Alicante – atrakcje, ciekawostki i wskazówki

alicante zwiedzanie

Wycieczka do Hiszpanii to doskonała okazja, aby uciec przed zimową, ponurą pogodą, jaka towarzyszy polskiemu klimatowi. Zwiedzanie miasta, spacery wzdłuż plaży, przekąski tapas w okolicznych barach, to tylko nieliczne atrakcje Alicante. Warto odwiedzić tę hiszpańską wyspę o dowolnej porze roku, gdyż roczne średnie temperatury kształtują się na poziomie 22 stopni.

Hiszpania – Alicante na wybrzeżu Costa Blanca

To klimatyczne miasto położone jest na południowo – wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Ze względu na dogodne połączenia tanich lini lotniczych jest to coraz chętniej wybierany kierunek wakacji. Tętniący życiem kurort w Alicante przyciąga uwagę turystów z całego świata. Urozmaicony krajobraz, do którego zaliczyć można pasma górskie i szerokie, piaszczyste plaże sprawiają, że to wybrzeże uznawane jest za jedno z najatrakcyjniejszych hiszpańskich regionów. Alicante także raj dla miłośników tapas barów. Skosztować można tutaj wielu lokalnych przysmaków, a owoce morza są na wyciągnięcie ręki.

Alicante – zabytki, które warto zobaczyć

Jednym z zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Alicante jest zamek Castillo de Santa Bárbara. Znajduje się on na szczycie wzgórza Monte Benacantil. Można wjechać tam windą (odpłatnie) lub udać się pieszo. Zamek pochodzi z epoki średniowiecza i podzielony jest na trzy części. Na wzgórzu oprócz podziwiania przepięknej panoramy znaleźć można kawiarnię i restaurację. To doskonałe miejsce, aby na chwilę przysiąść i wypić kawę delektując się widokiem miasta, portu i morza. Wycieczka do Hiszpanii nie może odbyć się bez spaceru po okolicznych uliczkach. Wyprawę warto zacząć od Rambla de Méndez Núñez, która prowadzi do Explanady. Długa promenada, której chodnik wyłożony jest mozaiką ciągnie się wzdłuż palm i fikusów ogromnych rozmiarów. W pobliżu placu przy Plaza del portal de Elche znajduje się „Grzybowa ulica”, która została udekorowana gigantycznymi figurami grzybów i ślimaków. Ten widok z pewnością zrobi wrażenie nie tylko na dzieciach. Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest port. Wokół niego znaleźć można dużo restauracji serwujących owoce morza.

alicante atrakcje

Lotnisko Alicante i łatwe połączenia z miastem

Lotnisko Alicante – Elche oddalone jest od centrum o 11 km. Dostać się tam można autobusem lub taksówką. Koszt przejazdu autobusem to ok. 4 EUR za kurs w jedną stronę. Można kupić też bilet uprawniający do 10 przejazdów w cenie ok. 12 EUR. Autobusy kursują w godzinach 6-23, średnio co 20-30 minut. Droższą alternatywą komunikacji miejskiej jest wynajem taksówki. Tutaj koszt przejazdu do centrum waha się w granicach 15-25 EUR. Warto przed rozpoczęciem kursu ustalić dokładną cenę z góry. Często zdarzają się próby naciągania obcokrajowców.

Pogoda w Alicante

Na całym wybrzeżu Costa Blanca panuje śródziemnomorski suchy klimat. Szacuje się, że liczba dni słonecznych jest bliska 300. Różnice temperatur między dniem, a nocą są bardzo małe. Opady deszczu są rzadkie i mało obfite. Występują tylko w okresie jesiennym. Lata są upalne i słoneczne, chociaż temperatura nie często przekracza 40 stopni.