Namiot zimowy – przydatne porady

namiot zimowy

Niektórzy namioty kojarzą wyłącznie z latem, ale nie jest to prawda. Dobry namiot to także doskonałe rozwiązanie na inne pory roku. W zimie taki namiot także się przyda. Musi mieć jednak oczekiwane parametry, które doskonale się sprawdzą.

Najlepsze namioty zimowe to jakie?

Najlepsze namioty na zimę powinny być wykonane bardzo dobrze. Jest to świetna jakość, cena także jest do pełnej akceptacji. Namiot na tę porę roku musi być porządnie uszyty, szczelny, a biwakowanie w zimie na pewno sprawi wielką przyjemność każdemu. Dlatego nie wolno kupować namiotu w miejscach przypadkowych. Taki namiot powinien być wodoodporny, ciepły, dający wygodę i pozwalający spać w przyzwoitych warunkach. Wodoodporność powinna przekraczać 3000 mm. Powinien być odporny na promieniowanie UV, co sprawi, że będzie się miło i przyjemnie przebywało w takim namiocie, a promienie słoneczne nie nagrzeją nadmiernie takiego namiotu. Kolorystyka jest ważna – żółte, zielone, czerwone namioty dobrze odznaczają się na śniegu i łatwo je znaleźć, dlatego takie namioty trzeba zawsze kupować.

Materiał na namiot zimowy

Stelaż namiotu powinien być lekki, najlepiej aluminiowy. Tropik oraz podłoga powinny być wykonane z poliuretanu, polietylenu albo nylonu, najlepiej pokrytego silikonem, który daje nieprzemakalną powłokę. Materiał powinien być wytrzymały na ujemne temperatury i nie powinien łatwo się niszczyć, czy też rozrywać. Kupuje się go na kilka lat, dlatego wytrzymałość oraz trwałość mają podstawowe znaczenie.

Jak rozłożyć namiot przy ujemnej temperaturze?

Namiot powinien być łatwy do rozbijania, o lekkiej konstrukcji, mający sypialnię łączoną z tropikiem. Nie powinien mieć drobnych elementów. Im prostszy jest taki namiot, tym lepiej. W zimie nosi się rękawice i namiot składa się w takich właśnie rękawicach, co jest na pewno dobrym rozwiązaniem dla wszystkich – do składania namiotu nie wolno ściągać rękawic, aby nie odmrozić rąk. Warto poćwiczyć rozkładanie namiotu w domu, aby uniknąć potencjalnych problemów w terenie.

namiot górski

Ogrzewanie do namiotu

Namiot powinien być ciepły. Porządny materiał jest szczelny i chroni ludzi przed wiatrem, przed przemarznięciem, a to w zimie jest bardzo ważne. Namiot można ogrzewać piecykiem gazowym, katalitycznym. W ciepłym namiocie sen będzie doskonały. Niejedna osoba doceni taki relaks i miło spędzi czas w takim namiocie, nie marznąc i nie przeziębiając się, czy też nie narażając się na groźne dla życia odmrożenia. Dobre namioty docenia wiele osób, a ogrzewanie mus być dostosowane do pory roku, warunków, w pelni bezpieczne. Namiot ogrzany to namiot pożądany w górach i w innych miejscach wybranych do biwakowania. Stosowane bywają ogrzewacze ceramiczne albo świece zamknięte w pojemniku. Można do tego celu wykorzystać stary, metalowy termos. Namiot się nie zapali, będzie się miło siedziało w ciepłym namiocie. Aby podnieść poziom ciepła dobrze jest odpowiednio się ubrać, co uchroni każdego przed marznięciem. Jednak najpopularniejsze są wydajne i bezpieczne grzejniki gazowe różnych rodzajów.