur turystycznych. Wykupienie w nich biletu będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli chciałbyś zwiedzić ruiny Majów z polskojęzycznym przewodnikiem.

Jeśli jednak nie jesteś przekonany do wycieczki z biurem turystycznym, możesz również zdecydować się na samodzielne zwiedzanie. Z okolicznych miejscowości do Chichen Itza dojedziesz autobusem colectivo. O najbliższy przystanek możesz zapytać lokalnych mieszkańców, jednak nie powinieneś mieć większego problemu z samodzielnym znalezieniem go. Bilet kosztuje około 40 MXN (peso meksykańskie), czyli w przeliczeniu mniej niż 9 złotych. Karnet wstępu do wioski Majów wyniesie Cię 480 MXN, czyli około 100 złotych. Za dodatkową opłatą możesz wykupić zwiedzanie z tamtejszym przewodnikiem. Tego typu wycieczki mogą być zarówno prywatne, jak i w większych, zorganizowanych na miejscu grupach.

Chichen Itza – jak dotrzeć?

Dotarcie do Chichen Itza nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli zdecydujesz się na zorganizowaną wycieczkę z biurem turystycznym, transport powinieneś mieć doliczony do ceny. Kolejną z opcji jest przejazd komunikacją miejską. Przystanki autobusów colectivo znajdują się we wszystkich większych miastach w okolicy, między innymi w Cancun, Tulum, Meridzie oraz Playa del Carmen. Przejazd zajmie Ci od 1,5 do 2,5 godzin w zależności od miejsca, z którego wyjeżdżasz. Ostatnią oraz najwygodniejszą opcją podróży do Chichen Itza jest wynajęcie samochodu. W okolicy ruin Majów znajduje się dużo miejsc parkingowych. Wypożyczenie auta będzie się jednak wiązać ze znacznie wyższym kosztem.

Chichen Itza jest jednymi z bardziej okazałych i znanych miast Majów. Sezon turystyczny na Jukatan trwa cały rok dlatego niezależnie, czy planujesz letnie wakacje, czy może parę dni na wygrzanie się w czasie zimy, z pewnością zakochasz się w Meksyku.