Termy Warmińskie – Dlaczego warto je odwiedzić?

Większość osób kojarzy Lidzbark Warmiński z cyklicznymi spotkaniami kabaretowymi. Imprezy tego typu są szeroko rozpoznawalne dzięki prezentowaniu ich w telewizji. Mało osób jednak wie, że w Lidzbarku Warmińskim znajduje się nowoczesny obiekt rekreacyjny, kryjący się pod nazwą „Termy Warmińskie”. Decyzję o budowie podjęto w 2012 roku i przystąpiono do realizacji inwestycji. Obecnie kompleks rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowy działa już pełną parą. Ciekawe jest to co sprawiło podjęcie decyzji o budowie tego nowoczesnego obiektu.

Wody termalne w Lidzbarku Warmińskim.

Na początku nowego tysiąclecia w Lidzbarku Warmińskim odkryto pokłady wód termalnych. O opinię w sprawie leczniczych walorów tego rodzaju pokładów wód termalnych, poproszono Narodowy Instytut Zdrowia. Na podstawie przeprowadzonych badań wody pochodzącej z odwiertu w Lidzbarku Warmińskim uznano je jako posiadające właściwości lecznicze. Badania potwierdziły, że wody posiadają właściwości solanki i mogą stanowić podstawę do stosowania ich we wspomaganiu leczenia chorób serca, nadciśnienia, krążenia oraz w poprawie ogólnej odporności organizmu.

Kolejnym krokiem ze strony władzy było uznanie w 2016 roku niektórych terenów w Lidzbarku Warmińskim i w okolicy jako obszar ochrony uzdrowiskowej. Fakt ten postawił pierwszy krok na drodze uznania miasta jako uzdrowisko. Aby ten status uzyskać potrzebne jest jeszcze stworzenie odpowiedniej infrastruktury uzdrowiskowej.

Termy Warmińskie można zatem uznać za pierwszy krok w realizacji tego przedsięwzięcia.

Termy Warmińskie

Potężny obiekt o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjno-sportowym został oddany do użycia w 2016 roku. Wokół niego, poczynając od podjęcia decyzji aż do jej zrealizowania, wybuchało wiele konfliktów i nieporozumień. Pomimo różnych perturbacji obiekt powstał i już od pewnego czasu można z niego korzystać.

Termy podzielone są na kilka stref: Terma Aktywna, Terma Relaks, Wellness&Spa, Strefa Saun, Wioska Wakacyjna, Centrum Konferencyjne z restauracją oraz Centrum Aktywności Zewnętrznych.
W każdej z wymienionych stref na użytkowników czekają innego rodzaju atrakcje.

  • Terma Aktywna idealne miejsce dla osób lubiących ruch w wodzie i z wodą związany. Znajduje się tu 6 torowy basen pływacki, brodzik dla dzieci wyposażony w fontannę, basen uniwersalny ze zjeżdżalniami, grotami, wodospadem i czynną tylko latem rwąca rzeką o długości 120 metrów. Dodatkowo są w tej strefie niecki jacuzzi.
  • Terma Relaks odrębny basen o spokojniejszym charakterze połączony z basenami zewnętrznymi. Dodatkowym atutem tej strefy są podwodne dysze masujące, wodospady i natryski. W tej strefie działa też terapeutyczny basen solankowy, przeznaczony do zabiegów rehabilitacyjnych.
  • Wellness&Spa przeznaczona zgodnie z określeniem do zabiegów kosmetycznych, masaży tradycyjnych i podwodnych. Pond to znajdują się tu również rożnego rodzaju sauny z sauną zewnętrzną włącznie.
  • Wioska Wakacyjna, miejsce wyposażone w 33 domki 4 osobowe jednopoziomowe i 8 osobowe dwupoziomowe. Domki wyposażone są w łazienki, a kilka z nich przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.
  • Centrum Konferencyjne to 4 w pełni wyposażone sale konferencyjne z całym zapleczem między innymi barami kawowymi. Z sal konferencyjnych jest łatwy dostęp do restauracji. Konferencje szkoleniowe czy imprezy integracyjne można w łatwy sposób połączyć z dostępem do wszystkich atrakcji jakie oferuje kompleks „Termy Warmińskie”
  • Zewnętrza Strefa Rekreacyjna to doskonałe miejsce na przysłowiowe „wyżycie się” na świeżym powietrzu. Do dyspozycji jest tu plac zabaw dla dzieci, boiska do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ścianka wspinaczkowa, park linowy, plaża, miejsca do grillowania.

Nad wszystkimi obiektami nadzór sprawuje kadra ludzi mogących w każdej chwili udzielić pomocy w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu oraz być pomocną w korzystaniu ze wszystkich znajdujących się na terenie obiektu urządzeń.