Co można zabrać do samolotu?

co można zabrać do samolotu

Gdy wybieramy się na wakacje, podróż służbową lub inny wyjazd i decydujemy się na lot samolotem, to przysługuje nam jedna sztuka bagażu podręcznego. Jednakże należy pamiętać o tym, że bagaż ma swoje ograniczenia. Co możemy zabrać na pokład samolotu, a co jest zabronione? Przeczytajcie w tym artykule, a unikniecie przykrego obowiązku wyrzucania bagażu na lotnisku!

Czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny może mieć postać małej torebki, plecaka lub walizki o wymiarach określonych przez waszą linię lotniczą. Taki bagaż można zabrać na pokład samolotu w cenie biletu (w przeciwieństwie do bagażu rejestrowanego, za który trzeba dodatkowo zapłacić i który leci w luku bagażowym). To świetna alternatywa dla ciężkich toreb i walizek oraz oszczędność dla portfela, jeśli wyjeżdżamy gdzieś na krótko i nie zabieramy ze sobą wielu rzeczy.

Skąd możemy uzyskać reguły dotyczące bagażu podręcznego?

Dokładne regulacje dotyczące bagażu podręcznego znajdują się na stronie internetowej każdej linii lotniczej. Przed odlotem sprawdźcie na stronie swojego przewoźnika jakie wymiary i wagę może mieć bagaż podręczny. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie będziecie musieli na lotnisku zapłacić za nadmiar bagażu. Często na lotniskach można znaleźć stojaki mierzące rozmiar bagażu – jeśli wasza walizka, torba czy plecak się tam mieszczą i nie przekraczają określonej wagi, to wszystko jest w porządku. Jeśli kiedyś na lotnisku widzieliście rozgorączkowaną osobę, która w pośpiechu reorganizowała ubrania w wypchanej torbie, to najprawdopodobniej ich bagaż nie zmieścił się w stojaku.

bagaż podręczny

Co można wziąć do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny ma swoje ograniczenia. Lista przedmiotów zabronionych jest dość długa, ale większość pozycji to przedmioty, których pewnie i tak byśmy ze sobą nie zabrali kierowani zdrowym rozsądkiem. Nie można zabrać na pokład pistoletu, noża, skalpelu, dłuta, dynamitu, min i granatów. Jednak zabronione są też niewinne przedmioty użytku codziennego jak maszynki do golenia czy butelki z wodą. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa – terrorysta mógłby użyć ostrza do zaatakowania pasażerów, a butelka z napojem mogłaby być bombą. Na pokład możemy zabrać:

  • napoje kupione na lotnisku po odprawie
  • płyny w buteleczkach o pojemności 100 ml zapakowane do przezroczystego worka, w tym szampony, mydła, kosmetyki do makijażu, kremy itd. Nie można zabrać np. Niepełnej butelki z szamponem o pojemności 400 ml – obsługa nie będzie sprawdzać ile dokładnie płynu jest w opakowaniu i każe wam je wyrzucić.
  • Sprzęt elektroniczny: telefon, laptop itd.
  • Sprzęt o stałym źródle prądu, np. Lokówka, prostownica
  • żywność w proszku

Dokładną listę dozwolonych przedmiotów znajdziecie w regulaminie swojego przewoźnika.