Jak wyrobić paszport? Najważniejsze informacje

Paszport to niezbędny dokument każdego podróżniczego freaka, bez którego wycieczki poza granice krajów UE mogą być niemożliwe. Warto posiadać ten rodzaj przepustki, tak by na długo przed zaplanowanym wyjazdem mieć spokojną głowę o możliwość dotarcia w wymarzone miejsce poza Polską. Procedura ubiegania się o dokument nie jest skomplikowana, jeśli wiadomo na czym polega i co jest potrzebne do załatwienia wszystkich formalności. Warunki wyrobienia paszportu i najważniejsze informacje z nim związane zostaną przedstawione właśnie tutaj!

Co jest istotne, podczas wyrabiania paszportu?

Możliwość wyrobienia paszportu posiada każdy człowiek będący obywatelem Polski. Dokument przyjmuje formę książeczki, uzupełnioną o ważne informacje na temat jednostki – dane osobowe, płeć, wizerunek, seria i numer dokumentu oraz nazwa instytucji wydającej dokument a także w przypadku osób powyżej 12 roku życia – odciski palców i podpis. Aby uzyskać taki dokument tożsamości należy zebrać wszelkie potrzebne dane, dokonać opłaty i złożyć je wraz z wnioskiem o wydanie paszportu w dowolnym punkcie paszportowym na terenie Polski. Przy opłacie honorowane są ulgi, dzięki czemu opłata może być znacznie niższa, jeśli okaże się dokument potwierdzający jej przyznanie. Dla niektórych osób wyrobienie takiego dokumentu odbywa się całkowicie bezpłatnie.

W następnej kolejności należy poczekać aż wszystkie dane zostaną przetworzone, a dokument zostanie utworzony. Aby dowiedzieć się, czy paszport już jest gotowy można zadzwonić do Urzędu Wojewódzkiego i po numerze sprawy, znajdującym się na potwierdzeniu złożenia wniosku zapytać o stan jego realizacji, a także sprawdzić postępy na witrynie internetowej. Dokument należy odebrać osobiście.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu?

Do uzyskania paszportu potrzebne będą dokumenty, które następnie składa się w punkcie paszportowym. Znajdują się wśród nich: wniosek o wydanie paszportu, dowód opłaty za dokument, jedno kolorowe i aktualne zdjęcie wykonane zgodnie z wytycznymi wykonywania zdjęć do paszportu, inny dokument potwierdzający tożsamość, czyli ważny dotychczas paszport lub dowód osobisty oraz dla osób korzystających z ulg – dokument, który potwierdzi ich udzielenie. W przypadku wyrabiania dokumentu po zmianie nazwiska za granicami kraju, należy posiadać odpis polskiego aktu małżeństwa. W niektórych sytuacjach może być potrzebny również skrócony odpis polskiego aktu stanu cywilnego lub poświadczenie polskiego obywatelstwa.

Gdzie wyrabia się paszport?

O wyrobienie dokumentu można ubiegać się w każdym punkcie paszportowym zlokalizowanym na terenie Polski, bez względu na obecną lokalizację i miejsce zamieszkania. Informacje o tym, gdzie znajdują się takie placówki można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Koszt wyrobienia paszportu

Koszt wyrobienia paszportu wynosi jednorazowo 140 złotych, jednak opłata ta zostaje zwiększona trzykrotnie, jeśli jednostka ubiegająca się o wydanie dokumentu zniszczyła dokument samodzielnie lub straciła go z własnej winy. Przysługują ulgi w wysokości 50% i 75% w zależności od statusu, a w niektórych sytuacjach dokument może zostać wydany nieodpłatnie.

Ile czeka się na paszport?

Od momentu złożenia wniosku w punkcie czas oczekiwania wynosi średnio 30 dni. Niekiedy okres ten może się wydłużyć, a w sytuacjach nagłej potrzeby można ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego, którego proces wyrobienia następuje znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego dokumentu.