Wymarzone wakacje – Zanzibar

Kiedy już pojawia się możliwość skorzystania z długo wyczekiwanego urlopu, warto spędzić go w sposób wyjątkowy, by mieć co wspominać i o czym rozmawiać ze znajomymi. Zaplanowanie wakacji na Zanzibarze z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Jest to dość egzotyczny kierunek, więc inni chętnie posłuchają o wyjeździe, gdyż będzie to coś zupełnie nowego oraz ekscytującego. Warto postawić na oryginalność, przeżyć unikalne przygody, a nie powielać co roku ten sam schemat wyjazdu w popularne rejony, które powoli zaczynają stawać się zbyt banalne.

Zanzibar – kiedy jechać?

Zanzibar znajduje się w Afryce, a konkretnie w Tanzanii. Klimat równikowy monsunowy tamtych regionów sprawia, że nie istnieje tutaj coś takiego jak zima, są za to pory suche i deszczowe. Każda część roku jest dobra, by go odwiedzić, aczkolwiek szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września, gdy trwa pora sucha. Co ciekawe, najwyższe temperatury na Zanzibarze występują w miesiącach od grudnia do marca, jest to wobec tego dobry czas dla miłośników upałów. Pory deszczowe ciągną się od marca do końca maja oraz od października do listopada. Nie oznacza to jednak nieustannych opadów.

Zanzibar – atrakcje

Przeważnie wykorzystuje się swój urlop na odpoczynek na plaży, czytanie książek na leżaku, czy też pływanie. Część osób wolałaby jednak spędzić czas w sposób bardziej kreatywny. Na pewno na zwiedzenie zasługuje stolica Zanzibaru – Stone Town, co można przetłumaczyć jako Kamienne Miasto. Nazwa pochodzi od surowca, który został wykorzystany do jej budowy, a mianowicie kamienia wapiennego powstałego z rafy koralowej. Niedaleko znajduje się kolejne ciekawe miejsce – Forodhani Gardens, czyli park nad samym oceanem, gdzie wieczorem pojawia się targ. Można zakupić tam lokalne potrawy, a w dzień odpocząć. Wielbiciele zwiedzania barów i restauracji będą mieć co robić, na uwagę zasługuje w szczególności Mercury’s Restaurant oraz polecana przez Roberta Makłowicza kawiarnia Zanzibar Coffee House. Wyspa ma również świetne warunki do kitesurfingu i nurkowania.

Zanzibar – plaże

Na Zanzibarze występują plaże piaszczyste, więc nie trzeba przejmować się zakupem obuwia ochronnego. Woda ma zielono-niebieski kolor, jest również bardzo czysta. Od strony zachodniej warto odwiedzić plażę Mangapwani, trochę bardziej w stronę północną królują Nungwi i Kendwa. Ich zaletą jest brak odpływów, co powoduje, iż zawsze można tam pływać. Na wybrzeżu wschodnim pas plaż ciągnie się niemal bez przerwy, aż ciężko byłoby wszystkie wymienić.

Zanzibar – pogoda

Jest ona cały czas co najmniej umiarkowana. Wysokość temperatury w ciągu dnia rzadko spada poniżej 28 stopni. Pora sucha charakteryzuje się wahaniem temperatur od 28 do 30 stopni. Od grudnia do marca natomiast może osiągać nawet 33 stopnie, są to bowiem najcieplejsze miesiące. Wrażenie upału wzmaga duża wilgotność powietrza. W marcu nie ma wiatrów, jest to wobec tego idealny miesiąc na naukę nurkowania. Pora deszczowa, która trwa od marca do końca maja charakteryzuje się krótkimi, przelotnymi opadami, ewentualnie deszcz pada przez kilka dni, następne zaś są bezdeszczowe. Temperatura w tym okresie rzadko spada poniżej 25 stopni.