Ottawa – stolica Kanady. Dlaczego warto ją odwiedzić?

ottawa atrakcje

Wybierając się za Ocean, nie zawsze wiemy, czego spodziewać się po lokalnych atrakcjach. Kanada znana jest z syropu klonowego, poutine i rozległych obszarów natury, jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania. Stolica tego kraju, mimo że niedoceniana przez turystów kryje w sobie wiele miejsc wartych uwagi. Daj się zaprosić na spacer po najciekawszych atrakcjach Ottawy!

Ottawa – mało popularna stolica Kanady

Ottawa, stolica Kanady ustanowiona w 1857 roku przez królową Wiktorię jest czwartym co do wielkości miastem tego kraju. Obowiązującymi językami urzędowymi są: angielski oraz francuski i chcąc wybrać się na wakacje do Ottawy, warto pamiętać o tym, że obowiązująca tam waluta to dolar kanadyjski, który przeliczany jest na ok. 3,50 złotych.

Ottawa była pierwotnie obszarem zamieszkałym przez plemiona Algonkinów, jednak na skutek brytyjskiej kolonizacji w 1801 roku zaczęły powstawać tam pierwsze osady europejskie. Rozkwit miasta nastąpił tuż po II wojnie światowej i dziś może się poszczycić blisko milionem mieszkańców.

Co robić w Ottawie? – Atrakcje

Ottawa w porównaniu do innych kanadyjskich miast wybierana jest rzadko jako cel podróży. Atrakcje, które można tam odwiedzić to głównie zabytki, które znajdują się w całym mieście, po obu stronach kanału Rideau. Sam kanał jest najstarszym w Ameryce Północnej.

Zwiedzanie Parlamentu Kanady

Parlament Kanady znajdujący się na wzgórzu Parliament Hill jest otwarty dla zwiedzających, jednak najlepiej regularnie sprawdzać stronę kompleksu. Zwiedzanie odbywa się tylko po centralnym oraz wschodnim budynku i jest darmowe. Budynki w neogotyckim stylu zachęcają do zwiedzenia każdego z jej zakamarków, a szczególnie biblioteka, która liczy ponad 6000 tytułów książek i dokumentów.

Katedra Notre Dame

Wbrew pozorom, bazylika katedralna Notre Dame nie jest w żadnym stopniu powiązana z tą znaną z Francji. Najstarszy kościół w mieście sięga swoją historią aż do pierwszej połowy XIX wieku, kiedy na jego miejscu znajdowała się niewielka, drewniana kaplica. Budowa gmachu z kamienia rozpoczęła się w 1841 roku.

Wnętrze bazyliki katedralnej zawiera neogotyckie łuki oraz obrazy nawiązujące do praktyk religijnych. Wnętrze jest bogato zdobione kamieniami ozdobnymi, złotem, wielokolorowymi witrażami i zachwycającymi ornamentami.

ottawa parlament

Maman

Maman jest jedną z najpopularniejszych rzeźb dostępnych do zobaczenia w Kanadzie. Ponad 9-metrowa pajęczyca ze stali i marmuru niektórych zachwyca, a innych przeraża. Rzeźba została stworzona przez Louise Bourgeois.

Maman nawiązuje do archetypu matki. Pajęczyca chroniąca 32 jaja w stalowym kokonie dzięki swoim rozmiarom wzbudza zarówno podziw, jak i strach. Cała konstrukcja nawiązuje do przeżyć artystki i jej relacji z matką.

Przez całą swoją artystyczną działalność kobieta stworzyła wiele rzeźb nawiązujących do pająków. Kilka z nich ustawione jest w największych miastach całego świata m.in. właśnie w Ottawie przy National Gallery of Canada czy w Tokio.

Muzea Ottawy

Ottawa mimo nie bycia najpopularniejszym celem podróży turystów ma wiele interesujących muzeów, które przepełniają chętni wiedzy zarówno mieszkańcy Kanady, jak i przyjezdni.

Muzeum Historii Kanady rozpoczęło swoją działalność w 1856 roku i w ostatnich latach średnio 1,2 miliona zwiedzających odwiedzało budynki gmachu. Wśród eksponatów muzeum znajdują się kilkusetletnie znaczki pocztowe, tysiące dokumentów i dzieł sztuki z wielu okresów. Wszystkich artefaktów jest ponad 3 miliony, a zwiedzenie całego gmachu zajmuje blisko trzy godziny.

Kanadyjskie Muzeum Technologii i Nauki posiada ogromne kolekcje przedmiotów nawiązujących do rozwoju technologii i nauki w Kanadzie. Jednym z eksponatów jest szczepionka na COVID-19 wyprodukowana przez Pfizer-BioNTech. Bilety ulgowe zaczynają się już od 11 dolarów kanadyjskich. Normalny można kupić już za 17 CAD.

Kanadyjskie Muzeum Rolnictwa i Jedzenia posiada w swojej kolekcji sprzęty, które przyczyniły się do rozwoju rolnictwa w Kanadzie, prelekcje o zdrowym odżywianiu i uprawie warzyw oraz owoców. Muzeum znajduje się ok. 30 minut od Parlamentu Kanady. Dorośli wejdą na teren kompleksu już za 12.25 CAD a dzieci, studenci i osoby starsze za 10.25 CAD.

Miłośnicy natury i dziedzictw przyrodniczych odnajdą się w Kanadyjskim Muzeum Natury. Znajdują się tam skamieniałości, szkielety dinozaurów, a nawet interaktywne wystawy z udziałem zwierząt. Bilet normalny można kupić już za 16 dolarów kanadyjskich, a ulgowy za dwa dolary mniej.

Ottawa – ciekawostki

Ottawa jest z pewnością interesującym miastem, które ma do zaoferowania więcej niż tylko muzea i zabytki. Jedną z głównych ciekawostek jest fakt, że na wcześniej wspomnianym kanale Rideau co zimę powstaje najdłuższe na świecie lodowisko pod gołym niebem. Przestrzeń otwarta do jeżdżenia ma blisko 8 kilometrów długości.

ByWard market to rynek z uliczką wypełnioną niewielkimi restauracjami, winiarniami, sklepikami z rękodziełem i domowym jedzeniem. Można tam spróbować autentycznego poutine – frytek z serem polanych sosem pieczeniowym lub ogona bobra, który serwowany jest z różnego rodzaju dodatkami zarówno na słodko, jak i słono.

Muzea i zabytki Ottawy nie mogą zostać pominięte podczas zwiedzania Kanady. Nie zapomnij skosztować lokalnych przysmaków, a jeśli pogoda na to pozwoli, przejechać się po najdłuższym lodowisku świata!