Tbilisi – przewodnik po atrakcjach gruzińskiej stolicy

Tbilisi

Do Tbilisi zachęca turystów nie tylko gościnność mieszkańców tego pełnego kontrastów kraju, ale też aromatyczne jedzenie i starożytne zabytki. Podczas wizyty w Tbilisi nie można nie spróbować chaczapuri i nie przejść się kontrowersyjnym Mostem Pokoju. Zapraszamy na spacer niewielkimi uliczkami Tbilisi i zapoznanie się z tutejszą kulturą!

Dlaczego warto odwiedzić Tbilisi?

Położone nad rzeką Kurą pełne kontrastów i wyrazistej architektury Tbilisi cieszy się popularnością wśród turystów z całego świata. Zróżnicowane budownictwo, kilkusetletnie zabytki Tbilisi i odmienności kulturowe to wszystko, co sprawia, że gruzińskie miasto stanie się niezapomnianym celem podróży dla ludzi z całego świata.

W Tbilisi życie płynie wolniej. Zapracowani Gruzini wolny czas spędzają w dziedzińcach swoich kamienic, a turyści zaglądają do każdego najmniejszego zakamarka, zaciekawieni nowymi miejscami. Świeże warzywa i owoce w połączeniu z tradycyjnymi gruzińskimi przekąskami i smakowitym winem pozwalają przyjemnie spędzić wieczorne chwile samemu lub w towarzystwie znajomych.

Stolica Gruzji – istotne informacje

Wybierając się do Gruzji, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, które nie tylko ułatwią poruszanie się po Tbilisi, ale też komunikację z mieszkańcami. Przed wyjazdem warto sprawdzać strony rządowe, aby sprawdzić, czy na terenie miasta nie odbywają się istotne dla podróży wydarzenia.

Walutą obowiązującą w Gruzji jest lir gruziński (GEL). Jeden lir to ok. 1.30 złotych. Poleca się wymienić złotówki na dolary lub euro, a na miejscu już na walutę gruzińską. O cenach w Tbilisi opowiemy w dalszej części artykułu.

Językiem urzędowym jest gruziński, który ma swój alfabet, jednak znajdują się tam informacje zarówno w języku rosyjskim, jak i angielskim. Warto zapoznać się z podstawowymi zwrotami w języku narodowym. Nie tylko ułatwi to komunikację ze sprzedawcami czy gospodarzami domu, ale też pozwoli poszerzyć horyzonty. 

Wybierając się do Gruzji, warto zapoznać się z dostępnymi ubezpieczeniami dla turystów. Dlatego, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, na jego terenie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Czy Gruzja jest krajem bezpiecznym dla turystów?

Tak, jednak warto zachowywać takie same środki ostrożności, jak w swoim ojczystym kraju czy innej wakacyjnej miejscowości. W przepełnionych ludźmi wagonach metra mogą się pojawić kieszonkowcy, a na ulicach należy szczególnie uważać na przejściach i w okolicach mniejszych uliczek – Gruzini znani są z jeżdżenia niezgodnie z przepisami.

Jak dojechać do Tbilisi?

Często odwiedzane przez turystów Tbilisi ma też łatwe połączenie powietrzne i lądowe. Nie ma najmniejszego problemu z dostaniem się na teren miasta z Polski, wybierając samolot czy nawet podróż samochodem. Druga zajmie znacznie więcej czasu, ale pozwoli na zwiedzenie innych krajów i miast po drodze.

Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samolot, a liczne połączenia z wielu największych miast Polski tylko ułatwiają, dostanie się do gruzińskiej stolicy. Podróż trwa ok. 3,5 godziny i najczęściej odbywa się bez przesiadek.

Lotnisko Tbilisi

Podróżujących drogą powietrzną przywita największe lotnisko w kraju. Obsługuje ono zarówno loty międzynarodowe, jak i krajowe. Na terenie portu lotniczego znajdują się liczne sklepy, miejsca do odpoczynku przed podróżą i kawiarnie wraz z restauracjami.

Dojazd z lotniska do miasta nie jest skomplikowany. Przed wyjazdem można zarezerwować sobie przejazd prywatny (cena to ok. 45 złotych od osoby) lub na miejscu skorzystać z komunikacji miejskiej, lub taksówek. Przy porcie zatrzymuje się autobus linii numer 337, a cena za bilet to 1 GEL.

Poza taksówkami i komunikacją miejską można wynająć samochód. W okolicach lotniska znajduje się wiele wypożyczalni oferujących auta w różnych cenach. Dojechać do miasta można także pociągiem kursującym kilka razy w ciągu doby, a za bilet zapłacimy już 0,50 GEL.

Gdzie spać w Tbilisi?

Wybierając się do Tbilisi, warto zapoznać się z miejscami, które pozwolą na odpoczynek po podróży i dniach pełnych zwiedzania. Baza noclegowa Gruzji wciąż się rozszerza i oferty zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

W samym sercu Tbilisi odnajdziesz wiele hoteli i apartamentów na wysokim poziomie. Są tam liczne pięciogwiazdkowe miejsca wyróżniające się nie tylko minimalizmem, ale też przepychem. Ceny za dobę w takich miejscach zaczynają się już od 300 złotych.

Tańszą opcją mogą być hostele i pensjonaty. Te pierwsze można zarezerwować już od mniej niż 20 złotych za dobę. Warto poszukać ciekawych ofert, bo za naprawdę niską cenę można znaleźć miejsce w dobrej lokalizacji z wnętrzem na wysokim poziomie.

Popularnym rozwiązaniem są również pokoje wynajmowane od prywatnych właścicieli. Pozwoli to nie tylko na poznanie kultury i obyczajów Gruzji, ale też na wsparcie mieszkańców. Takie kwatery są zwykle tańsze od hoteli czy apartamentów i wynajmujący polecają miejsca, które można odwiedzić czy restauracje, w których zjesz smakowite, lokalne potrawy.

Tbilisi – ceny

Wiele osób podróżujących do Gruzji zaskoczonych jest tym, że ceny są dość umiarkowane i zbliżone do polskich. Gdzie w Tbilisi robić zakupy i najlepiej szukać przekąsek? Przyjrzyjmy się najwygodniejszym sposobom płatności.

Wybierając się do Gruzji, warto mieć ze sobą zarówno gotówkę, jak i kartę walutową np. Revolut. W wielu miejscach nie ma możliwości zapłacenia nie tylko zbliżeniowo, ale też właśnie kartą, dlatego dobrze jest mieć przy sobie zawsze jakieś banknoty i monety.

Ceny produktów spożywczych podobne są do cen w Polsce, jednak warto pamiętać o tym, że zarówno warzywa, jak i owoce są w znacznie bardziej przystępnych cenach szczególnie na bazarach i targach. W Tbilisi można spotkać takie sklepy jak Carrefour czy Goodwill jednak jest też wiele niewielkich sklepików prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców.

Udając się do restauracji czy baru, można spodziewać się zapłacenia podobnej ceny jak w Polsce. Na ulicach miasta spotkasz skromne stragany ze street foodem i już za niewielką cenę kupisz sycące, lokalne potrawy takie jak chaczapuri, chinkali czy lobio.

Tbilisi – atrakcje turystyczne

Odwiedzając Tbilisi, nie można przegapić kilku ważnych zabytków i miejsc nawiązujących do historii Gruzji. Jadąc na dłużej niż weekend, warto pomyśleć o zwiedzeniu okolic stolicy, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Plac Wolności (Liberty Square)

Plac Wolności nazywany jest sercem Tbilisi. Znajdują się tam budynki siedzib władz miasta, a główne ulice mają swój początek. Nad całym placem rozpościera się wysoki pomnik św. Jerzego – symbolu wolności i wyzwolenia.

Niedaleko placu znajduje się stacja metra „Liberty Square”, z której można dotrzeć do wielu miejsc miasta w zaledwie kilka chwil. Bilet na metro kosztuje 0,50 GEL. Plac Wolności jest dobrym początkiem każdej wyprawy po mieście. 

Funikular i park rozrywki Mtatsminda

Wzgórze Sololaki, o którym wspomniano wcześniej, nie jest jedynym szczytem rozpościerającym się nad ulicami Tbilisi. Mtatsminda, bo tak nazywa się góra, o której mowa wybierana jest jako cel podróży wielu rodzin z dziećmi. Ponad 100 hektarów i 770 metrów nad poziomem morza sprawiają, że park jest jedyny w swoim rodzaju.

Warto wspomnieć o tym, że wstęp na teren parku jest całkowicie darmowy. Za każdą atrakcję, z której chce się skorzystać, płaci się osobno. Dorośli płacą ok. 5 GEL za jeden przejazd, a dzieci od 2 do 3 GEL. Przy wejściu dostaje się plastikową kartę, którą następnie można doładować i używać podczas pobytu w parku rozrywki.

Gdzieniegdzie na terenie parku można spotkać elementy nawiązujące do uwielbianej przez dzieci postaci z bajki – Bombory. Cały kompleks pełen jest atrakcji, które nie pozwolą się nudzić nikomu – niezależnie od wieku i zainteresowań znajdziesz coś dla siebie. Są tam liczne karuzele, rollercoastery, dmuchane zamki wypełnione kuleczkami czy nawet zjeżdżalnie wodne!

Każdy, kogo nie interesują statki piratów i elektryczne samochodziki zainteresują atrakcje przeznaczone dla dorosłych. Zamek Duchów, rollercoaster, ogromna trampolina czy Roto techno?

Na teren parku można dostać się funikularem – niewielką kolejką kursującą spod wzgórza prosto na jego szczyt. Kursuje ona regularnie po trasie mierzącej ponad 500 metrów długości. Kąt wagonu jadącego w górę i w dół wynosi od 28 do 33 stopni. Kolejka odjeżdża co 10 minut w każdy dzień tygodnia od 9:00 do 19:00, a bilet wstępu to koszt 2 GEL.

Sam park powstał w latach 30 XX wieku na polecenie władz ZSRR. Przez wiele lat był jednym z najczęściej uczęszczanych miejsc przez rodziny z dziećmi. W 2001 roku rozpoczęła się jego modernizacja i powstały nowe karuzele, rollercoastery, domy strachów, zjeżdżalnie wodne, a nawet diabelski młyn widoczny z dalekiej odległości.

Po spędzeniu kilku aktywnych godzin w parku można udać się do znajdujących się na terenie restauracji czy kawiarni. Można tam zjeść gruzińskie przekąski, ale też obiady czy wypić smaczną kawę.

Twierdza Narikala

Pochodząca z czasów starożytnych twierdza Narikala rozpościera się nad miastem wraz z monumentalnymi murami. Burzliwa historia Gruzji i liczne wojny spowodowały zniszczenie budynków, które historią sięgały IV wieku.

Na górę, na której znajduje się twierdza, można dostać się za pomocą regularnie kursującej kolejki. Możliwe jest też wejście piesze, które polecane jest miłośnikom aktywnego spędzania czasu. Wiele osób decyduje się również na trekking zielonymi okolicami Tbilisi.

Matka Gruzja

Okolice twierdzy Narikala obejmują nie tylko Narodowy Ogród Botaniczny, o którym można dowiedzieć się niżej, ale też posąg Matki Gruzji – Kartlis Deda. Monument został wykonany z aluminium w 1958 roku, a jego wysokość sięga aż 20 metrów i znajduje się na szczycie grzbietu Sololaki. Posąg kobiety w jednej ręce trzyma misę z winem, a w drugiej miecz.

Narodowy Ogród Botaniczny

Tbilisi cieszy się rozległymi terenami zielonymi i licznymi miejscami z naturą nawet w samym centrum miasta. Wchodząc przez główne wejście Botanikuri, znajdziemy się w pobliżu murów twierdzy Narikala. Tereny ogrodu znajdują się przy wąwozie Tsavkisistskali w towarzystwie wcześniej wspomnianej twierdzy, dlatego są tam liczne tarasy widokowe, mosty i przejścia z kostki brukowej.

Narodowy Ogród Botaniczny w Tbilisi to nie tylko ponad 4500 tysiąca gatunków na 98 hektarach roślin, ale też zapierające dech w piersi widoki, wodospad i klimatyczne oranżerie. W ogrodzie można spędzić kilka godzin, spacerując i podziwiając liczne rośliny lecznicze i ozdobne.

Targ na Suchym Moście

Targ na Suchym Moście jest miejscem, w którym znajduje się pchli targ, który otwarty jest codziennie od 10:00 do 18:00. Nazwa pchlego targu wzięła się od mostu nieopodal miejsca, w którym się on znajduje. Jest to miejsce, w którym spotykają się wszyscy, którzy chcą się pozbyć zbędnych przedmiotów i kolekcjonerzy.

Na terenie targu można kupić praktycznie wszystko – od dokumentów z czasów ZSRR aż do ówczesnych filmów na płytach DVD. Znajdzie się tam też oryginalne dzieła sztuki gruzińskich artystów i zabytkowe meble. Stare aparaty, broń biała i portrety Józefa Stalina leżące na jednym straganie pokazują zróżnicowanie przedmiotów, jakie można tam kupić.

Most Pokoju – Tbilisi

Most Pokoju jest powodem licznych sporów i niezgód wśród społeczeństwa – jedni uwielbiają futurystyczną budowlę, a inni jej wręcz nienawidzą. Cała konstrukcja zaprojektowana została przez włoskiego architekta Michele De Lucchi i oddana do użytku w 2010 roku.

Most dla pieszych łączy dwie znacznie różniące się od siebie części miasta – nowoczesną dzielnicę i Stare Miasto. Konstrukcja ma długość 150 metrów i stanowi przejście nad rzeką Kurą. Chętnie odwiedzany jest nocą i wieczorami – dekoracje świetlne zainstalowane na całej długości mostu dobrze się prezentują.

Dzielnice Tbilisi

Tbilisi zachwyca niezależnie od rejonu, do którego się trafi. Warta szczególnej uwagi jednak jest najstarsza dzielnica Abanotubani i ulica Betlemi, która w sezonie przepełniona jest od natłoku turystów.

Betlemi

Ulica Betlemi jest wyjątkowo popularna wśród turystów i fotografów. Jeden szczególny budynek jest najchętniej odwiedzany przez przybywających tu z całego świata turystów. Na jednej z uliczek stoi stara kamienica, która z pozoru nie wydaje się kryć niczego ciekawego jednak kiedy wejdzie się do środka, klatka schodowa wypełniona jest kolorowym światłem padającym z witraży.

Dzielnica Abanotubani z łaźniami siarkowymi

W dzielnicy Abanotubani można się zrelaksować i miło spędzić nawet kilka godzin pomiędzy zwiedzaniem zabytków. Jest to najstarsza dzielnica całego Tbilisi. Zażywane tam kąpiele siarczane działają leczniczo.

Kompleksy łaźniowe otwarte są najczęściej do późnego wieczora, a niektóre nawet całodobowo. Łaźnie otwierają się tuż po wschodzie słońca. Poza kąpielą w zdrowotnych źródłach można wykupić opcję masażu lub peelingu całego ciała. Za wejście na ogólnodostępną łaźnię płaci się od 5 do 10 GEL za godzinę.

Istnieje też możliwość wynajęcia prywatnych sal. Poleca się to turystom w grupach wieloosobowych. Do wielu łaźni można przychodzić z własnymi przekąskami i alkoholem co tylko umila czas spędzony w leczniczych wodach Tbilisi.

Tbilisi – ciekawe miejsca w okolicy

Tbilisi nie jest jedynym wartym odwiedzenia miejscem w Gruzji. Już niedaleko od samej stolicy znajdują się miejsca, które zachwycają turystów swoimi widokami i gościnnością mieszkańców. Okolice stolicy nie zawiodą miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – liczne zbiorniki wodne, wzgórza i rzeki nie pozwolą się nudzić. Zwiedzanie Tbilisi i jego okolic najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni, aby mieć czas na spokojne spędzanie czasu.

Wiele osób decyduje się na odwiedzenie dwóch miejsc znajdujących się nieopodal Tbilisi – Mcchety i Gori. Pierwsze historią wraca do czasów starożytnych, kiedy to miasto było stolicą Gruzji i centrum chrześcijaństwa na tamtym obszarze. Mccheta znajduje się na Liście Światowego dziedzictwa Unesco od 1994 roku.

Gori zaś jest miejscem, do którego chętnie przybywają miłośnicy historii. W mieście urodził się i wychował Józef Stalin. Na terenie miasteczka znajduje się jego muzeum z wieloma dokumentami i przedmiotami życia codziennego, a ponadto wagon, którym podróżował. Za wstęp do muzeum trzeba zapłacić 10 GEL i dodatkowe 7 GEL, jeśli wyrazi się chęć zwiedzania wagoniku.

Łatwy dojazd i zniewalające widoki każdego roku zachęcają coraz więcej osób do odwiedzenia malowniczego Tbilisi. Daj się zaprosić na spacer uliczkami Narodowego Ogrodu Botanicznego i skosztowanie słynnego na cały świat gruzińskiego wina.