Co robić w Krakowie?

zabytki w krakowie

Kraków jest jedną z ulubionych polskich destynacji turystów z kraju i zza granicy. W 2018 roku odwiedziło go 13,5 mln turystów i wszystko wskazuje na to, że kolejne lata także będą rekordowe. Nic dziwnego, że Kraków jest gwiazdą polskiej turystyki miejskiej – znaleźć tu można zabytki, muzea i atrakcje dla turystów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Muzea w Krakowie

Oferta muzealna Krakowa robi wrażenie na najbardziej wymagających turystach. W mieście ma swoje zbiory kilkadziesiąt placówek, od dużych i uznanych po kameralne, powstałe dzięki uporowi i fascynacji pasjonatów.

Dla miłośników sztuki obowiązkową pozycją na liście będzie Muzeum Narodowe, w którego zbiorach znajduje się bodaj najcenniejszy w Polsce obraz – oryginał Damy z łasiczką Leonarda da Vinci, czy też największy zbiór malarstwa Stanisława Wyspiańskiego.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, która mieści się w Sukiennicach, obejrzeć można obrazy Matejki, Gierymskiego, Malczewskiego, Grottgera, Siemiradzkiego i innych malarzy epoki.

W samym sercu Krakowa, przy ul. Floriańskiej, mieści się Dom Jana Matejki, w którym zgromadzono kilka tysięcy eksponatów stanowiących pamiątki po artyście.

Miłośnicy sztuki najnowszej powinni koniecznie odwiedzić MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej, z bardzo atrakcyjnymi wystawami czasowymi.

Zainteresowani historią, będą poruszeni Fabryką Emalii Oskara Schindlera, muzeum, które przybliża postać Oskara Schindlera i historię Żydów i żydowskiego Krakowa z lat okupacji. Warto też odwiedzić Aptekę pod Orłem, poświęconą Tadeuszowi Pankiewiczowi, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata oraz XV-wieczną Starą Synagogę.

Bliższą przeszłość przybliża nowohuckie Muzeum PRL-u.

W Krakowie znaleźć można jeszcze wiele innych muzeów historycznych, martyrologicznych, technicznych, specjalistycznych i innych.

muzea w krakowie

Zwiedzanie Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra na Wawelu należą do obowiązkowych punktów odwiedzin każdego turysty w Krakowie. W Zamku turyści mogą zwiedzać reprezentacyjne komnaty królewskie i prywatne apartamenty królewskie, skarbiec, zbrojownię. Do ekspozycji stałej należą też Wawel Zaginiony i Sztuka Wschodu. Oprócz tego warte zobaczenia są wystawy sezonowe. Poza architekturą i wnętrzami ogromne wrażenie robią zbiory malarstwa, rzeźby, ceramiki, militariów, tkanin i rzeźby.

Większość ekspozycji zwiedzać można indywidualnie, część wystaw zaś wyłącznie z przewodnikiem. Na spokojne zwiedzanie warto zarezerwować sobie nawet parę godzin, zwłaszcza jeśli chce się także zwiedzić Katedrę, z jej wieżami, dzwonami i nagrobkami królewskimi.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Kraków jest świetnym miejscem na rodzinny wyjazd, bo ma atrakcje skierowane do różnych grup wiekowych. Także mali turyści nie będą się tu nudzić.

Pod Sukiennicami mieści się np. Podziemne Muzeum, które w interaktywny sposób pokazuje życie codzienne mieszkańców Krakowa od XIII do XVIII wieku. Poza arcyciekawą, nowoczesną wystawą, są tu też sale projekcyjne, specjalna strefa dla dzieci, w której mogą m.in. obejrzeć Legendę o dawnym Krakowie.

Wielu z młodszych turystów zechce też zapewne obejrzeć Smoczą Jamę, w której zamieszkiwał Smok Wawelski. Przy odrobinie szczęścia można też załapać się na doroczne widowisko plenerowe Parada Smoków.

Fani klocków LEGO muszą natomiast odwiedzić Centrum Nauki i Zabawy Klockoland, w którym znajduje się kilkadziesiąt, w większości interaktywnych budowli z klocków LEGO.

Inspirująca może być też wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema – parku edukacyjnym, w którym dzieci uczą się przez samodzielne doświadczenia i zabawę.

To tylko niektóre z propozycji, bo tych wartych odwiedzin, jak np. krakowskie ZOO, czy Park Wodny jest dużo więcej.

Kraków nocą

Po zachodzie słońca atrakcyjność Krakowa nie gaśnie. Ciekawie oświetlone uliczki i zabytki wydają się jeszcze piękniejsze. Można skorzystać z szerokiej oferty nocnego zwiedzania z przewodnikiem. A po zwiedzaniu i spacerze, warto zajrzeć na Rynek, gdzie zapraszają liczne restauracje, kawiarnie i puby. Kraków kładzie się spać bardzo późno.