Malta – rajska wyspa pełna atrakcji

malta zwiedzanie

Malta to piękne i bardzo małe państwo wyspiarskie. Obejmuje cały archipelag Wysp Maltańskich, jednakże większość ludności mieszka na głównej wyspie, w zespole miejskim Valletty – stolicy Malty. Wyspy Maltańskie, które znajdują się w samym środku Morza Śródziemnego, na południe od Sycylii i na północ od Libii, mają wiele do zaoferowania pod względem kultury i historii. Cały archipelag składa się z wysp Malty, Gozo, Comino, Cominetto, Filfla i St Pauls Islands, a każda wyspa jest na swój sposób wyjątkowa.

Malta – historia i położenie

Malta to południowo-europejski kraj wyspiarski składający się z archipelagu na Morzu Śródziemnym. Leży na południe od Włoch, na wschód od Tunezji, i na północ od Libii. Malta jest dziesiątym najmniejszym państwem na świecie i piątym najbardziej zaludnionym krajem. Chociaż jest mała, Malta ma bogatą historię, z dowodami na zamieszkanie sięgającymi epoki neolitu. W kraju znajdują się jedne z najstarszych budynków stojących na świecie, a jego strategiczne położenie i dobre porty w środku Morza Śródziemnego przyciągnęły Fenicjan, Greków, Rzymian, Arabów, Normanów, Krzyżowców, Francuzów i wreszcie Brytyjczyków. Rycerze Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy, przejęli suwerenną kontrolę nad Maltą w 1530 r. W 1798 r. Francuzi pod Napoleonem zajęli wyspę. Władza francuska trwała niewiele ponad 2 lata, aż do poddania się brytyjskiej marynarce królewskiej pod dowództwem admirała Nelsona we wrześniu 1800 roku. Wielka Brytania formalnie nabyła Maltę w 1814 roku. Wyspa mocno wspierała Wielką Brytanię podczas obu wojen światowych.

Malta czyli piękne plaże

Malta to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają spędzać czas na pięknych plażach. Na tej wyspie takich miejsc nie brakuje. Malta ma plaże dla wszystkich, czy szukasz zabawy dla całej rodziny, czy spokojniejszej plaży na uboczu. Skaliste baseny, wysokie klify i turkusowe laguny, znajdziesz je wszystkie na Malcie. Najpopularniejsze plaże są w pełni wyposażone w kawiarnie, parasole słoneczne i firmy oferujące windsurfing, narty wodne i wypożyczalnie skuterów wodnych, a najspokojniejsze plaże są tak odległe, że często dzieli się je tylko z ptakami morskimi.

Mellieha Bay to plaża gdzie można spędzić aktywnie czas, idealna rodzinna plaża. Delikatnie opadające złote piaski zapewniają bezpieczną, ciepłą kąpiel, a także fantastyczny wybór sportów wodnych, w tym windsurfing, kitesurfing, narty wodne i kajakarstwo morskie. Ghajn Tuffieha to miejsce stworzone do oglądania zachodów słońca. Jest ulubioną maltańską plażą wielu mieszkańców tego państwa. Widoki są tam fantastyczne, o zmierzchu to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na Malcie. Błękitna Laguna to miejsce gdzie można pływać i nurkować. Dzięki jasnym piaskom i płytkiej, turkusowej wodzie Błękitna Laguna na małej wyspie Comino zachwyca. Laguna, do której można dostać się tylko łodzią, jest uznawana za najlepsze miejsce do pływania na Malcie.

Malta – co warto zobaczyć?

Jest tak wiele wspaniałych miejsc do wyboru, że prawie niemożliwe jest wymienienie najpiękniejszych miejsc na Malcie. Wspaniałe krajobrazy miejskie, cuda natury i atrakcje architektoniczne. Zwiedzanie Malty warto zacząć od jej stolicy gdzie znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Takich jak: Pałac Wielkiego Mistrza, Konkatedra świętego Jana, Wyższe Ogrody Barrakka i wiele innych. Miejscem, którego nie można ominąć będąc na Malcie jest miejscowość Mdina, stara stolica Malty. Mdina to jedeno z najlepszych w Europie przykładów starożytnego miasta otoczonego murami, jest niezwykłe w połączeniu z architekturą średniowiecza i baroku. Katakumby św. Pawła na wyspie Malta znajdują się w mieście Rabat. To wyjątkowe miejsce gdzie można zetknąć się z historią tego państwa.

malta co zobaczyć

Ceny na Malcie

Na Malcie obowiązująco walutą jest Euro. Więc wybierając się do niej musimy wymienić gotówkę właśnie na Euro. W większości miejsc bez problemu zapłacimy kartą. Na Malcie posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje około 15 Euro, a posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy, trzydaniowy kosztuje już około 50 Euro. Za nocleg na wyspie zapłacić trzeba będzie w granicach od 450 zł do 600 zł za dwie osoby, za dobę.

Malta – ciekawostki

Wiecie że nazwa Malta pochodzi od greckiego słowa miód? Ponieważ jej teren słynął z miodu. Dlatego też nadano jej przydomek “krainy miodu” właśnie ze względu na dużą produkcję miodu dzięki endemicznym gatunkom pszczół żyjących na wyspie. Oto zabawny fakt o Malcie, Valletta nie jest tak stara, jak mogłoby się wydawać. To planowane miasto z regularną siatką ulic. Innymi słowy, Valletta jest trochę podobna do San Francisco. Spacer po ulicach Valletty wpisany został na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaskakującą rzeczą na Malcie jest posąg pod wodą. Przy Wyspie Świętego Pawła pod wodą znajduje się 3 metrowy posąg Jezusa, postawiony w 1990 roku na pamiątkę wizyty Jana Pawła II. Pomnik ten nazywa się Kristu tal-Baħħara i znajduje się na głębokości 35 metrów. Można zobaczyć go nurkując.